Celkem si objednalo přes 18 tisíc megawatthodin elektřiny a 24 tisíc megawatthodin zemního plynu pro příští rok. Ceny se podařilo proti letošku snížit v průměru o 30 procent, což znamená úsporu 9,6 milionů korun. „Rozhodli jsme se využít poklesu cen energií ze začátku roku a zajistit si dodávky na příští rok za co nejnižší ceny. To se podařilo. U silové elektřiny nám cena klesla meziročně o 23 procent a dostala se pod 700 korun za megawatthodin. Zemní plyn nám zlevnil dokonce o 36 procent pod 400 Kč/MWh," informoval předseda Sdružení obcí Orlicko Petr Fiala.

Sdružení pro své členy nakupuje energie na kladenské komoditní burze od roku 2012. Už tradičně se nákupu účastní města Lanškroun, Jablonné nad Orlicí, Letohrad, Žamberk a Králíky, městysy Dolní Čermná a Kunvald a obce Albrechtice, Čenkovice, Červená Voda, Dlouhoňovice, Dolní Morava, Helvíkovice, Horní Čermná, Horní Heřmanice, Horní Třešňovec, Kameničná, Krasíkov, Klášterec nad Orlicí, Líšnice, Lubník, Lukavice, Luková, Mladkov, Mistrovice, Nekoř, Pastviny, Písečná, Tatenice, Těchonín, Výprachtice, Záchlumí a Žichlínek. „Nově se k nákupu připojily i Jamné nad Orlicí, Strážná a Trpík," doplnil Fiala.

Spojení se Sdružením obcí Orlicko letos k nákupu využily i Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, a.s. „Vysoutěžené ceny pro nás znamenají úsporu nákladů u elektřiny o téměř 1 a půl milionu korun, na zemním plynu v příštím roce ušetříme dalších 300 tisíc," uvedl ředitel společnosti Bohuslav Vaňous.

(rdo)