VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátorka: Pojmenovávat nepříjemné věci chce odvahu

Orlickoústecko - Do vznikající strany Miroslava Kalouska TOP 09 přešla na začátku června i senátorka za Orlickoústecko Ludmila Müllerová. Nová strana podle ní nechce utíkat před nepříjemnostmi, jako jsou státní maturity nebo důchodová reforma. Argumentace studentů proti zavedení maturit se jí nezdá opodstatněná.

1.7.2009
SDÍLEJ:

Ludmila MüllerováFoto: archiv

Jaké konkrétní důvody vás vedly k přestupu z KDU-ČSL do vznikající strany TOP 09?
Už delší dobu jsem pociťovala, že některé situace lze názorově těžko řešit uvnitř KDU-ČSL, zejména pod vedením Jiřího Čunka v posledních dvou letech. Vedení KDU-ČSL se nijak výrazně neproměnilo, nejsou tam žádné nové tváře, žádný nový náboj a obávám se, že ani žádné nové směřování, To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodla odejít. Tady v regionu i na kraji jsem s lidmi spory neměla. Nebyl to žádný názorový střet mezi mnou a členskou základnou, ale víceméně co se týká vedení a směřování křesťanských demokratů.
Kdy jste se vlastně definitivně rozhodla přestoupit?
Definitivně jsem se rozhodla po vsetínském sjezdu, protože si myslím, že jsme za prvé byli odhodláni v rámci našeho regionu, ať už Olickoústecka, nebo pardubického regionu, volit europoslance Jana Březinu, který měl představu o novém týmu lidí, s nimiž by spolupracoval. Velmi mě zklamalo i to, že do vedení nebyl zvolen ani náš tehdejší místopředseda křesťanských demokratů Roman Línek, který, si myslím, pro stranu udělal skutečně hodně, zejména tady v Pardubickém kraji, což bylo v kontextu s ostatními částmi republiky docela markantní. To byl takový hlavní impuls.
Takže si od změny stranické příslušnosti slibujete v podstatě jakési názorové osvěžení?
Určitě. Je třeba dojít jednak k jinému stylu politické práce, jednak k jinému politickému směřování. Označili jsme se za stranu konzervativní, která chce stavět na křesťansko-židovských základech. Tak by se křesťanští demokraté nejspíš označili také. Náš název TOP 09 je zkratkou tří slov – tradice, odpovědnost, prosperita. Zejména druhý princip, odpovědnost, nás podle mě odlišuje od KDU-ČSL. Znamená to odpovědnost za rozpočet, za hospodaření, za život našich dětí ale i dalších generací. Dluhy České republiky dosahují jednoho bilionu korun a každou vteřinu stále dramaticky narůstají. Proto by měla vzniknout strana, která by nepříjemné jevy v naší politice uměla nejen pojmenovat, ale také se proti nim postavit.
Jak se v tomto bude strana TOP 09 odlišovat od občanských demokratů?
Pevně věřím, že se odlišíme i od nich. V prvním momentě proto, že občanští demokraté teď vystoupili z Evropské lidové strany a vytvořili nový subjekt, který už nestojí na křesťansko-židovských základech. Druhý moment vidím v tom, že politické strany se dnes snaží dělat politiku takovou, jakou si přejí občané, nikoli takovou politiku, která by oživovala a byla ve prospěch věcí veřejných.
Našla byste konkrétní příklad?
Například přístup občanských a sociálních demokratů k problému státních maturit. Nejprve se shodli, že se státní maturity zavedou. Najednou se blíží volby a státní maturity chtějí odložit. Překvapila mě vyjádření studentů, kteří argumentovali nedostatečným logistickým zajištěním. Ta slova jsou podle mě naučená a snad i nedomyšlená. Jenže současné politické strany jednají jen tak, aby neztratily voliče, takže nejspíš budou mít zájem couvnout. I nepříjemné věci by se ale měly řešit. Podobně máme před sebou reformu důchodového a zdravotnického systému i systému sociálních dávek. Vyžaduje to určitou odvahu a mám pocit, že jsme ji v poslední době nenacházeli. Slibuji, že naše strana ji hledat bude.
Takže si myslíte, že státní maturity jsou připraveny dobře? Shodou okolností jsem zažila tuto maturitu nanečisto a mně, mým spolužákům i profesorům připadaly použité otázky podivné a zcela nevhodné.
Kdyby studenti použili tento argument, byl by to pro mě argument skutečný. Ale oni argumentovali těmi „slogany“, které používají politici. Jedna věc je skutečně obsah maturit, to jak budou vypadat otázky, jak na ně budou studenti reagovat a jak je budeme schopni vyhodnocovat. Druhá stránka je zmíněná logistika. Tady podle mých informací hrají velkou roli lobbistické skupiny. Jsou tu firmy, které mají podle původního projektu vybavit maturitní školy výpočetní technikou a jsou tak na projektu zainteresované, a pak firmy stávající, které dodávají scio testy a podobně, které by o tyto „kšefty“ přišly. Do této situace se nám navíc promítla krize. Autoři projektu na ni reagovali snížením množství plánované technické podpory, což vytvářelo tlak na politiky, aby ho odložili. Jenže vezměte si, kolik let se na státní maturity připravujeme a najednou před volbami odkládáme.
Myslíte si, že by si TOP 09 právě v orlickoústeckém regionu mohla najít širokou členskou a voličskou základnu.
Nevím, jestli širokou členskou základnu, protože tento region znám jako poměrně konzervativní. Lidé tu neradi opouštějí své „jistoty“. Vidíte to i na pohybu pracovních sil. Obyvatelé z tohoto regionu odcházejí málo, přestože život tady není vůbec jednoduchý. Nemyslím si, že by tady strana musela získat širokou členskou základnu, ale myslím, že voliče by tady získat mohla.
Jak vidíte budoucnost strany TOP 09?
To je ještě hodně nejistá záležitost. Samozřejmě věřím, že tato politická strana bude mít místo. Není to strana populistická. Nechceme-li se bát pojmenovávat nepříjemné věci, tak nejsme strana, která by řekla ano, my vám všem všechno dáme, jen nás volte. Doufám, že se najdou lidé, kteří jsou schopni logicky uvažovat o tom, že se nejde zadlužovat a že nejde rozebrat rozpočet na okamžitou spotřebu a pak říct, že nemáme na investice a na infrastrukturu, protože jsme to teď projedli na sociálních dávkách, na navýšení důchodů a podobně. Myslím si, že budoucnost máme.

