Ze života zámku

Sbírka však čítá jedenáct tisíc předmětů, vybrat je tedy nebylo jednoduché. „V depozitáři je spousta věcí, které jsou samy o sobě zajímavé, ale tematicky se k sobě nehodí. Je ale škoda, aby to lidé neviděli,“ konstatuje muzejnice Dagmar Bednářová a ukazuje třeba na porcelánové kropenky, dětské čepce, staré kamery, fotoaparáty, masážní předměty i brusle.

Vůbec poprvé jsou v muzeu v rámci výstavy Za zamčenými dveřmi aneb Zajímavosti z depozitáře vystaveny i fotografie ze života posledních majitelů panství, rodiny Stubenbergů. „Sbírka fotografií čítá několik kusů. Vybrali jsme fotografie z jejich běžného života na zámku, na kterých je vidět, jak vypadalo tehdejší nádvoří či bazének na zámecké terase,“ nastiňuje Dagmar Bednářová.

Pozornost na sebe ale vzápětí přitáhnou chobotnice, oliheň a chameleon naložené v lihu. Ty podle slov muzejnice pocházejí z přírodovědného kabinetu tehdejší staré školy, dnešní Základní školy Komenského, která měla kdysi malotřídku na zámku. Škola se pak odstěhovala, preparáty tu ale zůstaly. Zajímavostí je i staré rádio vyrobené v Kyšperku, tedy Letohradu, které dokázalo chytit i komunisty zakázané vysílání. Přežilo jako jedno z mála.

Výstava trvá do 15. září, ale v muzeu nevylučují ani její pokračování. „A příště se můžeme zaměřit třeba na textil,“ říká závěrem Dagmar Bednářová.