Atraktivní hasičské klání bude zahájeno před devátou hodinou u chaty Hvězda. Závodit se bude ve čtyřech kategoriích, první dvě jsou určené profesionálním hasičům do 40 let a nad 40 let, další dvě dělí podle věku dobrovolné hasiče. Předpokladem pro účast v soutěži je dobrá fyzická kondice. Trať s řadou náročných úkolů, jež mají simulovat reálné zásahy hasičů, totiž tito tvrdí muži (výjimečně i ženy) absolvují v plné výstroji, s maskou na obličeji a dýchacím přístrojem na zádech.
Hasič v předepsaném obleku a se zátěží nejdříve rozvinuje hadice, pak musí kladivem mnohokrát udeřit do konstrukce hammer boxu, překonat dvoumetrovou bariéru, transportovat figurínu a přenést dva dvacetikilové barely. Už tak náročný závod vrcholí během na plošinu rozhledny ve výšce pětatřiceti metrů. Než se může soutěžící s úlevou zhroutit v cíli, musí vyběhnout celkem 183 schody. Závody v TFA jsou tak drsné, že je kvůli naprostému fyzickému vyčerpání v minulých letech někteří závodníci vůbec nedokončili.
Jako poslední se podle pravidel extrémního závodu postaví na start největší favorit: několikanásobný vítěz „věže“, republikový i mezinárodní šampion Lukáš Novák z Ústí nad Orlicí. Od sedmadvacetiletého profesionálního záchranáře, který je nositelem prestižního titulu Nejúspěšnější sportovec okresu Ústí nad Orlicí za rok 2010, se čeká pouze vítězství. „Jsem si toho vědom a na závod jsem se hodně připravoval. Je to vlastně moje první letošní soutěž. Celou zimu jsem trénoval na závod v německém Dortmundu, nakonec jsem ale nestartoval, protože jsem onemocněl. Teď mám formu,“ řekl včera Orlickému deníku.
Na otázku, jakou čeká v letošním závodě konkurenci, odpověděl: „Startovní listinu jsem sice ještě neviděl, ale myslím si, že bude tradičně kolem šedesáti lidí. A určitě i dobrých. Třeba kluci Mikulečtí ze Sloupnice jsou na tom hodně dobře, znám je, protože spolu občas trénujeme. Tak uvidíme.“ (daf, ký)