Ve středu odpoledne se na ústecké radnici uskuteční další kulatý stůl, který má hledat východiska v „kauze“ ústeckého nádraží. Na pravidelné tiskové konferenci vedení města to v pondělí oznámil místostarosta Zdeněk Ešpandr.

Město bude žádat odbavovací halu

„Jak víte, ve věci ústeckého nádraží jednal i Senát, já jsem hned po tomto jednání slíbil, že svoláme další kulatý stůl všech stran, které jsou do problému zainteresovány. Měli by tu být zástupci Českých drah, Správy železniční dopravní cesty, samozřejmě zástupci sdružení Nádraží nedáme! a také zástupci ministerstva kultury, vedení města a případně i další radní,“ prohlásil Zdeněk Ešpandr. Jak dodal, u kulatého stolu by zúčastnění měli hledat způsob, jakým by se dala historická budova ústeckého nádraží využít.

„Postoj města je jasný a byl už několikrát deklarovaný. Přestože je tato budova v současné době od drah k mání za korunu, město ji nebude kupovat, nebude ji ani přebírat a samozřejmě nemá ani peníze na to, aby ji opravovalo,“ doplnil místostarosta. Podle jeho slov sice existuje seznam možností, jak by bylo v budoucnu možné budovu využít, který zpracovalo sdružení Nádraží nedáme!, druhou otázkou ovšem je, zda jsou návrhy realizovatelné. „Protože bylo v Senátu řečeno, že bude stará budova zachovaná a nebude se stavět nová výpravní, budeme lobbovat za to, aby byla alespoň obslužná odbavovací hala s tím, aby v ní byla vytápěná a celodenně otevřená čekárna, aby tam byly toalety, přes den otevřená pokladna a pokladní automat,“ uzavřel Ešpandr.

Podle Kadrmana chybí podklady

Jak se Deníku v pondělí podařilo zjistit, zástupci sdružení Nádraží nedáme! se středečního kulatého stolu na ústecké radnici nezúčastní. „Důvod je jednoduchý. Považujeme toto jednání za absolutně nepřipravené a předčasné. Jsme přesvědčeni o tom, že jeho jediným cílem je konstatování, že pro budovu nemáme využití a je nutné ji zdemolovat,“ informoval redakci předseda sdružení Martin Kadrman. „My jsme požádali organizátory setkání, tedy ústeckou radnici, o to, aby nám poskytli podkladové materiály, půdorysy budovy a vůbec uspořádání vnitřku budovy, abychom mohli předložit relevantní návrhy na její využití a u kulatého stolu se o nich bavit. Město nám ale řeklo, že takové podkladové materiály nemá a že si myslelo, že je máme my. A že vyzve zúčastněné, aby všechny podkladové materiály přinesli. Neumím si představit, že bychom se na této schůzi nejdříve seznamovali s uspořádáním jednotlivých místností v budově a ještě v ten samý den měli navrhnout konečné řešení jejich využití. My jsme nebyli schopni se na jednání připravit, je z našeho pohledu opravdu předčasné. V tomto smyslu také ústeckou radnici informujeme dopisem,“ řekl Deníku Kadrman.

*********************

Dopis adresovaný místostarostovi Zdeňkovi Ešpandrovi

V Červené Vodě dne 12. dubna 2010

Věc: Společná schůzka k využití stávající budovy nádraží v Ústí nad Orlicí

Vážený pane místostarosto,

Děkujeme Vám za pozvání k jednání o využití nádražní budovy v Ústí nad Orlicí.

Naše sdružení již téměř rok deklaruje zájem na její rekonstrukci a následném dalším využití. A právě několik takových návrhů, které byly určeny k prodiskutování či doplnění, naše sdružení předneslo. Není nám známo, že by Rada města či Zastupitelstvo města tyto návrhy podrobily hlubšímu zkoumání. Naopak, bez dalšího byly panem starostou Richardem Peškem doslova smeteny ze stolu. Nakonec, Zastupitelstvo města se usneslo, že pro budovu nemá využití a dle našeho přesvědčení využití s vážným zájmem ani nehledá. Naše dosavadní návrhy se však opírají o ideu, kdy budova bude zrekonstruována a kdy Město budou zastupovat konstruktivní představitelé. Ani jedna z těchto dvou věcí se prozatím nestala skutečností.

