Cestovatel a turistický průvodce VÁCLAV TUREK pozve v následujících dnech na zajímavé přednášky a diashow o Rusku. V Jablonném představí svá putování tento pátek, do Letohradu zavítá příští středu. Malou ochutnávku dálek nabídl prostřednictvím rozhovoru i Orlickému deníku.
Do Ruska jste začal cestovat, protože to byl váš sen, nebo hrál roli komerční zájem?
Nemohu říct, že by Rusko byl zrovna můj sen, takže k cestování do těchto lokalit jsem se nedostal úplně přímou cestou. Dlouhodobě se věnuji vysokohorské turistice a horolezectví, a tak jsme s kamarádem přišli na nápad pokusit se zdolat Elbrus, nejvyšší horu pohoří Kavkaz. Protože jsme se do té doby pohybovali pouze v Evropě a naše znalosti ruštiny byly naprosto minimální, volili jsme variantu vycestovat s cestovní kanceláří.

Jaká byla vaše první cesta, kam vedla a co byl váš největší zážitek?
První cestu do Ruska jsem absolvoval v roce 2000 na již výše zmíněný Kavkaz.
Zážitků bylo nepřeberně - zajímavých, hezkých i těch méně vydařených. Ty poslední jmenované se, dá se říct, týkaly výhradně přístupu cestovní kanceláře. Jenom tak na okraj – na cestu dlouhou 3 000 km vyslala CK pouze jednoho řidiče, při výstupu na Elbrus používali k navázaní naprosto nevhodné slabé lano atd. Tyto skutečnosti uvádím proto, aby bylo jasné, že právě na základě těchto zážitků a zkušeností jsem se nezvratně rozhodl si v budoucnu veškeré cesty zařizovat a organizovat sám.
Pokud jde o Rusko samotné, země jako taková, lidé a jejich mentalita mi naprosto učarovali, takže se tam navracím každý rok, i když většinou pokaždé do jiné destinace. K prvním výrazným zážitkům určitě patřilo sčítání cen na sčotu v obchodech namísto používání běžných pokladen, na jaké jsme zvyklí. K radosti obou stran sčot putoval do mého batohu výměnou za kapesní nůž. Vůbec nejvíce ze všeho mě asi fascinovala pohostinnost místních lidí. Jistě není úplně běžné, že se na ulici seznámíte s člověkem, on vás pozve domů, nabídne nocleh a třeba i porazí berana, aby vás pohostil.

Destinací, kam jezdíte, je mnoho – všechny detailně znáte? Kterou a proč máte nejraději?
Navštívil jsem například Kavkaz, pohoří Altaj, Kamčatku, jezero Bajkal, Jakutsko, okolí Vladivostoku, Kyrgyzstán, Bajkalsko-amurskou magistrálu a Transsibiřskou magistrálu. Asi nemohu říct, že oblasti znám detailně. Například u Bajkalu jsem už byl pětkrát, ale v tak velké oblasti jsou stále místa, která jsem nenavštívil. Ale znám poměry, prostředí a umím se v něm pohybovat.
Je pro mne obtížné říct, kterou oblast Ruska mám nejraději, která je mi nejbližší. Opravdu všude mne potkalo mnoho zajímavých zážitků a všude jsem prožil spoustu fajn dnů. Pokud bych si musel vybrat, tak asi nejsilnější dojmy jsem si odvezl z republiky Sacha (Jakutsko).

Ve vašem kontaktním mailu je slovo dovolená – opravdu si lidé při cestování s vámi odpočinou, nebo jde spíš o hodně aktivní odpočinek?
Záleží na tom, co si od pobytu kdo slibuje a jaké jsou představy o tom, co bychom chtěli vidět… Transsibiřskou magistrálu můžete projet i s malým dítětem, a přitom je možné vidět např. Moskvu, Bajkal, Vladivostok a jiná zajímavá a atraktivní místa na trase.
Pokud toužíte po velmi aktivním odpočinku, můžete zvolit třeba putování úchvatným pohořím Altaj a vystoupit na nejvyšší vrchol Bělucha (4506 m n.m.).

Jaká jsou specifika vašich cest – nabízíte například pobyt v rodinách…
Většinou nemám přesně rozplánovaný program cesty. Předem se domluvíme, co chceme vidět a absolvovat a jak dlouho tam budeme, a pak stanovíme pouze přibližné termíny. Jen přílet a odlet je neměnný. Při takovém způsobu cestování není nouze o spoustu zajímavých a nečekaných zážitků. Hodně komunikujeme s domorodci a cestu částečně plánujeme na jejich doporučení. Při cestě z Krasnojarsku do Chabarovsku Bajkalsko- amurskou magistrálou jsme takto na doporučení místních projeli nezapomenutelný ostrov Sachalin. Pokud jde o pobyt v rodinách, ani toto nezajišťuji dopředu. Na každé cestě jsme byli od místních lidí pozváni k nim domů, občas nám byly klíče od bytu svěřeny i na několik dnů.
Po dohodě je samozřejmě možné zajistit i přesně naplánovanou dovolenou.

Proč by si lidé měli za svůj cíl zvolit právě Rusko?
Kromě Ruska jsem navštívil i jiné země, např. Čínu, Kubu, Jižní Ameriku, Thajsko. V Evropě potom např. Anglii, Francii, Norsko.….. Samozřejmě všude je to zajímavé… všude jiným způsobem. Ruská specifika jsou mi nejbližší nejspíš pro velmi otevřenou, přátelskou a nezištnou mentalitu tamních lidí a také pro stále do značné míry cestovním ruchem a turistikou nepoznamenanou krajinu. Každý si najde v této velké zemi něco zajímavého. Zdolávat horské hřebeny, sjíždět nekonečně dlouhé řeky, jít na lov na medvěda nebo s pytláky na lov lososů, život s pastevci sobů, cestovat na koni, udělat zimní přejezd Bajkalu na čtyřkolkách, lyžích nebo na bruslích a určitě nezapomenout na prohlídku starobylého Petrohradu.

Fotografie z cest najdete také ZDE