I po modernizaci má zůstat víceúčelovým sálem, který bude možné využívat pro pořádání přehlídek, společenských akcí nebo plesů. „Našim cílem je kultivovat nejen sál samotný, ale také celou linii od školní recepce přes schodiště, mezipatro, kde jsou nyní umístěné zasedací místnosti či sborovna, až po samotný sál. Jeho technologie odpovídají době vzniku a nutně potřebují kompletní obměnu,“ uvedl k záměru hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Vzhledem k finančním možnostem kraje předpokládá, že k rekonstrukci sálu by mohlo dojít v letech 2022 až 2023. „Finanční odhady jsou v tuto chvíli okolo devětadvaceti milionů korun, avšak před projektováním a upřesněním technických komponent,“ upozornil hejtman, že cena není konečná.

Přípravy projektu jsou koordinovány s městem Česká Třebová. Podle Martina Netolického kraj chce znát jeho postoje, protože sál slouží i pro spolkový život města nebo plesy. Českotřebovský místostarosta Josef Kopecký nabídnutou ruku ke spolupráci vítá. Město jiný multifunkční sál s takovou kapacitou nemá.

„Sál Kulturního centra se nedá využívat pro plesy, veletrhy nebo různé přehlídky. V České Třebové historicky plnil tuto funkci Národní dům a kdysi v minulosti i sál restaurace Pod Skalkou, ty jsou však v soukromých rukou. Město nemá jiné prostory, které by mohlo na podobné akce využít,“ vysvětlil Kopecký a ocenil, že renovací tento prostor získá na kvalitě.

„Ten sál si to moc zaslouží. Téměř patnáct let jsem tam vždy o prázdninách gruntovali a ty parkety byly opravdu šílené,“ těší se na pozitivní změnu místní obyvatelka Lída Habrmanová.