Na Orlickoústecku vyjížděli podle sdělení tiskové mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Venduly Horákové k šestapadesáti událostem.

Ve vodě zůstalo několik aut

Už málem tradičně došlo kvůli přívalům deště k zaplavení několika set metrů silničního průtahu v ústeckoorlickém podměstí. Čtyřproudá komunikace v úseku od restaurace U Malinů až po odbočku na Andrlův chlum se na zhruba dvě hodiny stala neprůjezdnou, ve vodě uvízlo i několik aut.  Kromě části Královéhradecké  a Moravské ulice byly zaplaveny také ulice Zahradní a Štefánikova, voda se dostala i do části Běliska. „Vytahovali jsme několik aut z vody, oddělávali víka od kanálů, aby odtékala voda, řídili dopravu," informoval včera Orlický deník Michal Franz, jeden ze zasahujících hasičů z SDH Černovír. „Pokud přijdou podobné bouře, s výjezdem na ústecké podměstí víceméně ha- siči počítají," dodal.

Zaplavení silnice letos už podruhé

Stoupající vodu pozorně sledoval i Zdeněk Velebný. Rodinná firma Velebný & Fam totiž sídlí přímo na rohu křižovatky ulic Královéhradecká  a Zahradní. „Zaplavení silničního průtahu jsme zažili letos už podruhé. Snažíme se ale zachovat klid, protože to zažíváme téměř každoročně," svěřil se.

„Auta jsme ale raději odvezli a rozhodli jsme se, že už napříště připravíme pytle s pískem. Pokud by se mělo něco podobného opakovat, a není to vyloučené, místa, kterými by se k nám mohla voda dostat, zabarikádujeme," doplnil Zdeněk Velebný. Podle jeho slov bylo vody výrazně víc  než před nedávnem a sahala v podstatě až k vratům firemní dílny.

Mají spoustu 
práce s úklidem

Po noční bouřce má spoustu práce městská společnost Tepvos, zvonil tam jeden telefon za druhým, obyvatelé žádali o pomoc. Postižených lokalit je víc. „Mezi nejvíce zasažená místa patřilo podměstí, tedy sídliště ´Hečmanda´, dále hlavní tah Královéhradecká a ulice Moravská, kde bylo po kolena vody, někde i víc. V současné době by zde měla naplaveniny uklízet Správa a údržba silnic Pardubického kraje. Co se týká kanalizace, která se nově buduje, naplaveniny jsou v ulici Jilemnického, pod ulicí S. K.   Neumanna a na křižovatce ulic ´U bubeníka´. Musí se odstranit těžkou technikou," uvedl Miroslav Kubát, vedoucí úseku komunálních služeb Tepvosu.
Společnost nasadila na úklid svoji techniku, zametací stroj čistí ulice a parkoviště. „V terénu máme i multikáru, naši pracovníci čistí naplaveniny u uličních vpustí, aby je zprůchodnili a byly funkční, kdyby přišla další bouřka," dodal Miroslav Kubát.

Zaplavený průtah městem.

Dá se problémům na podměstí zabránit?

Zaplavování Královéhradecké (a části Moravské) ulice při extrémních bouřkách je tématem, o kterém diskutují především ti, kdo bydlí v jejich bezprostřední blízkosti. „Je jasné, že kanalizace, která zde je, není schopná podobné přívaly vody pobrat. Pokud vím, tak tady dvě šedesáticentimetrové trubky ústí do další šedesáticentimetrové trubky, to prostě nemůže fungovat. V neděli stříkaly z kanálů gejzíry šedesát, sedmdesát centimetrů vysoko," tvrdil Zdeněk Velebný. Někteří lidé si spojují zlepšení situace v této lokalitě s rozsáhlou rekonstrukcí kanalizace, která v Ústí nad Orlicí v současné době probíhá. Zda opravdu ke zlepšení dojde, jsme se zeptali Ivety Doležalové z ústeckého Tepvosu, ředitelky divize Vodohospodářské služby.
„Rekonstrukce kanalizace neprobíhá kvůli Královéhradecké ulici. Domníváme se ale, že když budou nově budované odlehčovací stoky zapuštěny do řeky Třebovky, situace na Královéhradecké se zlepší. Vše ale bude vždy odvislé od toho, jaké srážky přijdou. A teď to byly srážky hodně nadstandardní. Při takovéto intenzitě deště se dá problémům na silničním průtahu  v podměstí  jen těžko zabránit," uvedla ředitelka.  (daf, ký)