Ledax slaví

Vysokomýtský Ledax dnes slaví páté narozeniny, jeho obyvatelé i hosté si odpoledne užijí třeba módní přehlídku sester Chalupových zaměřenou na módu 20. až 40. let minulého století. A nejen to. „Chceme představit projekt fit parku s pěti stroji na cvičení. Umístěn bude v městském parku v blízkosti domova. Realizaci projektu předpokládáme na jaře," prozradila ředitelka domova Monika Dvorská. Hřiště považuje za dobrý způsob, jak zprostředkovat seniorům kontakt, a to nejen těm z Ledaxu, ale i z blízkého Domu pokojného stáří Naděje i dalším. „Chceme, aby senioři měli možnost se sejít, často jsou ostýchaví a nevědí, jak navázat kontakt," dodává Monika Dvorská.

Další příležitost k setkávání seniorům v domově dají na konci ledna, kdy se rozjede projekt S klubu, komunitního klubu pro seniory z Mýta a přilehlých okolních obcí. „Chceme seniorům poskytnout něco navíc, prostor pro realizaci koníčků, pro koncerty, místo, kde se mohou potkat s vrstevníky. Ale i mladší lidé se mohou přijít na cokoli zeptat. Chceme, aby k nám našli cestu i lidé, kteří se třeba doma potýkají s nějakou tíživou situací, mohou se přijít poradit s našimi sociálními pracovníky," zve Monika Dvorská. Klub bude otevřen v jídelně domova každý poslední čtvrtek v měsíci od 16 do 17.30 hodin.

Podobně pestrou nabídku jako Ledax, který nabízí zahradničení, zooterapii či výtvarné dílny, má Domov pro seniory Sociálních služeb Lanškroun. Poskytuje aktivity pohybové, aktivizační i společenské, které podporují komunitní život i mezigenerační soužití. Specialitou domova je snoezelen nebo den krásy, kdy obyvatele zkrášlují studentky – budoucí kadeřnice a kosmetičky. V domově by také uvítali dobrovolníky všech věkových kategorií.

Značka kvality

Lanškrounský domov před několika dny zaznamenal velký úspěch, když obhájil certifikát Značky kvality v sociálních službách, který uděluje Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky. Polepšil si ze čtyř hvězdiček na pět a jako první v Pardubickém kraji tak dosáhl maxima. V celé republice jsou pětihvězdičkových domovů necelé dvě desítky. „Hodnotí se pět oblastí: ubytování, stravování, kultura, partnerství a péče," podotkl ředitel domova Milan Minář.