Město si už dříve vzalo na 200milionovou rekonstrukci „kulturáku“ úvěr. Proti se však postavila opozice a aktivisté z hnutí Letohraďák, ti by objekt raději zbourali a postavili kulturní stánek nový.

Už třikrát odkládané místní referendum se má uskutečnit 1. května. Hlavním argumentem odpůrců rekonstrukce je její cena. Energeticky úspornější novostavba by navíc podle opozice měla šanci získat větší dotace. Radnice hájí rekonstrukci kvůli menší časové náročnosti a také už hotovou projektovou dokumentací, za kterou dala 10 milionů.

Dům kultury v Letohradě byl dostavěn a zprovozněn v roce 1969. V roce 2019 oslavil 50 let své existence, ale kvůli havarijnímu stavu je od konce roku 2020 úplně uzavřen.

„Přiznám se, že mne dění kolem domu kultury už unavuje, jen jsme zbytečně promarnili poslední rok, kdy se mohla rekonstrukce během lockdownu uskutečnit. Máme tu celou řadu spolků a organizací, které zázemí ‚kulturáku‘ potřebují. Jsme tu zvyklí žít kulturou,“ řekl starosta Letohradu Petr Fiala (Sdružení pro Letohradsko, SNK).

Problém s rekonstrukcí má například Petr Hoffman (KDU-ČSL). „Původně jsem byl pro. Ale teď je doba, kdy musíme šetřit. Důležité je, aby lidé přišli k referendu a vyjádřili svůj názor na celou věc.“

Opozice má obavu, že se cena za rekonstrukci ještě navýší, a její splácení silně zatíží rozpočet města na následujících 20 let. „Navíc v plánu tzv. rekonstrukce je zbourání a znovu postavení celé části budovy," dodal další opoziční zastupitel Daniel Kubelka (SPOLEČNĚ, nestraníci s podporou ODS).

Možná podoba letohradského KD - varianta rekonstrukceMožná podoba letohradského KD - varianta rekonstrukceZdroj: OK PLAN ARCHITECTSRadnice proto nakonec přistoupila na požadavek opozice uspořádat o kulturáku referendum. Jenže s ním nastal další spor. Podle opozice je otázka v referendu nejednoznačně položená. I pokud by lidé prosadili „ne“ rekonstrukci, ještě z toho přímo nevyplývá, že ji radnice nemůže uskutečnit.

Možná podoba letohradského KD - varianta novostavbaMožná podoba letohradského KD - varianta novostavbaZdroj: OK PLAN ARCHITECTSV roce 2016 vedení města mluvilo o maximální částce za rekonstrukci "kulturáku" 100 milionů, v roce 2019 o 150 milionech a teď se předpokládá, že možná převýší 200 milionů korun. Původní projekt se totiž rozšířil, do prostor KD se má přestěhovat i základní umělecká škola.

„Když jsme v minulosti pořádali anketu, jakou investici by občané chtěli nejvíce, nejčastěji vyšla investice do kulturního domu. Na otázku, zda bourat nebo rekonstruovat, vyšla odpověď rekonstruovat. Pravdou je, že v té době ještě nebyla představa o finanční stránce,“ připustil starosta Fiala.