Co bude dál?

Uzavření kupní smlouvy dalo své „požehnání" i ústecké zastupitelstvo. „Kupní cena za administrativní budovu Perly, včetně vrátnice, bývalé ordinace, kuchyně, jídelny, tanečního sálu a barevny ve dvoře, činí 25 tisíc korun. To je cena pro město Ústí nad Orlicí naprosto lukrativní," zdůraznil starosta města Petr Hájek. Stejně jako v případě komplexu Perly 01 v blízkosti náměstí, který město koupilo před několika lety, je nasnadě otázka: Jak s ní naložit? Ústecký starosta chce však zatím toto téma nechat otevřené. „Vedení města šlo v prvé řadě o to, abychom Perlu 06 dokázali koupit za výhodnou cenu, a to se nám podařilo vyjednat. Tím pádem jsme se postarali o zamezení různých spekulací, kdo tuto administrativní budovu koupí a za jakým účelem. Začaly se totiž šířit určité zvěsti, že ji chce někdo koupit za účelem vybudování ubytovny pro nepřizpůsobivé občany nebo dělníky a podobně. Tímto krokem bylo učiněno spekulacím zadost," vysvětlil Petr Hájek důvody, proč se město rozhodlo koupit další objekt po zkrachovalém bavlnářském závodě. První krok, který město učiní s nově nabytým majetkem, bude vyklizení a zabezpečení celého objektu. „Jedna z dohod se správkyní konkurzní podstaty byla, že město zajistí vyklizení administrativní budovy, kde jsou pozůstatky kancelářského nábytku a podobně. Následovat bude technické zmapování objektu, případně krátkodobé pronájmy, ale to zatím nechávám otevřené," dodal ústecký starosta. Město se také bude muset postarat o ekologickou likvidaci barevny, kterou kupuje zároveň s administrativní budovou.

Prodejte to, radí

O tom, jak by vedení Ústí mohlo s budovou v okrajové části města naložit, se již diskutuje na internetu. Padl i návrh Perlu 06 prodat. „Záleží na stavu budov, respektive náklady na rekonstrukce x bourání a novostavba. Napadá mne směrem do Třebovské komerční prostory, a z Nerudovy udělat normální ulici s rodinnými domy z obou stran," navrhuje jeden z diskutujících.
Deníku poskytl komentář i Lukáš Chadraba, místopředseda ODS Ústí nad Orlicí: "Krok nákupu areálu Perla 06 hodnotím v souvislosti s cenou kladně, ale nemyslím si, že by si město mělo tento nemovitý majetek držet ve vlastnictví delší dobu. Řešením je uvážený, ale rychlý rozprodej za ceny, které akcelerují zájem investorů a umožní další rozvoj této lokality. Podobně se vyjadřují také zástupci firem, které v lokalitě již provozují své podniky," uvedl.