Dohodnutých rozvodů přibývá

Ze zmíněných čísel ovšem nelze dělat striktní závěry, při celkovém hodnocení rozvodovosti by se muselo přihlédnout k počtu uzavíraných manželství. A těch, jak se obecně ví, spíše ubývá. „Pokud se chceme zamyslet nad tím, proč je počet rozvodů nižší, musíme zřejmě připustit určitý posun v žebříčku hodnot,“ říká předseda okresního soudu Jiří Blohoň, který má ve vztahu k rozvodům třicetiletou praxi. „Rozvádějí–li se více manželé, kteří jsou spolu delší dobu, je to určitě i tím, že takzvaných manželství z nerozumu, manželství hodně mladých lidí, kteří se berou bez toho, aby se vzájemně dobře poznali, je méně. Dnes už opravdu není snem osmnáctileté dívky otěhotnět a vdát se. Spousta mladých lidí spolu žije v partnerských svazcích, chtějí si vybudovat určitou existenci, než se vezmou. Pak logicky odpadají manželství, která se za rok za dva rozpadnou,“ říká soudce.

A jaké jsou podle zkušeností předsedy okresního soudu nejčastější důvody rozvodů? „Nejčastější příčinou rozvodů je asi pořád rozdílnost názorů, rozdílnost povah,“ tvrdí Jiří Blohoň. Jak dodává, stále větší počet rozvodů je z kategorie dohodnutých rozvodů. „Obě strany se dokáží dohodnout a u rozvodového jednání pak doloží úředně ověřenou dohodu o dětech i majetku. Pak se již příčina rozvratu manželství nezjišťuje a jsou rozvedeni. Řekl bych, že těchto případů je zhruba polovina, zvlášť ve městech jejich počet stoupá dost výrazně.“

Byla i jednodenní manželství

Po třiceti letech praxe může samozřejmě Jiří Blohoň vyprávět různé „storky“. „Dříve k relativně humorným rozvodům docházelo častěji, vzpomínám si například na ženu, jež při vlastní svatbě navázala známost s členem kapely, která na svatbě hrála, a utekla s ním. Skončilo to rozvodem. Také se stalo, že novomanžel při svatební hostině zmlátil manželku, protože pustila k tanci dechovku, kterou on z duše nesnášel. A byl rozvod. Byla to v podstatě jednodenní manželství. Pamatuji i další ´krásný´ rozvod – jedné paní vadilo, že její manžel pravidelně sledoval v televizi fotbal. A tak si pokaždé brala trikot, stoupla si před televizi a začala cvičit. Taky jsem zažil chlapa, který si při mistrovství světa ve fotbale vzal televizi doma z obýváku a zanesl si ji do hospody. Taky to skončilo rozvodem. Ovšem znal jsem i pána, který si svou manželku vzal třikrát, dvakrát mezi tím měl jinou, ale nakonec napopáté zjistil a s tím i umřel, že to byla ta pravá,“ prozradil s úsměvem.

Tolerance, děti a hodně práce

Recept na to, jak vytvořit ideální, pevné a dlouhotrvající manželství zřejmě neexistuje. Možná „tolerance, tolerance a ještě jednou tolerance“. O tom by určitě mohli hodně vyprávět například manželé Václav a Ema Netušilovi z Nekoře, kteří budou mít v sobotu v nekořském kostele diamantovou svatbu. „Celý život k sobě byli tolerantní, měli vždycky hodně práce s hospodářstvím a vychovali čtyři děti,“ řekla nám o nich jejich vnučka Gabriela Foglová.
A na tom asi opravdu něco bude…