Spolu s místními spolky uspořádala obec od pátku do neděle skutečně velkolepé oslavy 660 let od první písemné zmínky o vesnici. Občané si rovněž připomněli 450. výročí smrti rodáka, astrologa, matematika, překladatele a spisovatele Mikuláše Šuda ze Semanína.

Babí léto i Spálený

„Těch důvodů k oslavám bylo víc. Chtěli jsme něco udělat pro obecní soudržnost a dostat obec do širšího povědomí. A čekali jsme i na vhodnou příležitost k vysvěcení obecního praporu. Výročí 650 let, kdy jsme ještě patřili pod Českou Třebovou, jsme propásli a taky jsme chtěli využít příležitost, kdy je s námi ještě generace z poválečného osídlení Semanína,“ uvedl starosta Jan Smola.

Cenným příspěvkem do mimořádně pestrého programu oslav byla poutavá výstava o historii a současnosti obce v budově školy. Pátečním vrcholem měl být rockový festival „Semfest“, který se však z hlediska návštěvnosti příliš nevydařil kvůli počasí. V sobotu se však již sešlo mnoho lidí při svěcení praporu, jemuž předcházel průvod šermířů, fotbalistů, hokejistů a dalších účastníků slavnosti. Večer vyvrcholil trampským festiválkem „Babí léto“. Tahákem nedělního bohatého dění byl zpěvák Petr Spálený.

„Hlavní je, že se při této příležitosti dají lidé dohromady. Vždycky jsem záviděl Rakušanům jejich venkovské slavnosti a jsem rád, že jsou u nás čím dál častěji,“ podotkl poslanec Radko Martínek. „Semanín roste do krásy, tak bych mu přál, aby se krásně rozvíjel dalších minimálně 660 let,“ dodal další host, jeho kolega Jiří Čepelka.