Dávno pryč jsou časy, kdy se jen málokdo zabýval tím, kolik pitné vody mu „proteče“ domácností, a dokonce jsme pitnou vodou bezstarostně a vydatně hadicí kropili své zahrady. Dnes je pitná voda komodita jako každá jiná a z její ceny se nám může někdy i točit hlava. Zvlášť pak v době, kdy jsou provedeny odpočty vodoměrů v našich domácnostech a následně pak dostaneme vyúčtování.

Ceny vody, přesněji vodného a stočného, nás dnes nutí pořádně přemýšlet o tom, jak s vodou nakládat. On totiž kubík spotřebované vody opravdu něco stojí, i když cena samozřejmě není zdaleka všude stejná.

Ústecká společnost Tepvos, která má „pod palcem“ vodní hospodářství v bývalém okresním městě, účtuje letos za jeden kubický metr pitné vody (včetně DPH) celkem 61,16 koruny (vodné 24,86, stočné 36,30 koruny). Českotřebovská Orlická vodohospodářská společnost nabízí vodu svým zákazníkům podstatně levněji, celková cena činí 48,07 koruny za kubík (vodné 26,84, stočné 21,23 koruny). Největší vodohospodářskou firmou v regionu jsou Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí. Tato společnost má pro letošní rok nastavenu cenu 62,70 koruny na kubík (vodné 28,60, stočné 34,10 koruny).

Dodavatele vody si ovšem nemůžete, pokud tedy nemáte vlastní studnu, zrovna vybírat. Nezbývá než ceny akceptovat a snažit se s vodou v domácnosti nakládat hospodárně. A nebýt lhostejný k tomu, že nám třeba kape z kohoutků nebo protéká záchod. Baterie v koupelnách i v kuchyních je třeba udržovat v pořádku, při jejich pořizování nešetřit, samozřejmostí by měly být úsporné nástavce. Investice do kvalitních baterií se určitě vyplatí a vrátí. Mnoho z nás také svádí třeba i léta nekonečný boj s toaletou. Zvlášť u starších záchodů bývá systém napouštění a splachování hodně citlivý a nespolehlivý. A protékající záchodová mísa je opravdu velký „žrout“, to už se vodoměr pořádně protáčí.

Spotřebu vody v rodině zásadně ovlivňuje způsob osobní hygieny. „Vana nebo sprcha?“ to už je málem filosofická otázka. A třeba také návyky malých dětí. „Potěšilo mě a trochu i pobavilo prohlášení mého synka, který přišel ze školky s tím, že při čistění zubů přece nemusí téct tolik vody, protože je to plýtvání a voda je hodně cenná, někde na světě ji prý vůbec nemají,“ svěřila se Deníku maminka dvou chlapců z Ústí. Ekologickou výchovu v mateřské škole ale rozhodně chválila.

Samozřejmostí ve vícečlenné domácnosti by určitě měla být úsporná myčka i pračka, na účtech za spotřebu vody je to rozhodně znát. Při hospodaření s vodou se zkrátka musí přemýšlet. A ušetřit se určitě dá. Přes razantní „nebudeme se mejt a nebudeme splachovat“, ale cesta určitě nevede. Přece jen žijeme ve třetím tisíciletí.