Pavel Tacl.Co vás přivedlo k nápadu pořádat takto velkolepé setkání řemeslníků?
Největším impulzem byli návštěvníci muzea, kteří mi říkali několik let, že jim chybí řemeslnické trhy, když na ně máme tak pěkné podmínky. Tak jsem se odhodlal takovou akci udělat.
Byl jste na pochybách, zda je taková akce smysluplná?
Víte, z řemeslníků se stal doprovodný program pomalu každé akce, což mi vadilo. Pomalu i během módní přehlídky je venku na nádvoří řemeslnický jarmark. Firma má sto let výročí, venku skákací hrad a řemeslnický jarmark. Říkal jsem si, jak my muzejníci, řemeslníci máme dělat jarmark, když je úplně všude?
Měl jste tedy obavu, aby to nebylo, jak se říká, profláknuté?
Přesně tak. Zájem pak upadá, přijde dvacet řemeslníků a padesát návštěvníků, lidi to nebaví.
Jak to udělat jinak?
Propojit s velkými řemesly. Na první sobotě jsme stavěli velké vinařské sudy. Řežeme na katrech, používáme jedinou cylindrickou pilu v republice. Ze stejných důvodů jsme měli jeden rok sklářskou huť, letos parní stroje.
Rozhodli jste se jít ve znamení páry, proč zrovna tímto směrem?
Zaprvé v blízkém Žamberku vzniklo muzeum starých strojů, umístěné v závodě Mosilana. Potkali jsme se už před pár lety a bavili se o možné spolupráci, protože se jako konkurence nevnímáme. Loni jsme se domlouvali, za jakých podmínek k nám s parním vozem a válcem přijedou. Zároveň se mi podařilo sehnat dvě parní hasičské stříkačky. Budeme mít i skleněný, vzduchem poháněný parní stroj.
Jakým způsobem se parní veteráni dostanou ze Žamberka do Kyšperka?
Kromě nákladního automobilu Škoda Sentinel, který pojede po vlastní ose, dorazí ostatní na návěsech, jinak je není možno dopravovat, parní válec to z kopce neubrzdí. Sentinel udělá po Letohradu určitě nějakou propagační jízdu.
Kolik řemeslníků se vůbec v sobotu představí, druhová pestrost bude velká?
Máme letos rekordní účast. Už loni jsme pro velký zájem řemeslníků rozšířili plochu o louku na jižní straně pod sýpkou. Před rokem jsme tam měli kolem dvaceti stánků, letos kolem pětatřiceti. Od minulého týdne jsme tvrdě odmítali veškeré další přihlášky. Už nemáme zájemce do slova a do písmene kam postavit. Budeme mít přes sto třicet stánků na dvou plochách plus dalších třicet řemeslníků rozmístěných po trasách muzea.
Rekordní zájem řemeslníků svádí i k rekordní návštěvě, ta byla tuším v roce 2011 a činila kolem pěti tisíc lidí. Pomýšlíte na její překonání?
Stejná byla i v roce 2012, plus mínus patnáct lidí. Byli jsme nadšení, protože už loni návštěvnosti všude upadaly. Jak to dopadne letos, si nedovolím odhadnout, protože některé akce v blízkém okolí měly třeba poloviční návštěvnost, než měly plánované. Pokud se číslu z předešlých let přiblížíme, budeme naprosto spokojení. Potřebujeme se dostat na takovou návštěvnost, abychom alespoň neprodělali.
Pokusil byste se vyčíslit rozpočet letošní Řemeslnické soboty?
Pohybuje se kolem dvou set padesáti tisíc.
Avizujete také spolupráci s rozhlasem, pracujete tedy na zlepšené mediální propagaci?
Ano, mezi první a druhou odpolední budou vysílány živé reportáže.
Co se týká hudby, ale třeba také tanečního doprovodu, podařilo se vám i letos zajistit bohatý program.
Tak jsme to měli vždy. Kapely, které letos zahrají nahoře na nádvoří, budou vystupovat i dole na louce. Podařilo se nám sehnat siláka Frantu, který naposledy sklidil veliký obdiv. Letos by měl v zubech tahat auto.
O pořádání Řemeslnické soboty v roce 2014 máte už jasno, nebo rozhodne až ohlas sobotního pátého ročníku?
Zhruba v sobotu po poledni budu mít jasno (úsměv). Pokud zájem bude, tak se pustíme do příprav další. Už jsme investovali dost peněz do potřebného inventáře, není tak jednoduché s tím hned seknout. Každý rok se snažíme nabídnout něco nového. Není to jednoduché, naopak velmi vysilující, vždyť o přípravu se stará dvacet lidí.
JAN POKORNÝ