Letošní Velikonoční svátky přímo vybízely k tomu vyrazit na výlet. O víkendu se tak pomalu rozběhla turistická sezona, a to i na rokokovém zámku Nové Hrady na Vysokomýtsku. „Návštěvnost byla překvapivě velká. Areálem našeho zámku za uplynulé čtyři dny prošlo okolo dvou tisíc lidí," řekl Orlickému deníku spokojený majitel zámku Petr Kučera s tím, že jim pomohlo i počasí. „Lidé chodili a usmívali se, to při špatném počasí není tak časté," dodal. Oproti tomu státní hrad Litice na své letošní první návštěvníky ještě čeká.

„České Versailles"

Unikátní zámek Nové Hrady je chloubou obou majitelů Petra i Magdy Kučerových a o Velikonocích lákal i na nově opravenou Křížovou cestu. „Ta vede od kostela nahoru do míst, kde býval původně ´starý zámek´," popsala Magda Kučerová a zároveň přiznala, že dřívější otevření zámku si vyžádali sami lidé. „Volali, ptali se, jestli k nám můžou vyrazit na výlet. Tak jsme jim vyhověli," doplnila.

Kromě nádherného zámku zvaného také jako „české Versailles" se mohou návštěvníci podívat i do místních zahrad. „Každý rok otevřeme nějakou zahradu, minulý rok to byla Italská zahrada nad rybníkem a letos by už měla hezky kvést White garden, to je zahrada paní domu," s úsměvem uvedla majitelka zámku. Zahrady jsou volně přístupné a nejen děti v nich jistě zaujmou i zvířecí obyvatelé – papoušci, ovce, koně, jeleni i daňci.

Oslaví Karla IV.

Státní hrad Litice nad Orlicí měl v loňském roce problémy kvůli poškození zdiva a musel být uzavřen. Letos se však brzy dočká otevření. Mohl by být přístupný od května nebo června. Novinářům to v minulém týdnu řekl ředitel sychrovské územní správy Národního památkového ústavu Miloš Kadlec. Letošní turistická sezona se navíc ponese v duchu oslav 700. výročí narození císaře a českého krále Karla IV., do nichž se zapojí i litický hrad.

„Středobodem oslav bude hrad Karlštejn, rádi bychom ale výročí zviditelnili i na jiných památkách, které máme ve své správě a které mají vazbu ke Karlu IV.," řekla na začátku března novinářům ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. „Na hradech Lipnice, Zvíkov, Litice a Bečov si připomene dobu Karla IV. hravější formou," dodala ředitelka.

Litický hrad ale kromě oslav výročí narození českého krále oslaví i vlastní jubileum – v letošním roce totiž uplyne 700 od jeho založení. Litice byly založeny ve 13. století, avšak největšího rozkvětu dosáhly v době, kdy jejich vlastníkem byl český král Jiří z Poděbrad. Za dalších majitelů, Pernštejnů, pozbyly na významu, začaly chátrat a měnit se ve zříceninu. S opravou památky se začalo už na konci 19. století.

Provedou i výzkum

Opravy však pokračují i teď a průzkum zjistil, že statické poruchy jsou daleko většího rozsahu, než se původně předpokládalo. Cena za opravy se vyšplhá na osm až devět milionů korun, skončit mají do začátku hlavní turistické sezony. Současně s opravami se uskuteční také archeologický průzkum, protože již v minulosti se v areálu hradu našly například kachle z kamen, keramické nádoby i kovové předměty. Stavební práce a archeologický výzkum budou dokumentovány a v příští sezoně budou formou výstavy představeny návštěvníkům.