U přehrady se to dnes začne hemžit záchranáři. Přijíždějí z různých koutů republiky, aby se zúčastnili mistrovství České republiky vodních záchranných služeb.

Naši obhajují prvenství z loňska

Na hladině přehrady se o víkendu odehrají dvě vrcholné soutěže vodních záchranářů: 36. ročník „volné vody“ a 8. ročník „záchranných týmů“. Jejich pořádáním byla letos pověřena právě Vodní záchranná služba v Pastvinách.

„Mistrovství se zúčastní družstva z celé republiky a vybrané záchranné týmy Vodní záchranné služby červeného kříže začleněné do integrovaného záchranného systému, záchranné týmy hasičských sborů a zahraniční hosté,“ uvedl ředitel závodu Oldřich Houdek. Místní záchranáři budou mít také své „želízko v ohni“, a to hodně horké… „Naše družstvo obhajuje loňské první místo v soutěži záchranných týmů,“ dodal Oldřich Houdek. „Jaké jsou šance, to se uvidí. Nejsme o nic méně připraveni, jako jsme byli vloni, nicméně máme na starosti celou přípravu a průběh soutěže. Ale určitě zvládneme obojí. Celou soutěží se prolíná snaha mladých záchranářů dokázat, že jsou lidmi na svém místě a že své znalosti jsou schopni kdykoliv použít. Dokazují to i statistiky, v každém roce v rámci celé republiky ošetřují stovky a stovky osob.“

Zítra bude na programu soutěž tříčlenných družstev „volná voda“, která zahrnuje několik plaveckých disciplín a záchranu tonoucích včetně kardiopulmonální resuscitace. V neděli bude odstartována soutěž záchranných týmů integrovaného systému. Na několika stanovištích budou plnit různé úkoly. Prvním je jízda motorovým člunem, záchranáři musí zvládnout nejen slalom, ale i podle pravidel zakotvit. Čeká je i záchrana tonoucího z člunu, kardiopulmonální resuscitace na počítačovém „ambumenu“ a také traumatologie, při které si vylosují „zranění“, figuranta musí správně ošetřit a transportovat po vodě k lékaři. Závody jsou otevřené veřejnosti.

Mistrovství České republiky vodní záchranné služby, které se koná v sobotu a v neděli, je otevřeno veřejnosti. Diváky čeká bezesporu atraktivní podívaná na závodící družstva, kromě jejich sledování mohou využít i možnost prohlédnout si hráz, vodním dílem se bude provázet s výkladem vždy od 10 hodin. Doprovodný program počítá i s vyhlídkovými jízdami motorovými čluny po přehradě, rovněž s výkladem a večerní diskotékou. Vše prý bude zdarma.


DANA POKORNÁ