VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátorka: Pojmenovávat nepříjemné věci chce odvahu

Orlickoústecko - Do vznikající strany Miroslava Kalouska TOP 09 přešla na začátku června i senátorka za Orlickoústecko Ludmila Müllerová. Nová strana podle ní nechce utíkat před nepříjemnostmi, jako jsou státní maturity nebo důchodová reforma. Argumentace studentů proti zavedení maturit se jí nezdá opodstatněná.

1.7.2009
SDÍLEJ:

Ludmila MüllerováFoto: archiv

Jaké konkrétní důvody vás vedly k přestupu z KDU-ČSL do vznikající strany TOP 09?
Už delší dobu jsem pociťovala, že některé situace lze názorově těžko řešit uvnitř KDU-ČSL, zejména pod vedením Jiřího Čunka v posledních dvou letech. Vedení KDU-ČSL se nijak výrazně neproměnilo, nejsou tam žádné nové tváře, žádný nový náboj a obávám se, že ani žádné nové směřování, To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodla odejít. Tady v regionu i na kraji jsem s lidmi spory neměla. Nebyl to žádný názorový střet mezi mnou a členskou základnou, ale víceméně co se týká vedení a směřování křesťanských demokratů.
Kdy jste se vlastně definitivně rozhodla přestoupit?
Definitivně jsem se rozhodla po vsetínském sjezdu, protože si myslím, že jsme za prvé byli odhodláni v rámci našeho regionu, ať už Olickoústecka, nebo pardubického regionu, volit europoslance Jana Březinu, který měl představu o novém týmu lidí, s nimiž by spolupracoval. Velmi mě zklamalo i to, že do vedení nebyl zvolen ani náš tehdejší místopředseda křesťanských demokratů Roman Línek, který, si myslím, pro stranu udělal skutečně hodně, zejména tady v Pardubickém kraji, což bylo v kontextu s ostatními částmi republiky docela markantní. To byl takový hlavní impuls.
Takže si od změny stranické příslušnosti slibujete v podstatě jakési názorové osvěžení?
Určitě. Je třeba dojít jednak k jinému stylu politické práce, jednak k jinému politickému směřování. Označili jsme se za stranu konzervativní, která chce stavět na křesťansko-židovských základech. Tak by se křesťanští demokraté nejspíš označili také. Náš název TOP 09 je zkratkou tří slov – tradice, odpovědnost, prosperita. Zejména druhý princip, odpovědnost, nás podle mě odlišuje od KDU-ČSL. Znamená to odpovědnost za rozpočet, za hospodaření, za život našich dětí ale i dalších generací. Dluhy České republiky dosahují jednoho bilionu korun a každou vteřinu stále dramaticky narůstají. Proto by měla vzniknout strana, která by nepříjemné jevy v naší politice uměla nejen pojmenovat, ale také se proti nim postavit.
Jak se v tomto bude strana TOP 09 odlišovat od občanských demokratů?
Pevně věřím, že se odlišíme i od nich. V prvním momentě proto, že občanští demokraté teď vystoupili z Evropské lidové strany a vytvořili nový subjekt, který už nestojí na křesťansko-židovských základech. Druhý moment vidím v tom, že politické strany se dnes snaží dělat politiku takovou, jakou si přejí občané, nikoli takovou politiku, která by oživovala a byla ve prospěch věcí veřejných.
Našla byste konkrétní příklad?
Například přístup občanských a sociálních demokratů k problému státních maturit. Nejprve se shodli, že se státní maturity zavedou. Najednou se blíží volby a státní maturity chtějí odložit. Překvapila mě vyjádření studentů, kteří argumentovali nedostatečným logistickým zajištěním. Ta slova jsou podle mě naučená a snad i nedomyšlená. Jenže současné politické strany jednají jen tak, aby neztratily voliče, takže nejspíš budou mít zájem couvnout. I nepříjemné věci by se ale měly řešit. Podobně máme před sebou reformu důchodového a zdravotnického systému i systému sociálních dávek. Vyžaduje to určitou odvahu a mám pocit, že jsme ji v poslední době nenacházeli. Slibuji, že naše strana ji hledat bude.
Takže si myslíte, že státní maturity jsou připraveny dobře? Shodou okolností jsem zažila tuto maturitu nanečisto a mně, mým spolužákům i profesorům připadaly použité otázky podivné a zcela nevhodné.
Kdyby studenti použili tento argument, byl by to pro mě argument skutečný. Ale oni argumentovali těmi „slogany“, které používají politici. Jedna věc je skutečně obsah maturit, to jak budou vypadat otázky, jak na ně budou studenti reagovat a jak je budeme schopni vyhodnocovat. Druhá stránka je zmíněná logistika. Tady podle mých informací hrají velkou roli lobbistické skupiny. Jsou tu firmy, které mají podle původního projektu vybavit maturitní školy výpočetní technikou a jsou tak na projektu zainteresované, a pak firmy stávající, které dodávají scio testy a podobně, které by o tyto „kšefty“ přišly. Do této situace se nám navíc promítla krize. Autoři projektu na ni reagovali snížením množství plánované technické podpory, což vytvářelo tlak na politiky, aby ho odložili. Jenže vezměte si, kolik let se na státní maturity připravujeme a najednou před volbami odkládáme.
Myslíte si, že by si TOP 09 právě v orlickoústeckém regionu mohla najít širokou členskou a voličskou základnu.
Nevím, jestli širokou členskou základnu, protože tento region znám jako poměrně konzervativní. Lidé tu neradi opouštějí své „jistoty“. Vidíte to i na pohybu pracovních sil. Obyvatelé z tohoto regionu odcházejí málo, přestože život tady není vůbec jednoduchý. Nemyslím si, že by tady strana musela získat širokou členskou základnu, ale myslím, že voliče by tady získat mohla.
Jak vidíte budoucnost strany TOP 09?
To je ještě hodně nejistá záležitost. Samozřejmě věřím, že tato politická strana bude mít místo. Není to strana populistická. Nechceme-li se bát pojmenovávat nepříjemné věci, tak nejsme strana, která by řekla ano, my vám všem všechno dáme, jen nás volte. Doufám, že se najdou lidé, kteří jsou schopni logicky uvažovat o tom, že se nejde zadlužovat a že nejde rozebrat rozpočet na okamžitou spotřebu a pak říct, že nemáme na investice a na infrastrukturu, protože jsme to teď projedli na sociálních dávkách, na navýšení důchodů a podobně. Myslím si, že budoucnost máme.

