VYBRAT REGION
Zavřít mapu

S obnovou Jubilejní karpatské stezky, která vznikla před sto lety, pomohl kraj

Dolní Dobrouč - Jak to vše začalo? Musíme se vrátit do ledna roku 2013, kdy na výborové schůzi Klubu českých turistů Dolní Dobrouč navrhl Antonín Nykles výlet na Podkarpatskou Rus.

16.1.2016
SDÍLEJ:

Obnova Jubilejní karpatské stezky z Užhorodu do Ždenijeva.Foto: archiv KČT Dolní Dobrouč

Červenec 2013

Původní návrh výletu pro malou skupinu turistů s cílem zdolat nejvyšší horu ukrajinských Karpat Hoverlu (2061 m.n.m.) se postupně měnil, jak jsme získávali informace o území, které mezi světovými válkami patřilo k našemu státu (letos v červnu uplynulo 70 let od odstoupení Podkarpatské Rusi Sovětskému svazu). Při brouzdání po internetu se Ondřeji Pecháčkovi podařilo zcela náhodou objevit soupis archiválií s turistickou tematikou, který pořídila vědecká pracovnice Národního muzea Lucie Swierczeková. Součástí byl také deník Jubilejní Podkarpatoruské stezky z dvacátých let 20. století, kde je předchůdci z Klubu československých turistů poměrně podrobně popsaná červeně značená trasa z Užhorodu do Žděnijeva v délce cca 80 km. Rok 2013 byl pro turisty ve znamení 125. výročí od založení KČT v českých zemích, a tak bylo rozhodnuto. Výročí si zpestříme autobusovým zájezdem do Zakarpatské oblasti Ukrajiny po stopách nalezeného deníku. Bylo jasné, že značení v terénu nemohlo přečkat téměř 100 let bez údržby. Proto se s předstihem na Ukrajinu vydala malá skupina (Radim Kupec, Miloš Pecháček, Ondřej Pecháček a Ondřej Pecháček), která hlavně díky R. Kupcovi a jeho ukrajinským přátelům prozkoumala téměř celou trasu, zajistila ubytování a další. V červenci 2013 tedy začalo naše podkarpatské dobrodružství. Z časových důvodů jsme na stezku nastoupili až ve vesnici Járok. Podruhé jsme stezku opustili nechtěně vinou orientační chyby v místě, které jsme neměli předem prozkoumané. Jen se potvrdilo, že putování po neznačených cestách divokých a řídce osídlených Karpat může být za určitých okolností velmi nebezpečné. V našem případě se naštěstí nic nestalo. Podívali jsme se mimo jiné také do Národního parku Siněvir a četnické stanice v Koločavě. Už v průběhu zájezdu jsme si pod dojmy z krásy Karpat a zážitkům s orientací po neznačených cestách slíbili, že se červeně značenou trasu pokusíme obnovit.

Co dál?

Po návratu jsme pokračovali v naší běžné činnosti, až se k nám během vánočních svátků dostala brožura s grantovým programem Pardubického kraje (Pk). Zpočátku jsme tomu nevěnovali pozornost. V polovině ledna přišel od předsedy Miloše Pecháčka e-mail, že mezi granty je podpora rozvoje zahraničních vztahů s partnerskými regiony, mezi kterými je i Zakarpatí. Na mimořádné schůzi rozhodujeme, jdeme do toho! Nebylo na co čekat, do konce ledna musela být žádost o grant hotova. Vše se daří a v téměř poslední možný termín byla žádost na podatelně kraje. Nám nezbývalo než čekat a domýšlet, jak to dopadne. K naší velké radosti byl projekt s cílem připravit podmínky pro obnovu turistické trasy Jubilejní karpatské stezky hodnotící komisí schválen. Zásadní roli měl dopis od Ivo Dokoupila z Hnutí Duha Jeseníky (organizace se profesionálně zabývá obnovou turistického značení na Ukrajině a to v části Karpat a na Krymu), cituji: „Jelikož se nám nedostává kvalifikovaných pracovníků a prostředků pro vyznačení dalších chybějících tras, velice vítáme iniciativu odboru KČT Dolní Dobrouč 2009 a zavazujeme se ke spolupráci s touto organizací i na poskytnutí veškerých kontaktů a informací."

Ivo Dokoupil: Milovník všeho na východ od našich hranic, počínaje ukrajinskými Karpatami přes Krym až po Mongolsko. Koordinátor nadace Člověk v tísni pro pomoc Rumunsku a Ukrajině, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky, cestovatel, průvodce, fotograf a novinář. Na přelomu roku 2013/2014 se jako novinář a fotograf aktivně účastnil protestů na Kyjevském náměstí Nezávislosti (tzv. Euromajdan). Následovaly mise pro nadaci Člověk v tísni, kterých se účastnil jako koordinátor. Nejdříve lékařská mise do Kyjeva s cílem ošetřit každého, kdo to bude potřebovat, a mezi těžce zraněnými vytipovat ty, kterým pomůže transport do České republiky. Poté dva humanitární konvoje na východní Ukrajinu s materiální pomocí (potraviny, vybavení kuchyní, folie do rozbitých oken, střešní krytina, spacáky, karimatky).

