Od poloviny ledna, kdy rozhodnutím zastupitelstva upustilo město od záměru odkoupení areálu textilního závodu Perla v samém centru Ústí za původně plánovanou částku 60 milionů korun, byl kolem rozsáhlého komplexu klid. Nyní se zřejmě schyluje k „druhému kolu“.

Zájem města o hlavní areál trvá

Vyčkávací taktika, kterou zvolilo ústecké vedení zkraje roku, se podle všeho vyplatila. Insolvenční správkyně Perly, svitavská advokátka Eva Mlčochová, totiž připouští, že nová nabídka bude rozhodně nižší, než s níž oslovila čtveřici zájemců před prvním kolem výběrového řízení. Kolik přesně určí v dohledné době znalecký posudek. „Částka bude určitě nižší, představu mám, ale nebudu ji říkat,“ odmítá předčasné spekulace.

Areál Perly, jenž zabírá úctyhodných 28 tisíc čtverečních metrů, by se podle vyjádření Evy Mlčochové měl dražit, a to s největší pravděpodobností ke konci května. Stejně jako v prvním kole výběrového řízení jej věřitelský výbor nabízí v celku, nikoliv po částech. A to je dobrá zpráva pro město, které má o největší ze tří areálů Perly eminentní zájem. „Město každopádně je připraveno do Perly jít. Otazníkem samozřejmě zůstává, za jakých podmínek,“ říká vedoucí majetkoprávního odboru ústeckého městského úřadu Přemysl Štovíček, který už dříve zastupoval město v jednáních týkajících se odkoupení areálu. „Až se dozvíme konkrétní podmínky, rada i zastupitelstvo budou informovány. Možnost získat celý areál je velmi zajímavá,“ potvrzuje dále, že dražba areálu jako jedné položky je pro město výhodnější.

Na prodej jsou i další dva závody

Zatímco největší z komplexů Perly bude ve hře přibližně za měsíc, v insolvenčním řízení, vyhlášeném loni v červenci, se prodává další majetek textilky: látky, příze anebo tkalcovské stavy. Z něho jsou placeny pohledávky zajištěných věřitelů a také odstupné přibližně sto sedmdesáti bývalých „Perláků“. „Zaměstnancům jsem na odstupném vyplatila zhruba čtyřicet procent. Jestli dostanou sto procent, nedokážu dnes říct,“ komentuje Eva Mlčochová a zmiňuje také stav pohledávky, kterou má u Perly městská společnost Tepvos: „Zajištění věřitelé, kteří mají zástavu na zpeněžené věci, se hradí přednostně. To se týká i společnosti Tepvos, která získala peníze z prodeje tkalcovských stavů, na nichž měla zástavu, něco přes milion korun.“

Z movitého majetku se v insolvenci podařilo prodat třicet šest tkalcovských stavů Master za částku přesahující čtyři miliony korun, podstatně více by ovšem mohlo přinést zpeněžení nemovitostí. A kromě areálu v centru města, který bude podle vyjádření insolvenční správkyně představovat zřejmě největší položku, jsou nabízeny dva další závody. O oba je podle Mlčochové zájem.


Objevily se první nabídky na závod Perla 06 v Hylvátech, nicméně věřitelský výbor ještě nerozhodl o způsobu prodeje ani požadované částce. „Nabídky se pohybují kolem čtyř milionů, což není moc. Zájemci to odůvodňují ekologickými zátěžemi,“ vysvětluje insolvenční správkyně Eva Mlčochová a dodává, že nabídky přišly také na druhou z továren, v Ústí známou jako „mokrý provoz“.

Týkaly se ovšem pouze jeho části, zatímco věřitelský výbor jej chce prodat najednou. V centru dění nicméně v příštích týdnech zůstane dražba největšího z areálů, čehož si je vědom i ústecký místostarosta Luboš Bäuchel, když říká: „Město se dále o Perlu bude ucházet, je to jeho povinnost. Pokud se dražba očekává v druhé polovině května, musíme vyčkat na oficiální nabídku.“

JAN POKORNÝ