LADA KLIMOVOVÁ

1.7.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Kollárova č.p. 934, 565 01 Choceň 1, PRACOVNÍ NÁPLŇ: prodej uzenin a masných výrobků, POŽADUJEME: , - základní znalost masa a masných výrobků, - praxe vítána, - zdravotní průkaz pro potravinářský průmysl, NABÍZÍME: , - možnost stravování, - čtvrtletní, roční bonusy, - prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou, KONTAKT: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Řeznictví sloupnice s.r.o. - prodejna choceň, Kollárova, č.p. 934, 565 01 Choceň 1. Informace: Vladimír Fikejz, +420 702 292 421.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 16 000 Kč

Prodavači ostatního zboží v prodejnách PRODAVAČ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma NÁSTROJE CZ, s.r.o. se sídlem v Kyjově, Riegrova 399 vypisuje konkurz na pozici:, Prodavač maloobchodní prodejny v Lanškrouně pro prodej nářadí a nástrojů se zaměřením na obrábění, MÍSTO VÝKONU: Nádražní č.p. 1, Žichlínské Předměstí, 563 01 Lanškroun, NÁSTUP DLE DOHODY, MZDA: od 16.000 Kč do 30.000 Kč dle výsledků prodeje, PRACOVNÍ NÁPLŇ: zajištění prodeje a chodu maloobchodní prodejny v Lanškrouně, POŽADUJEME: , - vyučení v technickém oboru výhodou, - řidičský průkaz skupiny B, - základní znalost práce s PC, - bezúhonnost, časová flexibilita nutností, - vhodné i pro absolventy, po nástupu bude zajištěno zaškolení, NABÍZÍME: , - jednosměnný provoz s flexibilní pracovní dobou 8 h/den, a to na plný pracovní úvazek, - pracovní poměr na dobu neurčitou, KONTAKT: životopis zasílejte POUZE do e-mailu v CZ jazyce, budete vyzváni po předchozí e-mailové, či telefonické domluvě na osobní pohovor, Informace o firmě na internetových stránkách: www.nastrojecz.cz nebo na FB: https://www.facebook.com/nastroje.cz?fref=ts. Pracoviště: Nástroje cz, s.r.o., provozovna lanškroun, Nádražní, č.p. 1, 563 01 Lanškroun. Informace: Pavel Beneš, +420 727 955 130.

Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 18 000 Kč

Všeobecní administrativní pracovníci ADMINISTRATIVNÍ PRACOVNÍK/NICE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nástup dle dohody, Místo výkonu práce: Čs. armády č.p. 1181, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, Požadujeme:, - znalost MS Office, - znalost podvojného účetnictví výhodou, Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Rh domstav s.r.o. - pracoviště ústí nad orlicí, Čs. armády, č.p. 1181, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: Ondřej Marek, +420 773 111 922.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Ostatní pracovníci ostrahy a 16 000 Kč

Ostatní pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur DETEKTIV/KA V OBCHODĚ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Dr. E. Beneše č.p. 643, Parník, 560 02 Česká Třebová 2, POŽADUJEME: , - dobrá fyzická kondice, - trestní bezúhonnost, KONTAKT: p. Maixner, telefonicky (9.00 - 18.00 hod), nebo zaslání životopisu. Poté budou uchazeči pozváni k výběrovému řízení. , Na výše uvedené adrese se nachází pouze pracoviště, kde nikdo k nabízenému místu nepodá žádné informace.. Pracoviště: Pcp euro-power euro police, s.r.o. - pracoviště česká třebová, Dr. E. Beneše, č.p. 643, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Pavel Maixner, +420 602 168 147.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z tragické dopravní nehody u Rudoltic.
AKTUALIZOVÁNO
4

Při nehodě u Rudoltic zemřela řidička

Vonwillerova továrna v Žamberku.

Ve Vonwillerce vystoupí Italové

Na Czech Open klid před bouří. A pak to pojede na plné pecky

Východní Čechy, Pardubice - Trochu ubrat plyn, ale také klid před bouří… Asi takto by se dal charakterizovat současný stav na 29. ročníku pardubického festivalu Czech Open.

Dům psího utrpení a dvoujazyčná likvidace gigantického burgeru: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v úterý 17. července 2018.

Kdo vypustil šelmy? Policie má dvě verze

Hradecko - Nedbalost či naschvál? Policie šetří, kdo pustil ven lva a tygry.

Čím se v létě osvěžit? Zmrzlinou!

Pardubický kraj - Vydejte se s Deníkem na nejlepší zmrzlinu v Pardubickém kraji.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT