Slatina – Vesnice na dohled od Vysokého Mýta nejsou nové Vrbětice, kde muniční sklady explodovaly. Se zdejší zbrojařskou firmou Multiagro v areálu zemědělského družstva je jiný problém.
Za prvé nelegální skladování munice, které je podle všeho mnohonásobně víc, než na kolik má firma povolení.
A co je ještě horší, podle pardubického hejtmanství naprosto tristní způsob uskladnění munice: V opuštěných kravínech bez nejmenší úpravy zabezpečení objektů, kam se tak může kdokoliv jen s malou námahou dostat. Řada beden s municí pak leží volně na nádvoří bývalého JZD. Areál není ani pořádně oplocený…
„Semtex je tam nelegálně, našlo se tam devět palet, a to konkrétně ve zcela volně přístupné mlékárně. Budeme trvat na tom, aby sklad byl vyklizen," řekl pardubický hejtman Martin Netolický. „Některé kravíny jsou přístupné jen po překročení malé překážky, třeba pletiva."
Jednatel firmy Multiagro Martin Rudolf veškerá obvinění odmítá. „S tím semtexem je to úplný blábol, s výbušninami neobchodujeme. Pokud si volení zástupci myslí, že jsou vrchností, které se neodmlouvá a má dědičný nárok na slepou poslušnost, tak se hluboce mýlí," uvedl už v pátek.
Doposud oficiálně uváděl, že ve Slatině skladuje 50 tisíc ručních palných zbraní, deset milionů kusů pěchotní munice, 100 tisíc ručních granátů a 6000 pancéřovek.
Místní ve Slatině i okolních vesnicích jsou v klidu, o zdejším skladu munice vědí už léta. Stejně tak starosta Vysokého Mýta: Nejde tu podle něj o riziko výbuchů munice, nýbrž o její špatné uskladnění a nedovolené množství.
„Myslím si, že větší nebezpečí nám hrozí ze sousední železnice, kde se přepravuje čpavek, nebo od cisteren, které tudy vozí zkapalněný plyn," přisvědčil starosta sousedního Dobříkova Jiří Svatoš.
O kauze kraj informoval v pátek, několik hodin po obsazení areálu policisty, čímž reagoval na předcházející kontrolu areálu. O tu si firma řekla podle hejtmana sama, když odmítla na rozdíl od ostatních soukromých muničních skladů kraji poskytnout informace o své činnosti.
„V dnešní době, kdy zapalování muničáků patří k běžným praktikám vyřizování si účtů mezi podnikateli, není možné dát výpis ze skladových karet na nástěnku u vchodu do krajského úřadu. Kontrolní orgány mají všechna potřebná data," kontroval Rudolf. Dodal, že po dvoutýdenní kontrole areálu policejní prezidium už jen kontrolovalo odstranění zjištěných nedostatků. Pak sem nečekaně vtrhlo policejní komando.
Těmi kontrolními orgány je především policejní prezidium. Kraj ani obec do záležitosti zasahovat příliš nemohou. Kraj nyní proto tlačí na to, aby veškerá munice byla přemístěna ze Slatiny pryč. Hejtman zmiňuje hlavně muniční sklad ve Znojmě. Ten je na rozdíl od Květné na Svitavsku, jež je armádním areálem, součástí Integrovaného záchranného systému. Opět ale záleží na rozhodnutí policejního prezidia.
„Samozřejmě teď může jednatel tvrdit, že semtex není jeho. Jako to udělal s dělem z druhé světové války. Když policie pokračovala dál v kontrole jiných budov, rozřezal jej. A když jsme chtěli vidět kamerové záznamy, jako na potvoru zrovna nefungovaly," podotkl hejtman.
Po víkendu, kdy areál nonstop hlídala policie, se sem včera sjeli úředníci všech dotčených institucí včetně stavebního úřadu, hasičů, inspekce životního prostředí či báňského úřadu. Vyšetřování nejspíš potrvá týdny.