"Tohle je škola, tohle je vesnice, tenhle znak mají před domem hinduisté,“ ukazují fotky z Indie Šárka Šimková a Michal Fogl z Letohradu. Fotografka a kameraman ze společnosti Stripeddog dostali unikátní příležitost být součástí jedenáctičlenné výpravy sdružení PONS21 do indického Mansapuru a Honavaru.

Navštívili školu v Mansapuru, kde mohou i díky příspěvku Čechů studovat desítky dětí, nemocnici v Honavaru se supermoderními přístroji a vybavením, nakoukli do indických domácností a ze sedmidenní cesty si dovezli tisíce fotek a hodiny videí. „Tu možnost jsme dostali díky sdružení PONS21, v němž je neratovský farář Josef Suchár,“ prozrazuje Šárka Šimková.

Červená proti psům

Michal se Šárkou si z druhé nejlidnatější země světa, kde funguje přísný kastovní systém, přivezli řadu zážitků. Zaujala je nejen takřka vojenská poslušnost dětí v místní škole, kterou podporuje nejen PONS21, ale třeba i charita v Hradci Králové či Letohradě, díky jejichž Adopci na dálku může studovat hned několik dětí.

„O vzdělání je tam velký zájem, na jedno místo čeká sto dětí,“ prozrazují. Díky příspěvkům z Čech tu děti mohou studovat, nosit uniformy, učit se z učebnic i třeba poznávat počítače, které jim pořídil zmíněný PONS21.

Zážitky mají ale Šárka s Michalem i z vesnice, kde navštívili i několik obydlí. Vedle sebe tu žijí křesťané i hinduisté. „A vycházejí spolu bez problémů,“ konstatuje Fogl a s úsměvem dodává: „Zajímavá je tam i doprava, tu se nesmíte snažit pochopit. Všude je spoustu motorek a kdo chce předjíždět, troubí.“

Pozornému Michalovi pak neunikly PET láhve s červenou tekutinou před každým domem. „Je v nich obarvená voda, která odhání divoké psy, kteří tu žijí v přemnožených smečkách,“ vysvětluje kameraman.

Češi se v Honavaru setkali i se sestrou Goretti (na snímku), která před více než dvaceti lety v Indii iniciovala vznik a rozvoj programu Adopce na dálku. V Honavaru je nejen nemocnice s dialýzou, operačním sálem, porodním sálem či rehabilitací, ale i školou pro budoucí sestřičky.

Zážitky z cest teď chtějí Michal se Šárkou zprostředkovat i ostatním. „Máme spoustu fotek a videí, které sestříháme a na začátku příštího roku bychom chtěli nabídnout lidem pohled na Indii prostřednictvím besed. Nejen pro školáky, ale i pro veřejnost, aby lidé věděli, že zapojit se a pomoci může každý,“ nechává nahlédnout do plánů Šárka Šimková.