Česká pošta zveřejnila na svých webových stránkách seznam míst, v nichž budou od 1. ledna příštího roku zrušeny dosavadní pobočky v „kamenných“ budovách a poštovní služby budou zajišťovány jiným alternativním způsobem. Na zmíněném seznamu jsou také dvě obce z našeho regionu: Orlické Podhůří a Sudslava.

Sudslavští chtějí vědět, kdo rozhodl

Starosta Orlického Podhůří Josef Novák řekl včera Deníku poměrně rezignovaně: „Co můžeme dělat?“ Orlické Podhůří tvoří Říčky, Dobrá Voda, Rviště a také Kaliště, Perná a Rozsocha, které mají celkem 630 obyvatel. Podle starostových slov měla pošta, která je v Dobré Vodě, smysl až do chvíle, kdy byla zavedena služba „autopošty“.

„Provozní doba pošty byla potom omezena, v podstatě ji degradovali na nejnižší úroveň. Využívali ji hlavně lidé z Dobré Vody a my jako obec. Lidé z ostatních míst Orlického Podhůří už jen minimálně. I přesto jsme ale s navrhovaným zrušením nesouhlasili. Odezva ze strany České pošty byla asi taková, že nesouhlasit můžeme, ale to je taky jediné, co můžeme dělat,“ uvedl starosta. Jak dodal, napsal dopis i ministru Jiřímu Čunkovi, v němž poukazuje na problémy, které zrušení pobočky pošty v Orlickém Podhůří způsobí. „Nesouhlasíme, ale musíme se smířit, postavili nás před hotovou věc. Jsou prý organizací, která musí vydělávat,“ uzavřel Josef Novák.

V Sudslavi se proti zamýšlenému uzavření pošty zvedl velký odpor. „Shodou okolností jedu ve středu jednat na ředitelství pošt do Pardubic. Vezu s sebou dopis a petici občanů a budu chtít vědět, kdo a na základě čeho takto rozhodl a co se dá udělat, aby se toto rozhodnutí změnilo,“ řekl Deníku starosta obce Jiří Drábek. Podle jeho slov služeb pošty dosud využívalo 178 stálých obyvatel Sudslavi, k nim se přičítají také majitelé rekreačních objektů a mnoho obyvatel okolních obcí. „Podle mne byla pošta využívána hodně, navíc naše paní ´poštmistrová´ ještě roznášela listovní zásilky,“ doplnil starosta. O nějakém alternativním způsobu nahrazení služby poštovní pobočky není starosta společně se signatáři petice nijak zvlášť přesvědčen. „Podpisy pod petici stále sbíráme, podle mne by jich mohlo být až ke čtyřem stům,“ prohlásil starosta.

Dopis starosty Orlického Podhůří Josefa Nováka ministru Jiřímu Čunkovi – ve věci plánovaného zrušení pošty v obci

Dobrý den pane ministře,

i v naší obci dochází ze strany ČP k zrušení pobočky, problém nám byl prezentován zástupkyní ČP tak, že na rozhodnutí nemáme co změnit, do vyjádření jsem napsal, že s navrhovaným opatřením nesouhlasíme, na což mi bylo odpovězeno, že je to tak všechno co mohu udělat. Naše pobočka nebyla již delší dobu doručovací, jezdí k nám autopošta a již tento krok byl zásadní pro dění v obci. Nejvíc komu bude činnost ČP chybět je náš obecní úřad, který bude muset každodenně navštěvovat město, které je vzdálené 7 km. Občané, ač zatím zásadně neprotestují (mnozí to ani neví) budou nuceni jezdit také za každým výběrem hotovosti autobusem, který přijde na 32,- Kč do města. Nejvíce mrzí to, že pošta masivně reklamovala dosažitelnost svých služeb v určitém okruhu a na tuto, nyní již klamavou reklamu přistoupili i občané a zřídili si své účty právě u ČP, která se jím tímto krokem vzdaluje a zároveň vysmívá.

Za obec Orlické Podhůří Josef Novák – starosta

Co si myslíte o praktikách České pošty, souhlasíte s rušením pošt v malých obcích?

Vyjádřit se můžete v anketě vpravo od článku i v diskusi pod ním.