Jeho srdcem se stal kostel Panny Marie Bolestné, obklopený hřbitovem. Jeho zařízení je vesměs rokokové a pseudoslohové. V průčelí u zdi obklopující hřbitov se pak nacházejí dvě nakoso postavené kaple z roku 1703. Kostnice pochází až z roku 1778. Západní branka vedoucí na hřbitov je zdobena dvěma sochami klečících postav: sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava.

Na Dolní Moravě se na jaře otevře největší visutá lávka pro pěší na světě.
Nejdelší visutý most na světě. Dolní Morava na jaře otevře unikátní atrakci

Pozornost si však zaslouží především nevšední kamenné schodiště ke kostelu. Je středoevropským unikátem. Tvoří ho celkem 153 schodů a 16 odpočívadel. Počet není náhodný, je dán počtem modliteb Zdrávas Maria ve Velkém růženci se třemi zdrávasy úvodními a 16 odpočívadel odpovídá počtu modliteb Otče náš. Že jde o skutečně výjimečnou památku svědčí i to, že další takové schodiště v Evropě byste našli až v Itálii. Poutníci odříkávající své modlitby po něm stoupali po kolenou.

Lukavice na Orlickoústecku. Vpravo obecní úřad, v pozadí škola.
Není Lukavice jako Lukavice, tady jste špatně. Záměny jsou k vzteku i pobavení

Všechny sochy zdobící schodiště pocházely z roku 1767, dnes z nich, bohužel, zbyl jen zlomek. Původně tu stálo deset velkých soch, čtrnáct andílků a dvacet váz v rokokovém stylu. Některé se staly obětí času, vandalství i zlodějů.

Poutní areál na Homoli byl 1. července roku 2018 vyhlášen národní kulturní památkou. Snad se dočká i oprav, které by si zasloužil.