„Je to velký zmar,“ řekl k neudělení dotace starosta Oldřich Jedlička, který jednal s vedením NSA. „V podstatě nám bylo sděleno, že jsme jednak nesplnili podmínky, jednak prý revidovali celou naši žádost. Každým dnem čekáme písemné vyjádření,“ popsal Jedlička.

Možná podoba budoucího zimního stadionu v Žamberku.
ROZHOVOR: Zimák v Žamberku chce Krčmář i Moravec. Sen chlapců i chlapů se plní

Město podle něho vynaložilo obrovské úsilí k tomu, aby dotaci získalo, proto sám boj za stadion ještě nevzdává. „Na jaře bude vyhlášená nová výzva, pokud se zastupitelstvo shodne, a já předpokládám, že ano, tak budeme žádat znovu,“ dodal.

Lidé stadion v Žamberku už podpořili částkou půl milionu korun.Lidé stadion v Žamberku už podpořili částkou půl milionu korun.Zdroj: Donio.cz

Zamítavé stanovisko potvrdil také mluvčí NSA Jakub Večerka. Důvodem neudělení dotace podle něj byla skutečnost, že žádost města nesplňovala všechny podmínky. „Dle mých informací nesplňoval projekt technické parametry požadované dotační výzvou,“ uvedl Večerka.

Město už vypsalo výběrové řízení na zhotovitele stavby, ze kterého vzešel jediný kandidát. Proti řízení se však jedna stavební firma odvolala u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Protože stížnost nebyla vyřešena do konce listopadu a NSA neprodloužila termín pro dodání všech podkladů, nemohl Žamberk včas splnit požadované podmínky.

Místní jsou zklamaní, nic ale nevzdávají

O tom, že místní skutečně stojí o kvalitní ledovou plochu, svědčí i veřejná sbírka, za kterou stojí David Brožek, Tomáš Brožek, Tadeáš Pešek a Jiří Mencák. Ti na platformě donio.cz už od dárců vybrali půl milionu korun. I oni jsou z výsledku jednání s NSA rozčarovaní.

„Je to velké zklamání,“ uvedl David Brožek, jeden ze strůjců výzvy Postavme zimní stadion v Žamberku. „Překážek na cestě za naším snem bylo několik a jejich kombinace vedla k takovému výsledku, jaký je,“ řekl a vyjmenoval nejen stížnost u ÚOHS, ale i obtížnou komunikaci s Národní sportovní agenturou. Také on doufá, že město v příštím roce podá novou žádost o dotaci.

Možná podoba budoucího zimního stadionu v Žamberku.
Žamberk se dočká zimního stadionu. Zastupitelé schválili projekt za 136 milionů

Výstavbu podpořila řada významných sportovců, mezi nimi Michal Krčmář, Ondřej Moravec nebo Tomáš Nosek. „Pozitivní věcí je, že se vzbudil obrovský zájem v našem městě a okolí. Za měsíc a půl se podařilo spojit síly a vybrat půl milionu korun na podporu výstavby. I díky tomu se povedlo přesvědčit zastupitelstvo, aby bylo ochotné investovat téměř 80 milionů korun do výstavby zimního stadionu,“ dodal Brožek a narážel přitom na to, že někteří členové zastupitelstva váhali, zda podpořit tak nákladnou investici, navíc v době zvyšující se inflace i cen stavebního materiálu.