Šokem je pro mnohé především úspěch Jiřího Komárka v Pardubicích a naopak totální propadák pravicových osobností. Tedy ve městě, kde by – v nadsázce řečeno - volili pravici i psi, kdyby měli volební právo.

„Zas takové překvapení to ale není. Naše kampaň byla poněkud přibržděná, na to, že mě podporovalo pět stran, byla skutečně minimalistická. A rozhodl, podobně jako v roce 2006, venkov, kde moje kandidátka nebyla téměř vidět. To, že se Komárek do druhého kola probojuje, jsem očekával. Ale je pravdou, že ten výrazný náskok na prvním místě je překvapením i pro mě,“ řekl Jiří Málek, bývalý rektor Univerzity Pardubice, který šel do voleb za Věci veřejné.

A stejně jako další kandidáti v Pardubicích, Ústí či Jičíně, říká: Bylo to referendum o současné vládě, byl to odraz celostátní politiky. Voliči nehlasovali podle osobností, ale podle stranických preferencí.

V Pardubicích totálně propadl Stříteský

„Voliči dali jednoduché sdělení: přejeme si, aby se v této zemi hospodařilo rozumně a je třeba, aby se všechny reformní kroky co nejméně dotýkaly obyvatelstva. Když je někde únik peněz, aby za něj byl potrestán viník, a ne občan,“ přisvědčil Miloslav Soušek z ČSSD, který se na Orlickoústecku do poslední chvíle rval o prvenství s dlouholetým letohradským starostou Petrem Šilarem. Kandidát ODS i TOP 09 – dosavadní senátorka Ludmila Müllerová - skončili v poli poražených.

„Lidé neradi vidí nějaké reformy, vůbec se proto za svou prohru za to nestydím,“ podotkla Müllerová.

V Pardubicích totálně propadl dosavadní senátor Jiří Stříteský, stejně jako jeho očekávaný hlavní vyzývatel Málek. Se sociálním demokratem místo nich do druhého kola postoupil třetí vzadu – politicky nezařazená ředitelka speciální školy Svítání Miluše Horská.

„Podle příznivých reakcí v posledních dnech jsme čekala, že by to mohlo dopadnout. Lidé mně možná volili kvůli tomu, že pracuji v oblasti, která pomáhá lidem a postiženým,“ řekla Horská. Připustila přitom, že je světonázorově pravicového zaměření a v Senátu by v případě své výhry v druhém kole hlasovala s koalicí.

Asi nejnudnější volby byly na Jičínsku. Do druhého kola tu postoupili podle očekávání dosavadní senátor Jiří Liška z ODS a náměstek královéhradeckého hejtmana Josef Táborský z ČSSD. Kandidáti menších stran jsou za nimi s velkým odstupem.