Jaké konkrétní důvody vás vedly k přestupu z KDU-ČSL do vznikající strany TOP 09?
Už delší dobu jsem pociťovala, že některé situace lze názorově těžko řešit uvnitř KDU-ČSL, zejména pod vedením Jiřího Čunka v posledních dvou letech. Vedení KDU-ČSL se nijak výrazně neproměnilo, nejsou tam žádné nové tváře, žádný nový náboj a obávám se, že ani žádné nové směřování, To byl jeden z hlavních důvodů, proč jsem se rozhodla odejít. Tady v regionu i na kraji jsem s lidmi spory neměla. Nebyl to žádný názorový střet mezi mnou a členskou základnou, ale víceméně co se týká vedení a směřování křesťanských demokratů.
Kdy jste se vlastně definitivně rozhodla přestoupit?
Definitivně jsem se rozhodla po vsetínském sjezdu, protože si myslím, že jsme za prvé byli odhodláni v rámci našeho regionu, ať už Olickoústecka, nebo pardubického regionu, volit europoslance Jana Březinu, který měl představu o novém týmu lidí, s nimiž by spolupracoval. Velmi mě zklamalo i to, že do vedení nebyl zvolen ani náš tehdejší místopředseda křesťanských demokratů Roman Línek, který, si myslím, pro stranu udělal skutečně hodně, zejména tady v Pardubickém kraji, což bylo v kontextu s ostatními částmi republiky docela markantní. To byl takový hlavní impuls.
Takže si od změny stranické příslušnosti slibujete v podstatě jakési názorové osvěžení?
Určitě. Je třeba dojít jednak k jinému stylu politické práce, jednak k jinému politickému směřování. Označili jsme se za stranu konzervativní, která chce stavět na křesťansko-židovských základech. Tak by se křesťanští demokraté nejspíš označili také. Náš název TOP 09 je zkratkou tří slov – tradice, odpovědnost, prosperita. Zejména druhý princip, odpovědnost, nás podle mě odlišuje od KDU-ČSL. Znamená to odpovědnost za rozpočet, za hospodaření, za život našich dětí ale i dalších generací. Dluhy České republiky dosahují jednoho bilionu korun a každou vteřinu stále dramaticky narůstají. Proto by měla vzniknout strana, která by nepříjemné jevy v naší politice uměla nejen pojmenovat, ale také se proti nim postavit.
Jak se v tomto bude strana TOP 09 odlišovat od občanských demokratů?
Pevně věřím, že se odlišíme i od nich. V prvním momentě proto, že občanští demokraté teď vystoupili z Evropské lidové strany a vytvořili nový subjekt, který už nestojí na křesťansko-židovských základech. Druhý moment vidím v tom, že politické strany se dnes snaží dělat politiku takovou, jakou si přejí občané, nikoli takovou politiku, která by oživovala a byla ve prospěch věcí veřejných.
Našla byste konkrétní příklad?
Například přístup občanských a sociálních demokratů k problému státních maturit. Nejprve se shodli, že se státní maturity zavedou. Najednou se blíží volby a státní maturity chtějí odložit. Překvapila mě vyjádření studentů, kteří argumentovali nedostatečným logistickým zajištěním. Ta slova jsou podle mě naučená a snad i nedomyšlená. Jenže současné politické strany jednají jen tak, aby neztratily voliče, takže nejspíš budou mít zájem couvnout. I nepříjemné věci by se ale měly řešit. Podobně máme před sebou reformu důchodového a zdravotnického systému i systému sociálních dávek. Vyžaduje to určitou odvahu a mám pocit, že jsme ji v poslední době nenacházeli. Slibuji, že naše strana ji hledat bude.
Takže si myslíte, že státní maturity jsou připraveny dobře? Shodou okolností jsem zažila tuto maturitu nanečisto a mně, mým spolužákům i profesorům připadaly použité otázky podivné a zcela nevhodné.
Kdyby studenti použili tento argument, byl by to pro mě argument skutečný. Ale oni argumentovali těmi „slogany“, které používají politici. Jedna věc je skutečně obsah maturit, to jak budou vypadat otázky, jak na ně budou studenti reagovat a jak je budeme schopni vyhodnocovat. Druhá stránka je zmíněná logistika. Tady podle mých informací hrají velkou roli lobbistické skupiny. Jsou tu firmy, které mají podle původního projektu vybavit maturitní školy výpočetní technikou a jsou tak na projektu zainteresované, a pak firmy stávající, které dodávají scio testy a podobně, které by o tyto „kšefty“ přišly. Do této situace se nám navíc promítla krize. Autoři projektu na ni reagovali snížením množství plánované technické podpory, což vytvářelo tlak na politiky, aby ho odložili. Jenže vezměte si, kolik let se na státní maturity připravujeme a najednou před volbami odkládáme.
Myslíte si, že by si TOP 09 právě v orlickoústeckém regionu mohla najít širokou členskou a voličskou základnu.
Nevím, jestli širokou členskou základnu, protože tento region znám jako poměrně konzervativní. Lidé tu neradi opouštějí své „jistoty“. Vidíte to i na pohybu pracovních sil. Obyvatelé z tohoto regionu odcházejí málo, přestože život tady není vůbec jednoduchý. Nemyslím si, že by tady strana musela získat širokou členskou základnu, ale myslím, že voliče by tady získat mohla.
Jak vidíte budoucnost strany TOP 09?
To je ještě hodně nejistá záležitost. Samozřejmě věřím, že tato politická strana bude mít místo. Není to strana populistická. Nechceme-li se bát pojmenovávat nepříjemné věci, tak nejsme strana, která by řekla ano, my vám všem všechno dáme, jen nás volte. Doufám, že se najdou lidé, kteří jsou schopni logicky uvažovat o tom, že se nejde zadlužovat a že nejde rozebrat rozpočet na okamžitou spotřebu a pak říct, že nemáme na investice a na infrastrukturu, protože jsme to teď projedli na sociálních dávkách, na navýšení důchodů a podobně. Myslím si, že budoucnost máme.
LADA KLIMOVOVÁ