Rok 2014

Celý název úspěšné žádosti je: grant Pardubického kraje v rámci programu ,,Podpora rozvoje zahraničních vztahů Pardubického kraje na rok 2014 s důrazem na partnerské regiony", název projektu „Obnova Jubilejní karpatské stezky z Užhorodu do Ždenijeva". Původně jsme měli v plánu první rok „pouze" připravit podmínky pro budoucí značení. Díky pomoci Hnutí Duha Jeseníky se však podařilo označit cca 35 km z obce Zbyny (sousedí se Ždenijevem) přes Poloninu Runa (1479 m.n.m.) do Lumšor. Lumšory jsou malá vesnička s lázeňským komplexem, který snad i zásluhou značení zažívá znovuzrození.

Rok 2015

Po loňském dobrém výsledku jsme také letos získali grant od Pardubického kraje v rámci programu ,,Podpora rozvoje zahraničních vztahů Pardubického kraje na rok 2015 s důrazem na partnerské regiony". Od 3. do 9. července 2015 se čtyři členové odboru KČT Dolní Dobrouč zúčastnili značení turistických cest na Zakarpatské Ukrajině ve spolupráci se skupinou značkařů z Hnutí Brontosaurus (Brno) pod vedením Ivo Dokoupila z Hnutí Duha Jeseníky. Červenou značku jsme prodloužili o trasu: Lumšory Vilsinky Tury Remety Antaloveckaja poljana (968 m.n.m.) Nevicke, tedy v délce cca 43 km. Nové značení nevede 100% po původní trase, po 100 letech to prostě není možné. Důležité průchozí body zaznamenané v deníku jsme samozřejmě zachovali.

Největší část stezky prochází Perečynským rajónem (okresem). Rajón má rozlohu 631 km², na západě sousedí se Slovenskem, nejvyšším bodem je Polonina Runa a žije v něm asi 32 000 obyvatel. Správním centrem je město Perečyn s cca 7000 obyvateli. Naši přátelé z Hnutí Duha Jeseníky nám domluvili setkání s paní starostkou Myroslavou Ivanovnou Guranyč. Dostalo se mám milého přivítání a pochvaly za turistické značení cest. Předali jsme dary od Pardubického kraje, obce Dolní Dobrouč a KČT, odbor Dolní Dobrouč, a na oplátku jsme dostali obraz s panoramatickým fotem Perečynu s věnováním. Také jsme měli možnost nahlédnout do nově budovaného infocentra. Radnici jsme opouštěli s tím, že pro další značení máme podporu místní samosprávy.

Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky, vedoucí projektu, řekl: „Letos se nám díky pomoci Pardubického kraje podařilo doznačit červenou značku z Něvického až po Lumšory. Tato trasa byla za první republiky vyznačená jako první trasa na celé Podkarpatské Rusi a jmenovala se „Jubilejní". Tím jsme prakticky za sedm let práce celé ukrajinské Karpaty pokryli sítí značených tras, máme i Karpatskou magistrálu vedoucí od slovenských hranic přes všechny poloniny po rumunské hranice v délce 360 km. Poděkování patří všem dobrovolníkům, kterých se na značení od roku 2008 sešlo kolem dvou stovek, za to, že šíří do zahraničí dobré jméno kvalitního českého značení a české turistiky. Na Ukrajině je naše práce přijímána s velkým respektem a značení aktivně pomáhá rozvíjet šetrnou turistiku v chudých oblastech hor."

Kristina Studená, koordinátorka projektu za Hnutí Brontosaurus, řekla: „Dobrovolnické akce pořádáme letos už čtvrtým rokem. Ačkoli příprava takového ‚tábora pro dospělé' trvá téměř celý rok a zahrnuje dny a hodiny dobrovolnického zapojení ze strany organizátorů, naše snahy se vyplatí. Nejen, že si účastníci vyzkouší značení, ale poznají také místní poměry, vytvoří si vztah k oblasti a rádi se sem vracejí. Jsou dlouhodobými příznivci a rozšiřovateli informace o lokalitě a také např. aktuální bezpečnosti Zakarpatské Ukrajiny. V neposlední řadě pomáhá akce prolamovat ledy i stereotypy na obou stranách a rozšiřovat ideu dobrovolnictví a ekologie."

Budoucnost:

Pro splnění slibu zbývá označit posledních „pár" kilometrů, které ale budou největším oříškem. Například v cestě na Užhorod přes vesnici Járok stojí vojenská střelnice, která je v současném válečném stavu Ukrajiny plně funkční. Pokud se přesto podaří cestu nalézt, práce nekončí. Bude potřeba cca 90kilometrovou trasu pravidelně udržovat, aby ji divoká karpatská příroda nepohltila, tak jako tu „Jubilejní". Proto si velice vážíme a děkujeme za podporu Pardubickému kraji a zároveň doufáme, že bude trvat i nadále.

