Památku obětí leteckého neštěstí, k němuž došlo u Smolenska, uctila minutou ticha také zhruba stovka účastníků turistické akce „Setkávání 2010 na dálkové turistické cestě Dr. J. S. Gutha-Jarkovského“, kteří se v sobotu sešli v areálu Domova pod hradem Žampach.

Za krásného jarního počasí se do zámeckého areálu domova vydali pěší turisté i vyznavači cykloturistiky. Za organizátory akce je přivítali ředitel domova Luděk Grätz a Josef Diblík ze sopotnického odboru Klubu českých turistů. Ten také přítomným připomněl, jakou osobností J. S. Guth–Jarkovský byl. „Byl to český propagátor sportu, generální tajemník Mezinárodního olympijského výboru a spoluautor olympijské charty. V letech 1900 - 1929 byl předsedou Českého a po vzniku republiky Československého olympijského výboru, spoluzakladatelem a prvním předsedou České amatérské atletické unie, předsedou a redaktorem Klubu turistů,“ uvedl mimo jiné.

Po slavnostním zahájení měli účastníci možnost prohlédnout si areál domova a jeho arboretum a pak se vydali na plánované výlety. „Návštěvu areálu na Žampachu mohu všem jen doporučit. V posledních letech prošel obrovskou proměnou, opravdu parádní je i arboretum, něco takového vidí člověk málokde. Turisticky zajímavé je i nejbližší okolí,“ svěřil se Deníku jeden z účastníků, známý ústecký turista Míla Kadrman.

„Hlavním organizátorem akce je Klub českých turistů, jde o jakési zahájení turistické sezony. Pořadatelská štafeta by měla putovat a my jsme byli rádi, že jsme byli ke spolupráci vyzváni. Pro nás je to další z možností, jak podpořit turistické aktivity, i když těžiště naší práce v této oblasti spočívá především ve spolupořádání květnového pochodu a cyklojízdy Přes tři hrady organizovaného sopotnickými turisty. Jsme hlavním partnerem, u nás je další startovní místo této velké akce. Podle mého názoru to je dobrý způsob, jak i nadále pochod udržet atraktivním,“ řekl Deníku Grätz.