Jen na Orlickoústecku jich bylo 118. Hasiči vyjížděli nejen ke spadlým stromům před vozovku, ale i k utrženým střechám. Na Orlickoústecku je bez střechy objekt v ulici Jiřího z Poděbrad ve Vysokém Mýtě a v také budova v Žižkově ulici v Ústí nad Orlicí, vítr pak poničil například školní budovy v Pardubicích, v Dolní Rovni či v Orli. "Vítr vzal střechu ze zemědělské školy v Dolní Rovni, hasiči odstraňovali spadlou střechu také v Horce, v Rosicích v Duškově ulici, na Mateřské škole v Orli, z domu v ulici Na Vrtálně v Pardubicích, na domu ve Smetanově ulici v Ústí nad Orlicí, na budově charity ve Svitavách. Hasiči museli zabezpečit poškozenou střechu v Žamberku v Severní ulici, uvolněné plechy v Čapkovské ulici ve Vysokém Mýtě, v Josefské ulici v Holicích, v Soudní i Poděbradově ulici v Chrudimi. Hasiči zajišťovali i satelit, který hrozil pádem v Gagarinově ulici v Pardubicích. Nebezpečně utrženou střechu zajišťovali hasiči také na Třídě Míru na budově Mc Donaldu, střechu hrozící pádem v ulici Třešňová v Chocni, ve Školní ulici v Moravské Třebové, v Lánech na Důlku i Na Slunečné v České Třebové," vypočítala mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. 

Velkou paseku vítr dělá i na silnicích. „Láme větve stromů nebo vyvrací stromy s mělkými kořeny,“ konstatovala Vendula Horáková s tím, že motorové pily hasičů se od ranních hodin nezastavily. „V terénu jsou desítky jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů a na operačním středisku hasičů je posílena služba, v pohotovosti jsou i další operátoři,“ dodala mluvčí. Spadlé stromy komplikují dopravu téměř po celém Orlickoústecku, problémy hlásí řidiči i prostřednictvím Facebooku.

Problémy vítr způsobuje i energetikům. Společnost ČEZ Distribuce kvůli tomu vyhlásila dnes v půl deváté kalamitní stav. Varování platí rovněž pro Pardubický a Královéhradecký kraj. "Poruchy evidujeme v deseti krajích. Bez elektřiny jsou v současné době desítky tisíc domácností. Nejčastější příčinou poruch je pád stromů a větví do vedení, ulomené izolátory. V Pardubickém kraji je 12 poruch na vedení vysokého napětí," upřesnila tisková mluvčí Šárka Beránková.

Následky silného větru v Červené Vodě.Zdroj: archiv obce Následky větru likvidují například v Červené Vodě. "Probíhá odstraňování škod. V terénu jsou hasiči z Červené Vody i Dolní Orlice a technické služby. Dodávka elektřiny je přerušena v celé Červené Vodě. Počítejte prosím s delší odstávkou," informovala obec na svém Facebooku. 

Strom poškodil Tatru letohradských hasičů. Zdroj: Roman ČadaVelké štěstí měli letohradští hasiči. Krátce po třinácté hodině totiž likvidovali spadlý strom na silnici 1/11 na Šedivci a na jejich Tatru spadla vzrostlá bříza. Strom autu promáčkl střechu kabiny. "Hlavní zprávou je, že jsou všichni v pořádku! Kabina je sice trochu promáčklá, ale auto provozuschopné a chlapi na základně čekají na další výjezd. Klobouk dolů a poděkování našim dobrovolníkům! Těším se, až jim na jaře předáme zbrusu nové vozidlo, opravdu si ho bez sebemenších pochybností zaslouží," komentoval na svém Facebooku událost starosta Letohradu Petr Fiala. (Foto: Roman Čada)

Mluvčí hasičů žádá veřejnost o trpělivost. "Operační střediska v Pardubicích, ale i v celé České republice, kde jsou odbavovány tísňové hovory, jsou velmi přetížená. Žádáme, pokud se nejedná o bezprostřední ohrožení života, zdraví nebo majetku, aby byli lidé trpěliví, zbytečně operátory nezatěžovali, pomoci se jim dostane, ale až s určitou časovou prodlevou," vzkázala Vendula Horáková a směrem k řidičům dodala: "Dále žádáme řidiče, aby pokud možno nevyjížděli na silnice. Situace je velmi nepřehledná, na mnoha místech jsou silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a větvím. Svou ohleduplností usnadníte práci i stovkám hasičů, kteří jsou právě v terénu nebo na místo zásahu přijíždějí. Ještě upozorňujeme, že při silném větru se často stává, že vypadává signál jednotlivým mobilním operátorům. Pokud se ocitnete bez signálu a potřebujete se dovolat na linku 112. Vyndejte ze svého mobilního telefonu SIM kartu a pak volte číslo 112. Na linku 112 se totiž lze dovolat i bez SIM karty."