Zdravotní pojišťovny doposud nevyplatily ze slíbeného červnového navýšení mezd zdravotním sestrám ani korunu. A to přesto, že ministryně Dana Jurásková hejtmanům slíbila, že navýšení zaurguje.„Jsem nesmírně rozezlen. Stát neplní své sliby. Do včerejška nepřišla na naše účty od pojišťoven jediná koruna,“ reagoval hejtman Pardubického kraje Radko Martínek s tím, že bude po ministerstvu požadovat nápravu.

„A jestliže náměstci ministryně Marek Šnajdr a Markéta Hellerová tvrdí, že ve fakultních nemocnicích sestry dostaly přidáno, pak je to jednoznačně tak, že existuje dvojí přístup. Jiný k fakultkám a jiný k ostatním zdravotnickým zařízením.“Ke svým závazkům se doposud přihlásily pouze některé pojišťovny, a to ještě jen slovně a pouze v třetinové výši slíbeného navýšení.Hejtman poukázal, že narozdíl od státu kraj splnil, co slíbil po loňských volbách: Od ledna přidal zdravotníkům k jejich výplatám z vlastního rozpočtu pět procent.

Například v pardubické nemocnici se nyní průměrný plat zdravotních sester blíží 25 tisícům hrubého. Navýšení od pojišťoven má měsíčně vyjít na 4,2 milionu korun.