Mírný podzim se protáhl až do poloviny listopadu, nyní se ale zdá, že příchod tuhé zimy je už pouze otázkou hodin. Pro všechny řidiče v regionu může být částečným uklidněním prohlášení provozního technika Správy a údržby silnic Pardubického kraje v Ústí nad Orlicí Romana Vodičky, který ubezpečil, že silničáři před začátkem sněhové nadílky rozhodně nic nepodcenili.

Napadlo až deset centimetrů sněhu

Přípravy proběhly podobně jako minulé roky standardním způsobem a první zimní výjezd, který absolvovali silničáři ve středu, jim žádné výraznější potíže nepřinesl. „V časných ranních hodinách vyjely všechny sypače do výše položených oblastí, napadlo tam i přes deset centimetrů sněhu. Jednalo se o místa kolem Jablonného, Studené, Celné. Vyjížděli jsme i do níže položených míst kolem Vysokého Mýta,“ popsal první ostrý zimní den svých spolupracovníků provozní technik Roman Vodička. Jak dále uvedl, počet zaměstnanců a techniky se oproti minulému roku nezměnil. Smluvně se zajištění údržby provedlo u čtrnácti okruhů, zbylých dvanáct má na starosti přímo správa a údržba silnic.

Úspory, které umožnila loňská mírná zima, byly použity pro letní údržbu a měly by být tedy vidět na silnicích. „Letos předpokládáme normální průběh zimy, rezervy na konec roku máme. Leden, únor a březen zajistíme z financí na příští rok,“ poodhalil plány silničářů Vodička.
Co se dá v sobotu a v neděli očekávat, je „první větší záchvěv“, na který nebudou řidiči připraveni. Pokud nestihnou včas přezout, mohou se „těšit“ na pořádné komplikace, a před těmi je varuje i Roman Vodička: „První sníh bývá klouzavý, tahle nepříjemnost násobí problémy. Z mého pohledu je samozřejmé zimní obutí, je nemyslitelné, aby v této oblasti jezdil někdo na letních pneumatikách. Je to ovšem otázka osobního přístupu a zodpovědnosti.“

JAN POKORNÝ