Pracovníci Ski areálu připravili na závěr lyžařské sezóny nevšední podívanou pro všechny, kteří chtěli prožít příjemné odpoledne.

Co výtvor, to bez přehánění perla
Nenechte se však splést titulkem, nejednalo se o mezinárodní soutěž horských služeb, ale o velkou legraci v podobě druhého ročníku ve Sjezdu na čemkoli. Již hodinu před závody zde bylo velké hemžení a depo se brzy zaplnilo dvaceti šesti více či méně nápaditými vozidly. Ve čtrnáct hodin byla zahájena velká přehlídka strojů a věru, bylo se na co dívat. Představte si třeba obrovský klobouk a v něm zajíce Boba a Bobka, nebo několik lodí, včetně parníku i s pruhovanou posádkou. Co výtvor, to perla. Horší bylo dostat je na start a nutno říci, že se při tom mnozí notně zapotili.
Na rozdíl od loňského roku byly sněhové podmínky vynikající. Úderem půl třetí zahájil celý závod Papavůz, ze kterého se dostalo požehnání závodníkům i divákům, a pak již zcela zaplněný ski areál sledoval pestrou směsici jezdců a vozidel. Někdo jel jen tak na peřině, další na kánoi, ve vaně, nebo dokonce na záchodové míse. Shůry se odvážně spustil i čtrnáctičlenný tým Ordinace v Růžové zahradě s porodnickým lůžkem a plnou výbavou. Někdo ztroskotal již na samém začátku, jako například Pojízdný Temelín, a také ne každý dojel do cíle vlastní silou. Naopak ty nejrychlejší odchytávala v cíli početná skupina pořadatelů. Rozhovory komentátorů se startujícími osádkami dotvářely výbornou kulisu celého závodu. V tomto směru si nejlépe vedl tým Ruská horská služba s vozidlem Leninovy sáně, která, jak se později ukázalo, byla nejúspěšnější.
Diváci, kteří se náramně bavili, si také vybrali své favority. A aby závody byly regulérní, obdržel každý přihlížející od pořadatelů speciální hlasovací značku, kterou po skončení mohl vhodit do plastového kelímku oblíbeného týmu. Všichni závodníci věnovali svůj um i čas na vytvoření originálního vozidla, ale ne každý mohl vyhrát. Sympatie a potlesk diváků si získal tým Pozdní sběr, který absolvoval sjezd na kánoi, ale získané body daroval svým soupeřům.
Po konečném sečtení všech získaných bodů se nakonec z třetího místa radoval tým Ordinace v Růžové zahradě který obdržel 78 hlasů. Na druhém místě se 184 body to byli Bob a Bobek s vozidlem Klobouk a s naprostou převahou zvítězil s počtem 284 hlasy již zmíněný tým Ruská horská služba.

Závody mají pevné místo v kalendáři
A co říci závěrem? Letošní ročník klání ve Sjezdu na čemkoli se určitě organizátorům vydařil a účastí diváků určitě předčil ten loňský. Je vidět, že si tyto netradiční závody již našly své trvalé místo v kalendáři Ski areálu Peklák v České Třebové, a tak se těšme již na ty příští!

Milan Michalski