K lékaři, na úřad, ke kadeřnici či na návštěvu. Senior doprava slouží nejen seniorům, ale i rodičům s dětmi či zdravotně postiženým osobám v pěti městech okresu. Od května přibude šesté, na dva měsíce zkušební provoz spustí Brandýs nad Orlicí.

Priorita občanů

O senior dopravu si místní řekli prostřednictvím dotazníkového šetření, které ve městě proběhlo v říjnu loňského roku. O senior dopravu tehdy ze 167 odpovídajících projevilo zájem 78,4 procenta lidí. „Po vyhodnocení bylo zřejmé, že jednou z priorit občanů je zřídit v Brandýse nad Orlicí senior dopravu,“ potvrdil starosta Petr Řehák.

Provozovatelem senior dopravy je Český červený kříž (ČČK) a ten nabídl dvouměsíční zkušební provoz. Začne už příští týden a potrvá tedy do konce června. Jedna jízda bude klienta stát 30 korun. „Město to bude z rozpočtu stát finanční prostředky, neboť ve zkušebním provozu bude doplácet asi sto korun na jednu jízdu a jedno auto,“ řekl starosta. Během prázdnin město zkušební provoz vyhodnotí a rozhodne, zda se od 1. září senior doprava ve městě usídlí natrvalo.
Senior doprava slouží v Ústí nad Orlicí, České Třebové, Lanškrouně, Vysokém Mýtě a od dubna loňského roku i v Chocni. Nejvyužívanější je služba v Ústí nad Orlicí, kde sídlí nemocnice a bezmála rok a půl tu klientům slouží Taxík Maxík, který pořídila Nadace Konto Bariéry díky klientům lékáren Dr. Max. Na druhém místě statistik využívanosti je Česká Třebová, jak ale podotkl ředitel oblastního spolku ČČK Ústí nad Orlicí Martin Hodoval, senior doprava si své klienty našla ve všech městech.

Slouží i jinde

Senior doprava funguje i na Svitavsku, a to pod hlavičkou Střediska sociálních služeb Salvia. „Služba je určena osobám se zdravotním postižením a seniorům, kteří mají bydliště v okrese Svitavy,“ informuje web střediska. K dispozici mají tři automobily a klienta dopraví i mimo okres, ať už do Pardubic, lázní Brandýs nad Orlicí nebo Hamzovy léčebny Luže – Košumberk. Na Chrudimsku se od března rozjelo Senior taxi v Hlinsku a jeho místních částech, funguje i v obou krajských městech východních Čech - Pardubicích i Hradci Králové.