A byla to trefa do černého. „Zájem je velký, v některých lokalitách jsme už dokonce museli dočasně pozastavit příjem objednávek, jinde je kapacita ještě volná,“ uvedla tisková mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

RŮZNÉ DRUHY ZVĚŘINY

Jde o společný projekt Lesů České republiky a Vojenských lesů a statků ČR. Na webu zlesanastul.cz je možné dohledat 65 prodejních míst po celé republice, kde si lidé mohou objednat zvěřinu. Prodává se čerstvá a neopracovaná. Lesníci nabízí různé druhy zvěře: srnčí, dančí, mufloní, maso ze siky a divočáka, ale i zajíce, koroptve nebo bažanty. Nabídka a ceny se mohou podle konkrétního místa lišit. Nejvíc lidé zaplatí za srnčí maso, dále za jelena či daňka, nejlevněji nakoupí kančí.

Mnoho zájemců už kontaktovalo také Lesní správu v Lanškrouně, místní i lidé z širokého okolí. „Poptávka je velká, po jakékoliv zvěřině. Nejvíce asi po černé,“ konstatoval Jiří Hronek z tamní správy. Pochutnat si na kančím se zelím, nebo šípkovou omáčkou tak může každý, nejen kdo má v rodině či známého myslivce.

Podle statistik průměrný Čech za rok zkonzumuje přes 80 kilogramů masa hospodářských zvířat, ovšem zvěřiny jen asi kilogram. „Že je maso ze zvěře ulovené ve volné přírodě nedostupné a drahé, je mýtus, který státní lesníci právě vyvracejí. Dodáme lidem z lesa na stůl maso v bio kvalitě, s jasným původem a cenou srovnatelnou s produkcí masa hospodářských zvířat,“ řekl o projektu generální ředitel Lesů ČR Josef Vojáček.

ZDRAVÁ POTRAVINA

Zvěřinu jako zdravou potravinu nabízí prostřednictvím webu prozverinu.cz i Českomoravská myslivecká jednota. „Zvěřina je vysoce kvalitní přírodní produkt, protože pochází z volně žijící zvěře ve volné přírodě. Neomezené možnosti pohybu zvěře ovlivňují i optimální růst svaloviny a její dobré prokrvení, které se velmi pozitivně projeví na chuti a kvalitě masa. Zvěřina se nedá svým složením a strukturou srovnávat s masem hospodářských zvířat, a to zejména díky vysokému obsahu bílkovin a nízkému obsahu tuků,“ upozorňuje Michal Jurníček z okresního spolku Českomoravské myslivecké jednoty ve Svitavách. Podle myslivců není v nákupu zvěřiny žádné riziko, při prodeji musí splňovat přísné podmínky veterinárního zákona a dalších vyhlášek.

Nebát se použít zvěřinu v kuchyni radí i předseda východočeské pobočky Asociace kuchařů a cukrářů České republiky Václav Šmerda. „Zvěřinu určitě doporučuji. Úprava je stejná jako u každého jiného masa, má svoji specifickou, zajímavou chuť. Maso bývá dražší, ale o co dražší, o to lepší,“ konstatoval. Václav Šmerda nejraději ze zvěřiny připravuje ragú po burgundsku.