Již mnohokrát jsme uvedli, že dokud nebude vyjasněn definitivní majetkový vztah k budově a dokud nebude jasné, kdo budovu zrekonstruuje, nechce Nádraží nedáme!, o.s. otevírat otázku jejího dalšího případného využití. Stejně tak, jako „nebylo možné při modernizaci tratě zachovat budovu“, nyní, jak říkáte Vy i České dráhy, „není možné, aby byla budova zrekonstruována“. My jsme však přesvědčeni o tom, že pokud bylo možné naplnit jednu z „nemožných“ věcí, je možné při zájmu všech zúčastněných stran naplnit i druhou „nesplnitelnou“ možnost. Bohužel, jak můžeme v posledních měsících sledovat, i na druhou výzvu, která je před námi, zůstáváme sami. Vaše město opět čeká opodál…

Rozhodně nepředpokládáme, že se budeme účastnit jednání, jejichž účelem je veřejné prohlášení, že využití pro budovu není a proto je nutné realizovat původní záměr včetně demolice, což nyní prosazuje Vaše město i přesto, že je to v rozporu s rozhodnutím Ministerstva dopravy ČR i Ministerstva kultury ČR. O pozitivním postoji Pardubického kraje a občanské veřejnosti, která se jasně k celé věci vyjádřila, ani nemluvím.

Vážený pane místostarosto, dovolím si pochybovat o Vašem přesvědčení, že výstupem z předmětného jednání mohou být konkrétní návrhy na využití budovy, zejména s ohledem na skutečnost, že Pardubický kraj, Město Ústí nad Orlicí ani Nádraží nedáme!, o.s. nedisponuje podkladovými materiály, na jejichž základě by se mohla taková debata otevřít. Představa, že se na takovém jednání seznámíme s materiály a zároveň začneme navrhovat varianty využití, se mi zdá, při vší úctě, kterou k Vám chovám, přinejmenším zvláštní.

V souladu s předmětným usnesením Senátu PČR jednáme se SŽDC a jednání s dalšími organizacemi naše sdružení připravuje. Jejich cílem je, jak jsem již zmínil, převedení nádražní budovy na SŽDC, s.o. a podmínky její případné rekonstrukce. Pakliže tohoto dosáhneme, zahájíme s majitelem objektu, Krajem i s novým vedením Vaší radnice jednání o možnostech využití budovy pro podporu cestovního ruchu nejen pro Vaše město, ale i celý region.

Pakliže budete svolávat další jednání, která budou připravena na dostatečné informační úrovni tak, abychom se mohli předem dostatečně připravit, jistě se takového setkání zúčastníme.

Z tohoto důvodu, prosím, omluvte neúčast zástupců našeho sdružení na předmětném jednání. Ač je mi velmi líto, že ve vedení Vašeho města nemůžeme nalézt partnera, pevně věřím, že v okamžiku potřeby dalšího jednání se setkáme s větší vstřícností.

V úctě a s přáním všeho dobrého,

Ing. Martin J. Kadrman, v.r.

Příloha:
Dosavadní bilance návrhů na souběžné využití budovy nádraží v Ústí nad Orlicí

Na vědomí:
Ministerstvo dopravy ČR
České dráhy, a.s.
SŽDC, s.o.
Pardubický kraj

Nádraží nedáme!, o.s.
Červená Voda 328
561 61 Červená Voda 1
Tel.: +420 737 939 104
E-mail: martin@kadrman.eu
Web: www.stop-demolici.cz

*********************

Dosavadní bilance návrhů na souběžné využití budovy nádraží v Ústí nad Orlicí

červen 2009, doplněno v listopadu 2009

Tyto návrhy jsme shromáždili „brainstormingem“ od občanů podporujících zachování budovy, především z řad signatářů podpůrné petice, kterou podepsalo 16,780 občanů. Návrhy sice již byly různými formami zveřejněny, mj. i na schůzi Náraží nedáme!, o.s. za přítomnosti starosty města Ústí nad Orlicí Richarda Peška a zástupců dalších zainteresovaných stran, jsou na petiční webové stránce www.stop-demolici.cz, zazněly v médiích, nicméně je to právě starosta Pešek, který se jimi odmítá zabývat a naopak se nyní zaštiťuje usnesením ZM, že město nemá pro budovu využití. Navíc máme indicie od potenciálních subjektů, které by budovu rády využívaly, že pro parciální anebo totální závislost v činnosti na městě, jejich oficiální představitelé ze strachu před starostou artikulovaný návrh raději nevznesou a naše sdružení se náměty dovídá neoficiálně.

