Sezona ještě není u konce

Koordinátorka cestovního ruchu Emilie Dolečková se stará hned o několik objektů v přímém okolí vodní nádrže. Delší dobu spravuje penzion Lesanka, třetím rokem vede autokempy Šlechtův palouk, Kaplička a druhým rokem také místní turistické informační centrum. Všechny objekty patří obci.

„Letošní sezonu ještě nemůžu hodnotit, protože máme chatičky s přitápěním, takže očekáváme ještě nějaké hosty, ale celkově musím říct, že letos bylo špatné počasí, a to se projevilo i na návštěvnosti," říká Emilie Dolečková.

Svou roli hraje také ekonomická situace. Podle Dolečkové Češi jezdí častěji k příbuzným nebo na chatu, proto je i návštěvnost kempů a penzionů nižší.

Pro větší komfort hostů došlo k rekonstrukci devíti chat na Šlechtově palouku a další opravy a zlepšení  plánují i do budoucna. Přesto, jak říká Emilie Dolečková: „Hlavní je to počasí. Když přijdou mraky, tak se do večera kemp téměř vylidní a zůstane jen pár odvážlivců."

Infocentrum už patří pod Pastviny

Letos už pracovníci turistického informačního centra mohli návštěvníkům nabídnout jednoduché mapy Pastvin a blízkého okolí, které pořídila obec. Rozrostla se i celková nabídka nabízeného zboží.

„Už vloni nastala změna. Pastvinské infocentrum už nepatří pod informační centrum Žamberk, ale pod obec Pastviny. Do té doby jsme přiváželi věci ze Žamberka, které jsme prodávali za jejich ceny, a pak došlo k vyrovnání," říká Dolečková. Podle ní by v budoucnu bylo dobré vylepšit vzhled centra a vybudovat bezbarierový přístup.

Nejlepší časy byly  po revoluci

„K běžným návštěvníkům se po revoluci přidali ještě zahraniční hosté, kteří se sem chtěli podívat, a rázem bylo na Pastvinách plno. Teď je návštěvnost nižší a podmínky pro podnikání podstatně horší," říká František Kolda, který provozuje penzion Orlíček už asi 20 let.

Argumentuje tím, že musí odvádět státu daň, zhruba padesát korun zaplatí za vyprání lůžkovin, další peníze ho stojí energie, opravy, úklid, odvoz odpadu a z celkové ceny za ubytování už mnoho nezbyde. „Vše se každým rokem zdražuje, ale my jako ubytovatelé na konci toho řetězce zdražit nemůžeme, protože by nepřijel už vůbec nikdo," vysvětluje situaci František Kolda a zároveň dodává: „Dřív lidé jezdili na celý týden nebo i delší dobu. Teď přijedou na noc nebo dvě, a to celou režii zvyšuje."

Voda vydržela, 
ale srpen byl slabší

Podle Františka Koldy byla letos na Pastvinách, stejně jako dřív, dlouho čistá voda, ale jinak počasí turistům moc nepřálo.

„Když se vydařil víkend na koupání, tak tu bylo živo, ale jinak to byla spíš slabota. Už ani akce netáhnou. Dřív se tu stavovali lidé, když jeli na Cihelnu a podobné akce, ale poslední dobou už ani to není pravda," prozrazuje provozovatel autokempu Petrův palouk Milan Lux.

Oproti ostatním letům byla prý sezona spíš horší. Kdyby nebylo stálých zákazníků, kteří jezdí pravidelně, tak by to bylo vůbec špatné. „O provozování kiosku ani nemluvím. Když někdo přijede na dva, tři dny, tak si přiveze všechno s sebou," dodává Milan Lux, který má kemp v pronájmu už přes dvacet let.

Už deset let 
za stejné ceny

„My jsme už v důchodu, takže nám jde hlavně o to, abychom vydělali na elektriku a nájem," říká Vlastimil Jireš z kempu AMK Žamberk. V kempu jsou stejné ceny už deset let, ale přesto byl kemp už od 17. srpna téměř prázdný.

„Já provozuju restauraci U Mostu, občerstvení Na Hrázi a ještě Pastvinský expres, takže pro mě je sezona vždycky dobrá. Víc trpí menší subjekty, natož když jsou jen v nájmu," říká Milan Vobořil.

Přesto si myslí, že Pastviny mají daleko větší potenciál. Vadí mu, že mnoho věcí nefunguje tak, jak má. Velmi slabá je propagace letního střediska, ale funkční nejsou ani tak základní věci, jako jsou veřejné záchody nebo parkovací plochy v přímé blízkosti vodní hladiny.

Další problém vidí v tom, že je špatný výhled na přehradu. „Když se člověk kouká na starší fotky, tak bylo možné se z každého místa na Pastvinách podívat na hladinu. Teď je vidět z hráze, z mostu, a to je asi tak všechno," vysvětluje Vobořil.

Také neví, proč není v Pastvinách kanalizace. Investice tímto směrem by se určitě vyplatila. Vždyť je tu více než patnáct set rekreačních objektů. „Je to trochu paradox, že Pastviny jsou v přímé blízkosti přírodní rezervace Zemská brána, ale nemají kanalizaci. Časem by to tady mohlo být fakt dobrý. Za jak dlouho to bude? To nikdo neví. Takhle jsou Pastviny jen takové lokální koupání pro ty, co to znají," uzavírá Milan Vobořil.

Letošní léto bylo průměrné

Miroslav Kratochvíl provozuje restauraci Na Pláži, půjčovnu šlapadel, chaty a parkoviště. Letošní sezonu hodnotí takto: „Byly sezony lepší, ale samozřejmě i horší." Za průměrnou sezonu podle něj může ze sedmdesáti procent počasí.

„Určitě plánujeme další rozvoj, ale záleží, jestli dostaneme úvěr. Dneska sehnat úvěr do hospody a cestovního ruchu je docela oříšek. Podívají se, odkud jste, a je problém," dodává Miroslav Kratochvíl.

Nový sortiment držel tržby

Malé prodejny mají na vesnicích vždycky problém, v Pastvinách to platí dvojnásob. „Je těžké vést prodejnu v Pastvinách. Musím počítat s počasím. Když je hezky, tak je odbyt na zboží mnohem větší. Když je ale špatné počasí, tak chodí jen místní. Objednávat pečivo a potraviny, které se kazí, je docela umění," říká vedoucí místní prodejny Konzum Jitka Skálová. Sezona byla z hlediska počtu zákazníků slabší, ale na tržbách bylo znát nově zavedené občerstvení, které zaznamenalo velký úspěch.

Jitka Skálová dodává: „Občerstvení, které Konzum zavádí ve všech prodejnách, byl podle mě krok správným směrem. Pozitivní ohlasy jsme měli i na kopečkovou zmrzlinu. Je to dobré, když můžeme nabízet široký sortiment zboží a služeb."

Trochu lepší 
než minulý rok

Zdeněk Kolda, majitel chaty Bublačka, k letošní sezoně říká: „Kdo má peníze, ten letí na dovolenou do zahraničí, kdo peníze nemá, tak už si nemůže dovolit ani Pastviny."

Letošní rok hodnotí lépe než ten minulý. Podle jeho slov ho tradičně držely tábory a školy, které jezdí pravidelně, díky tomu nebyl tolik závislý na počasí jako ostatní. „Vždycky to může být lepší, ale kdybych si udržel klientelu a ještě se mi příští rok podařilo lépe obsadit srpen, nebo někoho sehnat na září, tak bych byl spokojený," uzavírá Zdeněk Kolda své bilancování.  (ejk)