V jednom z domovů pro seniory v kraji žije babička 33leté Kláry Novotné. „Naše babi si obléká teplé ponožky na noc i v srpnu. Neumím si tedy představit, že jí v zimě někdo v pokoji sníží teplotu. Podle mě je tento problém spíše špatně komunikován, než že by šlo o reálné riziko, že se to skutečně stane. Aspoň v to doufám,“ uvedla Novotná.

Nervozita a podrážení ale panuje také mezi řediteli jednotlivých pobytových zařízení. „Diskuze na téma snížení teplot v pobytových zařízeních je dle mne naprostou pitomostí,“ kritizoval ředitel lanškrounského domova pro seniory Milan Minář. Podle něj je takové snižování teplot nepřijatelné. „V době, kdy polostátní ČEZ vykazuje enormní zisky, budeme postihovat naše klienty na prahu života, kteří celý život pracovali a svou prací přispívali k rozkvětu naší země, takovým tepelným diskomfortem? Nemyslitelné,“ zdůraznil Minář.

Ilustrační foto
Znovu opuštění senioři? Zákaz návštěv v domovech důchodců v kraji zatím nehrozí

Cenu poskytovaných služeb v takových zařízeních, jako je to lanškrounské, stanovuje úhradová vyhláška. „My už nyní využíváme maximální ceny. Zvyšovat tedy nemůžeme, ačkoliv pochopitelně neodpovídají realitě s ohledem na ceny energií,“ vysvětlil Minář, podle kterého se zde zálohy za energie daří platit. Obavy má ale Minář z vyúčtování plynu, kde očekává obrovský nárůst.

„Neetická debata“

Situace je prozatím stabilizovaná také v České Třebové, kde jsou na komplikovanou situaci připraveni. „Máme podporu zřizovatele. K navýšení úhrad jsme přistoupili už na začátku dubna a poté znovu v červnu. Museli jsme ale pochopitelně navýšit ceny za námi poskytované služby,“ uvedla ředitelka sociálních služeb v České Třebové Magdalena Zemková.

I ona však odmítá diskuzi okolo snižování teplot v zařízeních pro seniory. „Celou debatu považuji za snad až neetickou. Bez znalostí poměrů se od stolu dobře rozhoduje, ale úředníci by měli navštívit nějaké zařízení, aby poznali praxi,“ řekla a zdůraznila, že senioři mají horší termoregulaci. „V horkých letních dnech chodí po Domově ve svetru a v ponožkách. Pro zdraví a pohodu seniorů je snížení teploty neakceptovatelné a současně je nemyslitelné, aby se v těchto podmínkách prováděla osobní hygiena,“ dodala Zemková.

Proti vládnímu návrhu se postavila také Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS ČR). Podle jejích představitelů musí vláda hledat cestu ke snížení spotřeby energií v jiném segmentu, než jsou domácnosti a zařízení k dlouhodobému nebo trvalému pobytu. Viceprezidentka APSS ČR a současně ředitelka královéhradeckého Domova U Biřičky Daniela Lusková v tiskové zprávě upozornila na celou řadu rizik spojených se snížením teploty v pobytových zařízeních. „Při teplotách navržených vyhláškou hrozí hypotermie, která narůstá s věkem a s výskytem syndromu křehkosti,“ zmínila například Lusková.