"V Pardubickém kraji evidujeme 8 poruch na vedení vysokého napětí, asi 500 domácnosti je bez energie. K nejpostiženějším oblastem patří Svitavy, Pardubicko, Ústí nad Orlicí, Chrudimsko. Na odstraňování poruch samozřejmě pracujeme a budeme pracovat i dnes, pokud počasí terén a bezpečnost dovolí. Poruchy jsou způsobeny velmi silným větrem, mokrým těžkým sněhem, stromy a větve padají do vedení. Bohužel stále silně fouká," uvedla v sobotu v 12 hodin Šárka Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ pro východní Čechy.

V Pardubickém kraji už jsou k 17. hodině jen 3 poruchy na vedení vysokého napětí, asi 30 domácnosti je bez energie. K nejpostiženějším oblastem patří Svitavy,  Ústí nad Orlicí.

Hodně práce měli hasiči. "Zřejmě nejhorší byla událost na Suchém vrchu, která se stala v sobotu 4. února časně ráno na silnici z Jablonného směrem na Červenou Vodu. Spadl tam strom na projíždějící auto. Jednotky ihned po příjezdu dvě osoby z vozu vyprostily a předaly do péče zdravotníkům. Následně byly kmeny odstraněny," popsala zásah mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Stromy na vozovku podle jejích informací padaly dál, a tak bylo nutné komunikaci uzavřít.

V odpoledne sobotu se však již situace v celém kraji postupně uklidňovala a výjezdů bylo přes den méně. "7. hodiny ranní do 19. hodiny večerní jsme zasahovali u dalších 43 událostí," uvedla Horáková.

Ilustrační foto.
VIDEO: Vítr a déšť řádil v Pardubicích, v pátek poškodil skla na nádražní hale

Oproti ránu se ale situace výrazně zlepšila, to bylo domácností bez proudu pětkrát více. "V Pardubickém kraji evidujeme devět poruch na vedení vysokého napětí, asi 2 500 domácnosti je bez energie. K nejpostiženějším oblastem patří Svitavy, Pardubicko , Ústí nad Orlicí a Chrudimsko. Na odstraňování poruch samozřejmě pracujeme a budeme pracovat i dnes, pokud počasí terén a bezpečnost dovolí. Poruchy jsou způsobeny velmi silným větrem, mokrým těžkým sněhem, stromy a větve padají do vedení," informovala v osm hodin ráno Lapáčková Beránková, mluvčí Skupiny ČEZ.

Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, poškození izolátorů a konzolí, přetrhání vodičů. "Práci nám znesnadňuje silný vítr i sněžení. Mnohdy je problém se do terénu dostat kvůli popadaným stromům. Často se vracíme na místa, kde jsme již zasahovali včera večer. Snažíme se dodávky elektřiny obnovit co nejdříve," dodala mluvčí.

Situace v hradeckém kraji:

Zásahy hasičů v hradeckém kraji od půlnoci do 8 hodin ráno, 4.2.
Bez proudu je v kraji už jen 500 domácností, hasiči však měli stovky výjezdů

Včera večer byla kvůli silnému vichru v Pardubickém kraji asi nejhorší situace v Česku. "Evidujeme zde jedenáct poruch na vedení vysokého napětí, asi čtyři tisíce domácnosti jsou bez energie," informovala v pátek podvečer. K nejpostiženějším oblastem patří Svitavy, Pardubicko, Ústí nad Orlicí, Chrudimsko. Na zasněžených silnicích mají problémy nejen řidiči, ale mnohdy i samotní cestáři. Hasiči nestíhají odklízet popadané stromy.

Silný vítr v noci z pátka na sobotu způsobil obrovské škody v celém kraji.Silný vítr v noci z pátka na sobotu způsobil obrovské škody v celém kraji.Zdroj: HZS Pardubického kraje

"V pátek 3. února za uplynulých 20. hodin hasiči zasahovali v souvislosti s větrem u 54 událostí. Jednalo se zejména o popadané stromy a na některých místech stromy strhly i dráty elektrického vedení," uvedla mluvčí pardubických krajských hasičů Vendula Horáková. „Venku je dnes opět počasí jako z apokalypsy."

Předpověď meteorologů na silný vítr v Pardubickém kraji a na Vysočině se tak bezezbytku vyplnila.