LADA KLIMOVOVÁ

1.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Zdravotnictví - Zdravotnictví Pracovníci přímé obslužné péče v 19 000 Kč

Pracovníci přímé obslužné péče v oblasti pobytové péče PRACOVNÍK/NICE V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Společnost Ledax Vysoké Mýto o.p.s. hledá nového pracovníka/pracovnici na pozici, PRACOVNÍK V SOCIÁLNÍCH SLUŽBÁCH - PEČOVATEL/KA, MÍSTO VÝKONU: Domov pro seniory Vysoké Mýto, Žižkova č.p. 913, Litomyšlské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, PRACOVNÍ NÁPLŇ: , - pomoc a podpora při podávání jídla a pití, - komplexní péče o uživatele domova, - poskytování ošetřovatelské péče, - vedení příslušné dokumentace, POŽADUJEME: , - způsobilost k právním úkonům, bezúhonnost, - znalosti a praxe v oblasti sociálních služeb výhodou, - absolvovaný kurz manikúra / pedikúra / kadeřnice , - dobré vyjadřovací a komunikační dovednosti, - schopnost empatie a sociálního cítění, - vysokou míru zodpovědnosti , NABÍZÍME:, - stabilní zázemí kvalitní české společnosti, - odpovídající platové ohodnocení, - pracoviště ve Vysokém Mýtě, - možnost dalšího rozvoje a profesního růstu, - zaměstnanecké benefity (příspěvek za nemocnost, 5 týdnů dovolené, náborový příspěvek), KONTAKT: životopisy zasílejte e-mailem na adresu kosinova@dfkgroup.cz. Pracoviště: Ledax vysoké mýto o.p.s. - pracoviště domov pro seniory vysoké mýto, Žižkova, č.p. 913, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Petra Košinová, .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ SKUPINY C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dukelských hrdinů č.p. 359, Žichlínské Předměstí, 563 01 Lanškroun, Nabízíme: práci v příjemném kolektivu, příspěvek na stravování, masné výrobky naší produkce za zaměstnanecké ceny, příspěvek na životní a penzijní pojištění, Pracovní poměr na dobu určitou se prodlužuje 2x vždy po 6-ti měsících, poté doba neurčitá, Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, samostatnost, spolehlivost, fyzickou zdatnost, Kontakt: pan Kořínek - telefonicky (po - pá, 8 - 16 hodin). Pracoviště: Jatka lanškroun, s r.o., Dukelských hrdinů, č.p. 359, 563 01 Lanškroun. Informace: Michal Kořínek, +420 731 069 924.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 17 360 Kč

