Unikátní expozice

Nyní po čtyřech letech se dá říci, že s knoflíky se zažila spousta zábavy, byly vyrobeny originální předměty, které jsou na Zámečku trvale vystaveny, a vznikla tak unikátní knoflíková expozice. Na jejím vytvoření se podílelo několik tisíc lidí, kteří přispěli do sbírky svými knoflíky, a spousta dětí, které z knoflíků něco zajímavého vytvářely.

Byly zaevidovány čtyři české rekordy, a dokonce byl vytvořen i rekord světový. Vznikl i Maxiknoflík s průměrem 160 cm, vyrobený rodinou Klírovou z Rudoltic. Děti z dětského domova ze Znojma olepily celý dětský kočárek velkým množstvím malých knoflíčků. Vystaven na Zámečku je i velký knoflík perníkový vyrobený v Diakonii Letovice nebo dar rodiny Šafaříkovy z Jablonného nad Orlicí. Ta po svém dědečkovi, který měl přes 60 let galanterii, dovezla rovných 100 kilo knoflíků.

Při Knoflíkiádě III. byly také komisařem agentury Dobrý den zaevidovány největší a nejmenší používaný knoflík, od té doby byly nalezeny knoflíky menší i větší a jsou připraveny k nové evidenci.

Rudoltický Zámeček se může pochlubit rozsáhlou knoflíkovou sbírkou.

Našly se i rarity

V darovaných knoflících byly nalezeny opravdové rarity, staré knoflíky nebo jiné zajímavé předměty, některé jsou vystaveny ve vitrínách a návštěvníci si je mohou prohlédnout. Jsou mezi nimi knoflíky neobvyklých tvarů, i perleťové hodinky, zajímavé medailonky nebo různé mince, které budou letos poprvé také v jedné z vitrin vystaveny. Zvlášť jsou vystaveny v dřevěné truhle knoflíky kovové zlaté a stříbrné barvy, vytváří „zámecký poklad".

Dne 6. června se uskuteční Knoflíkiáda IV., při které bude kromě zábavného programu a soutěží s šermířskou skupinou Garde Gris vyhodnocen pokus o další český rekord se zadáním nejvíce knoflíků na jednom místě. Tentokrát by se mělo konečně podařit dosáhnout cíle vytyčeného před čtyřmi lety a na Zámečku by měl být milion a víc knoflíků.

Pokud počasí dovolí, měl by být také vytvořen na prostranství před věží za pomoci všech účastníků i účinkujících obří knoflík nejen z knoflíků vyrobených v rámci výzvy pro letošní rok, ale i z přítomných dětí a dalších složek.

Opět bude aukce

Kromě šermířských klání a soutěží se budou moci děti vozit na koních a připravuje se nově i ukázka zábavné koňské akrobacie a drezury. Jako na všech ročnících bude i letos součástí programu aukce ručních výrobků a na letošní aukci jsem nechala také dřevěné knoflíky před časem podepsané zpěváky Karlem Gottem a Lucií Bílou nebo obraz od ilustrátorky Kláry Víškové, která je patronkou nyní šestiletého Kubíčka Jakuba Řehoře. Jde o chlapce ochrnutého na levou polovinu těla z rodiny se třemi dětmi, pro kterého bude určen výtěžek letošní aukce. Dostane i příspěvek, který se za uplynulý rok shromáždil z darů od zákazníků jedné lékárny v České Třebové. Kubíčka podporuje Knoflíkiáda už delší dobu a zatím se podařilo získat a využít na jeho ozdravné pobyty kolem 50 000 Kč. Doufám, že se částka letos zvýší o další pěkný příspěvek, který Kubíček opravdu velice potřebuje.

Knoflíky pomáhají

V rámci této akce však nevznikla jen ojedinělá knoflíková sbírka, ale podařilo se získat 464 tisíc pro přibližně 50 handicapovaných dětí i potřebných dospělých. Využity byly na ozdravné pobyty a výrobu invalidního vozíku na míru pro Tomáše Rybičku, který má na Zámečku také jedinou stálou výstavu zvětšenin svých podmanivých obrazů, které maluje hlavou.

Rudoltický Zámeček se může pochlubit rozsáhlou knoflíkovou sbírkou.

Když jsem před čtyřmi lety říkala, že se pokusím na Zámečku shromáždit milion knoflíků a získat v rámci této akce alespoň půl milionu korun pro handicapované, doufala jsem, že se to může podařit, i když jsem neměla představu, co vše se při tom zažije a jak dlouho to může trvat. Nyní se blíží ten knoflíkový milion a ani do slíbené částky už moc neschází a z toho mám opravdu velkou radost. Ukázalo se, že i tak obyčejná věc, jako jsou knoflíky, může pobavit spoustu lidí i pomoci těm, kteří to potřebují.

A ještě vznikla sbírka, která zřejmě nemá obdoby na celém světě a která bude letos doplněna o další unikátní výrobky z knoflíků, které si budou moci návštěvníci Zámečku prohlížet v prvním patře zámecké věže.

Už se čile vyrábí

Letošní výzvu pomohl rozšířit mezi organizace pracující s handicapovanými i tým, který každoročně pořádá celostátní Abilympiádu v Pardubicích. Zatím nemám informace, kolik organizací se do sběru knoflíků a výroby originálních knoflíků přes tuto organizaci zapojilo, ale vím, že v některých se už knoflíky z nasbíraných knoflíků vyrábí. Mám informaci, že v dětském domově v Čermné děti s vychovateli vyrábí originální knoflíkové boty, které také budou součástí expozice na Zámečku.

Jisté je, že ani letos se při dalším ročníku Knoflíkiády nikdo nudit nebude. Mělo by se podařit dosáhnout i nového českého rekordu a také dalšího z cílů této akce, získání co největší podpory handicapovanému Kubíčkovi. Zámecká sbírka bude obohacena o unikátní knoflíkové exponáty, a tak se i návštěvníci budou mít na co těšit.

Tato akce potvrzuje, že i zdánlivě bláznivý nápad se sbíráním knoflíků může mít tak zajímavé a podnětné výsledky a ještě dokáže pomoci těm z nás, kteří to potřebují. A to je na tom to nejkrásnější.

Rudoltický Zámeček prokázal, že i když stále není celý opraven a nemůže fungovat naplno, i tak se daří jeho provoz i v nelehkých podmínkách a bez podpory, je místem zajímavým a návštěvníci při prohlídce mohou vidět něco, co nikde jinde neuvidí. Všem, kteří mi od začátku pomáhají, i všem těm bezejmenným dárcům knoflíků, jsem opravdu ze srdce vděčná. Krasava Šerkopová, kastelánka Zámečku u Rudoltic

Foto: archiv Krasavy Šerkopové