Dosavadní bilance návrhů na souběžné využití budovy nádraží v Ústí nad Orlicí:

1. Zachování původní funkce výpravního nádraží je prioritou téměř všech přispěvatelů
do „brain-stormingu“ (minimálně příhodné části budovy, zbytná část pak k jinému
využití - ve prospěch regionu, přestupujících nebo přijíždějících).

2. V uvolněných prostorách je nejčastější, nejlogičtější a z důvodů ČD propagačních nejžádanější: moderní interaktivní expozice s železniční (modelářskou) tématikou, doplněné o možnost jízdy historickými vlaky, kostýmovými akcemi (spolupráce s existujícími muzei, nejblíže v Moravské a České Třebové, Mladějově ad.).

3. Interaktivní expozice vztažené k městu Ústí nad Orlicí: již neexistující místa, stavby,
obory lidské činnosti (řemesla, odvětví). Případně v konfrontaci s ještě existujícími a
svébytnými profesemi (živnostmi) – místní výrobní technologie a tradice‚ např.
textilní).

4. Literární muzeum Českomoravského mezihoří s autorskými besedami (s příslušným
„logistickým“ zázemím, videosálem apod.).

5. Historickou budovu je možné nabízet filmovým produkcím pro natáčení retro filmů.
Dá se předpokládat zájem v celoevropském měřítku. Nejen exteriér samotný, ale
rovněž zázemí v interiéru budovy, v němž by se mohly realizovat historické spolky
obecně, je žádoucí.

6. Ubytovací prostor (hostel) pro turisty „přestupní stanice“, příp. byty v souladu s dřívějším využitím.

7. Restaurace (současný prostor, nebo zvětšený původní).

8. Obslužné zařízení v návaznosti na širší územní napojení co do aktivit (pěší turistika, cykloturistika, vodní turistika, hippostezky, naučné stezky – ČSOP apod.). Informační centrum, příp. klubovní prostory.

9. Prostor k realizaci historických spolků (např. expozice „Navždy ztracené Ústí“, malý promítací sál se zabudovanými terminály do stolů s dotykovými klávesnicemi a středovou „kostkou“ s monitory, kde by si návštěvník vyvolal nabídku informací, aj.

10. Prostor k umožnění zkoušek pro koncertní kapely.

11. Reklamní a prezentační prostory místních firem a podniků (hypotetický příklad: kerhartický Jabatex).

12. Informační expozice Přírodní park Orlice - vstupní brána.

Samozřejmě, že tento odraz veřejného mínění byl a je námi chápán jako soustředěný vzorek možností, o jejichž váze pro případnou skutečnou realizaci v zúženém výběru by se teprve jednalo s nutností přihlédnout k zájmům občanů místa, blízkého okolí, kraje a pasažérů dopravy. Na jedné straně vidíme distanc od jakékoli podpory využití budovy ze strany starosty Peška z toho důvodu, že stojí na pozemcích, které město nevlastní, na druhé straně navzdory tomuto faktu zastupitelstvo Ústí n. O. vydalo oficiální stanovisko ve prospěch demolice budovy (usnesení číslo 731/2009). Jsme realisté a vědomi si faktu, že jakákoli občanská iniciativa má silně ztížené možnosti fakticky, finančně, informačně a jinak dosáhnout k nápravě věcí veřejných, ale také toho, že nemůže suplovat stát a jeho další odvozené struktury. Můžeme pouze upozorňovat na problémová místa v zájmu občanské společnosti a mediovat tam, kde vládne politicko-ekonomická nevůle.

Ing. Martin J. Kadrman,
Předseda sdružení Nádraží nedáme!

Doc. Olga Sommerová,
Místopředsedkyně sdružení Nádraží nedáme!

Prof. Pavel Kovář,
místopředseda občanského sdružení Nádraží nedáme!

Prof. Jiří Suchomel,
předseda expertního týmu Nádraží nedáme!