Letošní ročník nesl punc 150. výročí narození tohoto propagátora sportu, turistiky a etikety. U rozcestníku turistických tras na letohradském Václavském náměstí mu byla za přítomnosti desítek turistů odhalena pamětní deska.
Červeně značená stezka měří 58 km a původně vedla z Kostelce nad Orlicí přes Potštejn a Žampach do Letohradu, později byla prodloužena do Ústí, které bude Setkávání hostit za rok. „Stezka vznikla za první republiky za života Gutha–Jarkovského, to byla v té době ojedinělá záležitost, tolik si lidé této osobnosti vážili,“ připomněl Josef Diblík z Klubu českých turistů Sopotnice, který byl s městem Letohrad pořadatelem akce.
Starosta Petr Fiala Gutha– Jarkovského připomněl jako osobnost s nedocenitelným vlivem na společnost. „Mimořádný důraz kladl na slušnost, skromnost, čestnost a vzájemnou úctu. Odhalení pamětní desky by mělo uctít významné výročí jeho narození, ale zejména přispět k jeho odkazu pro současnost i budoucnost,“ dodal.
Pořadatelé pro účastníky Setkávání, kterému přálo krásné slunečné počasí, připravili putování po historickém okruhu městem a po naučné stezce. Někteří se vydali i na delší výšlap, stejně jako manželé Urbanovi z Chocně. Sedmaosmdesátiletý Rudolf a bezmála osmdesátiletá Lída byli letos již na třetí turistické akci, tu v Letohradu si užívali. „Chceme jít po kruhové prohlídce Letohradu, dále přes Rotnek a Valdštejn až do Dobrouče,“ plánovali si. A jak vnímají osobnost Gutha–Jarkovského? „Byl to velký vlastenec a turista, kéž by se v současné době našla taková osobnost. A já myslím, že takovou najdeme. Jeho jméno je spjato také s etiketou, a ta zejména nyní chybí našim politikům,“ dodal Rudolf Urban.