Odborní asistenti v administrativě Referent/ka majetkoprávního odboru. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17360 kč, mzda max. 26110 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: VŠECHNY INFORMACE OHLEDNĚ VÝBĚROVÉHO ŘÍZENÍ A O NÁLEŽITOSTECH PŘIHLÁŠKY NALEZNETE NA ADRESE: www.ustinadorlici.cz, , PRACOVNÍ POMĚR: na dobu určitou, zástup za dlouhodobou pracovní neschopnost, TERMÍN NÁSTUPU: možný ihned, případně dle dohody, PLATOVÉ ZAŘAZENÍ: 9. PT dle nařízení vlády č. 341/2017 Sb., CHARAKTERISTIKA VYKONÁVANÉ ČINNOSTI:, - činnosti spojené s nakládáním s obecním majetkem podle zákona o obcích,, - správa a evidence majetku města a hospodaření s ním:, o vyřizování podání fyzických a právnických osob ve věcech majetkoprávních,, o vyřizování majetkoprávní agendy,, o vedení evidence kupních a ostatních majetkových smluv, sledování placení pohledávek včetně jejich vymáhání,, o vedení archivu majetku města obsahující zejména evidenci nemovitostí a evidenci uzavíraných smluv,, o provádění kontroly faktur hrazených z rozpočtu odboru a jejich evidenci,, o kontrola a naplňování závazků z uzavřených smluv archivovaných v majetku města a jejich aktualizace, včetně vymáhání jejich plnění., POŽADAVKY NA UCHAZEČE:, - střední vzdělání zakončené maturitní zkouškou,, - znalost zákona č. 128/2000 Sb., o obcích (obecní zřízení), ve znění pozdějších předpisů,, - znalost zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, zejména část třetí Absolutní majetková práva a část čtvrtá Relativní majetková práva,, - znalost zákona č. 256/2013 Sb., o katastru nemovitostí (katastrální zákon), ve znění pozdějších předpisů,, - znalost zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv (zákon o registru smluv), ve znění pozdějších předpisů,, - znalost práce na PC (MS Office), - flexibilnost, spolehlivost, pečlivost, - vysoké pracovní nasazení, VÝHODOU:, - praxe v obdobné funkci, LHŮTA, ZPŮSOB A MÍSTO DORUČENÍ PŘIHLÁŠEK:, Přihlášku s přílohami doručte do 07. 05. 2018 buď osobně na podatelnu Městského úřadu Ústí nad Orlicí, Sychrova 16 (do 14:00 hod.) nebo poštou (rozhoduje podací razítko pošty nebo podatelny městského úřadu) na adresu:, Městský úřad Ústí nad Orlicí, Kancelář tajemníka, Sychrova 16, 562 24 Ústí nad Orlicí, Uzavřenou obálku v levém horním rohu označte:, „Výběrové řízení č. 4/2018 – referent/ka majetkoprávního odboru – neotvírat“, Případné dotazy zodpoví: Ing. Marcel Klement, tajemník MěÚ, tel.: 465 514 222,, Eva Polakovičová, odborná referentka MPO MěÚ, tel.: 465 514 262, INFORMACE:, - po skončení výběrového řízení budou neúspěšným uchazečům řízení doklady obsahující osobní údaje vráceny,, - k výběrovému řízení budou pozvánky rozeslány na e-mail uvedený v přihlášce,, - vyhlašovatel si vyhrazuje právo výběrové řízení bez udání důvodů zrušit, případně veškeré přijaté přihlášky odmítnout, a to kdykoliv v průběhu i po vyhodnocení výběrového řízení,, - oznámení o vyhlášení výběrového řízení je zveřejněno na elektronické úřední desce na internetové adrese www.ustinadorlici.cz.. Pracoviště: Město ústí nad orlicí, Sychrova, č.p. 16, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Marcel Klement, .

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/NICE. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Sokolská č.p. 226, Kerhartice, 562 04 Ústí nad Orlicí 4, Náplň práce:, - administrativní činnost, - práce na počítači, - fakturace, - příprava podkladů pro účetnictví, - obchodní činnost, Požadujeme: znalost AJ, Nabízíme: příplatek na stravování, Kontakt: telefonicky nebo osobně na sídle firmy (Kerhartice). Pracoviště: Kolář cz s.r.o., Sokolská, č.p. 226, 562 04 Ústí nad Orlicí 4. Informace: Karel Kolář, +420 603 146 091.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závěrečný koncert jarní sezony v mýtské galerii nazvané Procházka staletími bude ve čtvrtek patřit pardubickému Chanson Trio Coucou  (na snímku).

Jarní sezonu zakončí v galerii šanson

Sokolové mají v kalendáři zaškrtnuty dva červnové dny

Naše školka: Mateřská škola Tisová

Orlickoústecko - Naše školka - projekt Moje první tablo: Když jsem šel poprvé do školky, byla ve mně malá dušička. Nevěděl jsem, jak to bez mámy a táty zvládnu. Dnes už bych se ale bez školky neobešel a chci, abyste všichni viděli, kam chodím a jaké tam mám kamarády!

Zachránili ženu, obdrželi symbolickou odměnu

Letohrad - Dar za záchranu lidského života obdrželi od města Jiří Sršeň a Michal Fajfr. Každý dostal tři tisíce korun za to, že dvanáctého března v pozdních večerních hodinách bez váhání vytáhli z potoka ženu a zachránili jí tak život. Peníze spolu s poděkováním jim ve středu 18. dubna na radnici předal starosta města Petr Fiala.

Vede celkové pořadí a může slavit dílčí vítězství

Orlickoústecko - Vysoký počet bodů si na své konto připsala velká řádka soutěžících. K tomu, aby se mohli přihlásit do boje o vítězství v pátém kole, bylo zapotřebí získat alespoň šestnáct bodů.

Připravte se na dopravní omezení, centrem města ve čtvrtek krouží cyklisté

Pardubice - Ve čtvrtek se v centru Pardubic pojede cyklistický Memoriál Josefa Křivky. Motoristé se musí připravit na dopravní omezení, která potrvají od 16-30 hodin zhruba do deváté hodiny večerní. Uzavřeny budou také některé zastávky MHD.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT