VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozhovor se starostou Petrem Fialou

Letohrad – Krize – nekrize, Letohrad má i pro letošek smělé plány.

5.1.2010
SDÍLEJ:

Petr Fiala (uprostřed) při otevření rekonstruovaného přednádražního prostoru v Letohradě.Foto: archiv městského úřadu

Při bilancování minulého roku může být vedení města spokojené, dokončeno bylo několik významných staveb, městu se daří čerpat peníze ze státních a evropských fondů. Krize se však dotýká všech. Jak ji zvládne Letohrad v roce 2010? I na to jsme se zeptali starosty města v novoročním rozhovoru.

Před rokem vyšel v Deníku podobný rozhovor. Plánoval jste, co vše v roce 2009 ve městě dokážete. Jaká je tedy skutečnost?
Mohu s klidným svědomím konstatovat, že vše podstatné, co jsme si předsevzali, se podařilo naplnit. Ať to je již komplexní rekonstrukce přednádražního prostoru s výstavbou autobusového nádraží a rekonstrukcí krajské komunikace, nebo výstavba kompostárny a sběrného dvora. Rekonstruováno bylo několik místních komunikací a zahájena byla rekonstrukce „Panského domu“, na kterou jsme získali významnou dotaci – přes devětačtyřicet milionů korun - z regionálního operačního programu. Ta byla pro spuštění této akce naprosto klíčová. Na Státním fondu dopravní infrastruktury jsme uspěli také s druhou etapou projektu „Letohradem bezpečně bez překážek“ a podařilo se tak vybudovat zcela nový chodník do Jankovic, rekonstruovat chodníky v ulicích Komenského, Šedivská a částečně i v Ústecké ulici. Z technických důvodů musela být odložena první etapa výstavby v Proutnici, kde má být skatepark a bikepark. Nicméně věřím, že se ji podaří realizovat v letošním roce.

Jaké další události ve městě považujete za důležité?
Novým nájemníkům bylo k užívání předáno osm bytů v nástavbě panelového domu na našem největším sídlišti U Dvora. Pokračovala rekonstrukce Hotmarovy kaple, proběhla úvodní etapa zásadní opravy nejkritičtějšího místa zámecké zdi. Započaly jsme práce na zajištění ujetého svahu pod místní komunikací na Kunčicích. A byla samozřejmě řada dalších drobností, chodníčků, zábradlíček a podobně. Nemá cenu jmenovat, nicméně jsou to věci pro důležité pro každodenní život občanů. Byla vyprojektována celá řada důležitých věcí, se kterými se budeme ucházet o dotační tituly, jako je kanalizace, zateplení veřejných budov – škol, školek, domu kultury. Dále uspěl již druhý projekt s polským městem Bardo, tentokrát je to dvouletá finanční podpora vícedenní prázdninové akce pro děti, která byla inspirována právě akcí u partnerů. Třídenní srpnové Letohrátky měly v srpnu veliký pozitivní ohlas. Letošní slavnostní rozsvěcení vánočního stromu si nenechalo ujít odhadem na tři tisícovky občanů, a to bylo milé pohlazení. Cizí nám není ani budování nové cyklostezky z Letohradu do Žamberka, jsme jednou ze spolufinancujících obcí, na vlastní stavbu se podařilo získat významné zdroje z Evropské unie i Státního fondu dopravní infrastruktury.

Jak vnímáte, že loni v dubnu byla v Letohradě založena Destinační společnosti Orlické hory a Podorlicko?
Mám upřímnou radost, že právě Letohrad byl místem historické události. Po mnoha letech jednání došlo ke shodě samospráv na rozsáhlém území Orlicka a Podorlicka v částech obou krajů, v Pardubickém a Královéhradeckém. Území k sobě neodmyslitelně patří a společný postup v propagaci a cestovním ruchu je jediným správným řešením. Dostalo se mi cti tomuto uskupení v jeho úvodu předsedat, takže o práci opravdu nouzi nemám, správní rada je každý měsíc a počátky veškerých organizací jsou povětšinou tím nejnáročnějším obdobím.

Média neustále hovoří o krizi, jak se dotýká Letohradu?
Krize ve formě nižších daňových výnosů se na městě projevila v letošním druhém pololetí a nešlo o malé peníze - odhadem deset procent ponížení oproti roku 2008. My jsme to v rozpočtu předpokládali a proto jsme, dá se říci, rok 2009 zvládli dle předpokladů. Poděkování patří zejména všem ředitelům našich příspěvkových organizací, ty měly ponížený příspěvek a situaci zvládly.
Rok příští bude zřejmě ještě těžší, nepředpokládám, že by se naplnil příjem ani ve výši roku 2009, a to je již problém. Nicméně jsem založením optimista, sice jsme ve fázi sestavování rozpočtu, ale některé investiční akce se do něho, jak věřím, dostanou. Ale budou to vše akce, u kterých je předpoklad zisku dotačního titulu, pouze ze svého investovat nebudeme, lépe řečeno nemůžeme. Prvořadé bude dokončit rekonstrukci „Panského domu“, kam by se měl přestěhovat městský úřad s městskou policií, to předpokládám proběhne v září. Usilujeme o opětovné získání dotace na třetí etapu projektu „Letohradem bezpečně bez překážek“, ve kterém bychom rádi realizovali nové chodníky na Orlici v Jablonské ulici, v Kunčické ulici a řešili část Václavského náměstí. Budeme se ucházet také o dotaci na revitalizaci panelového sídliště U Dvora. Mezi občany sídliště právě probíhá anketa, co se jim jeví jako prioritní k řešení. Předpokládané celkové náklady čtyřetapového projektu činí téměř 23 milionů korun. Dokončit se musí také oprava místní komunikace a částečně ujetého svahu na Kunčicích. Čekáme na výsledek projednání naší žádosti na Státním fondu životního prostředí o dotaci na kanalizace v místní části Kunčice a fond požádáme také o dotace na zateplení budov základních a mateřských škol a Domu kultury. Připravujeme i projekty do programu „Zelená úsporám“, a zateplit tak naše staré bytové domy.
A pak již to jsou „drobnosti“, rekonstrukcí by měla projít komunikace na Sádkách kolem koupaliště, která je v dezolátním stavu a bezprostředně navazuje na cyklostezku Letohrad-Žamberk. Pokračovat chceme v opravách památek, jde o zámeckou zeď a Hotmarovu kapli, pokračovat ve stavbě sběrného dvoru a vybudovat skatepark. Samozřejmě většina z toho je podmíněna získáním dotačních peněz a také zabezpečením vlastního dofinancování, což bude na rozhodnutí zastupitelů při schvalování rozpočtu. Zastupitele mohu pochválit, ke všem potřebným věcem přistupují zodpovědně, a to je dobrou zprávou pro další rozvoj našeho města.

A co kulturní a společenský život v Letohradě?
Uskuteční se tradiční akce jako mezinárodní hudební festival, setkání spisovatelů literatury faktu, setkání důchodců, rozsvěcení vánočního stromu a mohl bych pokračovat. Druhým ročníkem bude pokračovat prázdninová třídenní akce pro děti Letohrátky. Novinkou bude městský ples, konat se bude v sobotu 27. února v Domě kultury, moderovat bude Leoš Mareš.

Plány to jsou smělé… A co byste popřál Letohradským a třeba i našim čtenářům pro letošní rok?
Všem občanům Letohradu a také čtenářům Deníku přeji do roku 2010 hodně zdraví, pohody a moudrých rozhodnutí!

(zr)

5.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Burza práce pro tělesně postižené.
3

Tělesně postižení hledali práci na burze

Ve Škroupově ulici v Chrudimi vyskočil muž z 13. patra.
AKTUALIZUJEME
4

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Nejvíce se volilo v Dolní Moravě, nejméně v Cotkytli

Ústí nad Orlicí - Volby do poslanecké sněmovny měly slušnou účast. V okrese Ústí nad Orlicí přišlo k volebním urnám 63,75% voličů.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Pardubický kraj – Občanská demokratická strana obsadila ve volbách druhé místo, v Pardubickém kraji pro ni hlasovalo 10,96 procent občanů. Ve sněmovně tak ODS získala jeden mandát. Ze šestého místa kandidátní listiny ho obsadil starosta Poličky Jaroslav Martinů, který získal 1 776 preferenčních hlasů.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj - Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

ANO odešlo na Orlicku poraženo jen v pěti obcích

Ústí nad Orlicí - Vítězem voleb v okrese Ústí nad Orlicí je stejně jako v celé republice na celé čáře Babišovo hnutí ANO. Ze 115 obcí v okrese jí dali voliči nejvíce hlasů ve 110. Jen v pěti obcích vyhrál někdo jiný a odsunul tak ANO na druhou pozici.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení