První zářijový víkend bude ve městě patřit Dnům partnerství, tradiční akci věnované setkání lidí z partnerských měst. Těmi jsou italské Agrate Brianza, polská Olawa a slovenský Svit. Přijet by měly delegace tvořené nejen představiteli měst, ale i členy sportovních a různých zájmových sdružení. Celkem asi 140 lidí.

Pestrý program je připraven pro zúčastněné i všechny Českotřebováky především na pátek a sobotu. Oficiální zahájení se uskuteční již ve čtvrtek v 18 hodin v Kulturním centru. V neděli udělá za akcí tečku ranní bohoslužba.

Z programu si vybere každý

V pátek se budou Dny partnerství prolínat s oslavami 90. výročí vzniku skautského střediska Javor, ty se odehrají v areálu Skautského domova Pod Horami. Ve čtvrt na devět ráno tam bude zahájena výstava o historii střediska, ve 20.45 potom u klubovny vzplane táborák, u kterého se setkají skauti z České Třebové a jejích partnerských měst. Na skautskou vernisáž v 9 hodin ve velkém sále Kulturního centra naváže projekt Odraz II. světové války v partnerských městech a v 10 hodin ve výstavní síni vernisáž fotografické výstavy Rekonstrukce Villy Corneliani. Další program je připraven na Starém náměstí, od 10 do 15 hodin to bude Mezinárodní den první pomoci a od 13 do 16 hodin Den zdraví s VZP. Závěr dne v 19 hodin obstará koncert.
V sobotu Staré náměstí zaplní kejklíři a trhovci, Historický trh potrvá od 10 do 17 hodin, od 20 hodin se pak uskuteční společenské posezení na fotbalovém stadionu. Oba dny doplní program pro sportovce, v pátek se na kurtech Za Vodou utkají partnerská města v tenise, v sobotu v Lanškrouně v plážovém volejbalu.

Program je určen široké veřejnosti, podle starosty Jaroslava Zedníka i místostarostky Jaromíry Žáčkové je o podobné akce stále velký zájem, především o výměnné pobyty žáků a členů zájmových kroužků. „Nemusíme někoho přemlouvat, lidi se hlásí sami, spolupráce se stále rozvíjí,“ potvrdil starosta.