Dlouhodobějším cílem je potom prostřednictvím obnovené turistické trasy navázat na historicky velmi dobré vztahy s obyvateli Zakarpatské Ukrajiny.

Martin Hovad
KČT, odbor Dolní Dobrouč

Autor: Redakce

16.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Projektant ve 25 000 Kč Inženýři elektronici projektanti, konstruktéři KONSTRUKTÉR/KA PRO ROZVÁDĚČE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Pod Černým lesem č.p. 683, 564 01 Žamberk, NÁSTUP DLE DOHODY, MZDA: dle praxe, PRACOVNÍ NÁPLŇ: , - konstrukce rozváděčů, - zpracování konstrukční dokumentace, POŽADUJEME:, - min. SŠ obor elektrotechnika, - paragraf 6 dle vyhlášky výhodou, - znalost technické dokumentace, - znalost 3D konstrukčních programů - Solidworks výhodou, - znalost práce na PC (pokročilá znalost MS Office), - základní znalost AJ, - samostatnost a flexibilita , - vhodné pro absolventy, - praxe vítána, - požadavek na další osobní rozvoj, NABÍZÍME:, - 5 týdnů dovolené, - příspěvek na stravování, - možnost stravování na pracovišti, - příspěvek na penzijní připojištění, - příspěvek na volnočasové aktivity formou Flexi passů, - příspěvek na kulturu, - prémie, KONTAKT: Bc. Poslušná telefonicky (v pracovní dny 8 - 16 hodin) nebo e-mailem. Pracoviště: Zez silko, s.r.o., Pod Černým lesem, č.p. 683, 564 01 Žamberk. Informace: Irena Poslušná, +420 727 945 873. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 20 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé skotu, koz a ovcí OŠETŘOVATEL SKOTU - STÁJNÍK (NOČNÍ HLÍDAČ). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Noční provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: středisko Mostek, Jedná se o stájníka (porodníka) v noci., Pracovní doba je od 21.00 do 4.00 hodin., Pracovní náplní je zajištění nočního provozu včetně telení krav a ostraha střediska Mostek., Nástup možný ihned., Kontakt: telefonicky nebo osobně. Pracoviště: Zemědělské družstvo mostek, 565 01 Choceň 1. Informace: František Vostřel, +420 608 667 757. Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 000 Kč Pracovníci na zpracování plechu Klempíř. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Pracovní náplň: Provádění klempířských prací , Požadujeme: praxi v oboru, zručnost, pečlivost, pracovitost, spolehlivost, Nabízíme: stabilní firemní zázemí, zaškolení, služební telefon, finanční prémie. Pracoviště: Střešní izolace s.r.o., 565 53 Sloupnice. Informace: Roman Žďárský, +420 603 206 945. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel odborných předmětů 12 510 Kč Učitelé odborného výcviku (kromě pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami) UČITEL ODBORNÉHO VÝCVIKU V OBORU TRUHLÁŘ / ZKRÁCENÝ ÚVAZEK. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12510 kč, mzda max. 14700 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Skalka č.p. 1692, 560 02 Česká Třebová 2, Pracovní poměr na dobu určitou s pravděpodobností prodloužení na dobu neurčitou., Studium pedagogiky výhodou., Nabízíme: osobní příplatek, příspěvek na stravování, příspěvek na rekreaci, výhodné volání, Kontakt: telefonicky v pracovní dny od 8 do 13 hodin nebo e-mailem:, Hanik Jan, tel.: 465 508 421, e-mail: jan.hanik@vda.cz, radka.prochazkova@vda.cz. Pracoviště: Vyšší odborná škola a střední škola technická česká třebová-skalka, Skalka, č.p. 1692, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Jan Hanik, +420 465 508 421.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slavnostního otevření nového dopravního terminálu v Moravské Třebové se kromě starosty a obou místostarostů zúčastnil i krajský radní pro dopravu Michal Kortyš. Stříhání pásky radnice stihla čtyři dny před komunálními volbami.

Cyklověž v Moravské Třebové je mimo provoz

HODNĚ práce odvedl na hrotu náchodského útoku Jakub Vaněček (u míče), kýžené gólové odměny se ale nedočkal.

„Sršni“ rozhodli v závěru a mají důležité tři body

Sražení policistky, hrad pod palbou: a sumec albín: prohlédněte si videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 20. až 21. října 2018.

Převýšov nestačil na lídra. Živaničtí se nemínili nechat zmrzačit

Východní Čechy - Česká fotbalová liga pokračovala zápasy 13. kola.

Jeden muž vyskočil z okna, další se oběsil

Pardubicko - Dva případy sebevražd. Staly se v Pardubicích a u Lipoltic.

Hvězdou Týdne pro seniory bude Naďa Urbánková

Pardubicko - V pondělí začíná v Pardubicích Týden pro seniory, odstartuje v devět ráno na zemědělském statku Apolenka.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT