Povídali jsme si s ní o jejích pestrých aktivitách i možnostech, jak si zpříjemnit sychravý podzim.

Vaše aktivity jsou široké, od vlastního kosmetického studia, přes zastupování zpěváků a dalších známých osobností, po charitativní projekty. Jste velice schopná žena, nebyla vám ale vaše samostatnost a potenciál někdy spíš na překážku?
No abych řekla pravdu, tak někdy ano. Někdy si prostě lidé myslí, že nelze dělat více činností najednou, a občas se nesly fámy, že třeba již neprovozuji masáže a kosmetiku, protože dělám módní přehlídky a otevřela jsem obchod s oděvy, nebo zase že se věnuji umělecké agentuře a nemohu přece stihnout dělat ještě kosmetiku. Občas se mi stalo, že klientka se po čase objevila překvapená, že provozovna ještě běží. No ale myslím, že v podstatě mě moje samostatnost a aktivita spíš uvolňuje a osvobozuje.

Vaše schopnosti byly oceněny už dříve titulem Podnikatelka roku Pardubického kraje a nedávno vaším zařazením do světoznámé encyklopedie osobností Who is Who. Prozraďte, jak k tomu vůbec došlo?
Tak to vůbec netuším. Proběhlo to strašně rychle. Tuto skutečnost jsem se poprvé dozvěděla na základě telefonátu. Objednal se u mne redaktor, který se mnou přijel z Prahy udělat rozhovor. Ocenění mi předal s gratulací ještě tentýž den a posléze jsem převzala i originální zápis s pečetí. Na ocenění Podnikatelka roku mne navrhl Městský úřad v České Třebové. Rok probíhaly zápisy, průzkum názorů při náhodných rozhovorech s obyvateli města, vyjádření spolupracujících firem a účetnictví tři roky zpět. Ale překvapená jsem byla stejně. Když mne Jan Čenský při slavnostním večírku v Náchodě pozval na pódium, tak jsem vůbec netušila, že toto ocenění získám. Myslím, že u ocenění Who is Who to proběhlo nějak podobně.

Velmi zajímavý je váš projekt Tibetian Children´s Villages. Stálo vás hodně sil udělat ten zásadní krok od „pouhého“ soucítění s opuštěnými dětmi v Dharamasale k tomu jim přímo pomoci? Jak se projektu daří?
Za tuto otázku velmi děkuji, protože projektu se daří pouze v případě, že o něm lidé vědí. A to je právě to, co stojí nejvíc sil. Projekt vedu především besedami a seznamováním s životem Tibeťanů v indické Dharamsale. Peníze žádné nevybírám, ale snažím se, aby lidé nezapomínali na komunistický teror, který vládne v Tibetu, a na děti, které přešly Himálaj bez rodičů. Žijí v exilu proto, aby zachovaly zvyky a identitu svého národa, s vírou, že se někdy vrátí domů a jejich mírumilovnost a duchovní život bude zachován. Do školy těchto dětí může každý nahlédnout na jejich webových stránkách http://www.tcv.org.in. A pokud někdo chce pomoci, může zaslat i malý obnos na účet, který je na stránkách uveden. Charitativní činnost je tedy vedena tak, aby bylo jasné, že peníze přijdou opravdu tam, kde je potřebují. Já jsem jen prostředníkem, který se snaží, aby se o této možnosti vědělo. V tom mi dnes již pomáhá mnoho přátel, kteří mají stejné cítění. Mezi nimi je například Jaroslav Samson Lenk, který při svých koncertech o tomto projektu hovoří, herec Jan Čenský, Honza Jasanský se společností Evroservis …

Pomoc tibetským dětem úzce souvisí s vaším DVD o aromaterapii Vůně těhotenství. Jakou roli hrají ve vašem životě vůně?
DVD Vůně těhotenství jsem natočila především kvůli instruktáži masáže miminek, ale posléze jsem se rozhodla věnovat výtěžek z prodeje dětem v indické Dharamsale. A jakou roli hrají v mém životě vůně ? Provází mne stejně jako barvy. Některé vůně léčí, některé provází krásné okamžiky, některé vyvolávají vzpomínky. Ale s vůněmi také pracuji, tak jsou nedílnou součástí mojí práce.

Jako kosmetička, vizážistka a PR manažerka jste v neustálém kontaktu s lidmi a musíte být dobrá psycholožka. Dostala jste schopnost empatie do vínku, nebo jste své schopnosti cíleně rozvíjela?
Za tuto vlastnost musím poděkovat rodičům. U nás nikdy nebylo vidět sobectví, mamon, závist , intriky. Ačkoli jsme byli vychováváni rodiči, kteří nebyli nábožensky založeni, dnes vidím, že moje výchova neměla daleko od buddhismu. Není to psychologie, je to otevřenost, důvěra, přátelství, pochopení a jistota, že každý špatný čin a každá špatná myšlenka škodí především jejímu nositeli . To víte, že si člověk s takovým přístupem v dnešním světě i naběhne, ale to špatné je zde proto, abychom jasněji prožili to dobré. Ve škole jsme psychologii jako obor měli, učili jsme se zábavnou formou her pochopit různé životní situace, vytvářeli jsme kazuistiky a studovali psychologii pomocných profesí. Nejlepším psychologem je ale příroda sama, proto jsem psychologii soustředila do lesa, ke zvířatům, a knihy o psychologii nechala těm kompetentním. Jsem raději sama sebou.

Lidem pomáháte od různých vad na kráse, ale pro vnější krásu je důležitý i vnitřní klid a harmonie, jejichž dosažení je v dnešní hektické době náročné. Pracujete u vás ve studiu na obou rovinách současně?
Je to základ a snaha mojí práce. Od počátku, kdy jsem provozovnu otevřela, byla založena na relaxaci, odpočinku a harmonii. Je pravdou, že vždy udržet toto předsevzetí vší snahou nešlo. Přišly i dlouhodobé okamžiky stresu, kdy jsem se musela rozloučit se svými nejbližšími, a to se zákonitě na mojí práci odrazilo. Jsem vděčná všem svým klientům za jejich přístup a pochopení. Z mnohých mých klientů se po letech vlastně stali i přátelé, za což jsem velmi vděčná a všem děkuji za jejich přízeň.

Začíná podzim, co byste čtenářům doporučila, jak by se měli hýčkat, aby ho prožili ve zdraví a byli spokojenější?
Ve dnech sychravého podzimu a plískanic si nedovedu představit nic krásnějšího než masáž v lehkém přítmí se svíčkou a vůní santalu nebo pomerančů ve vyhřívaném lehátku s něžnými doteky hřejivých lávových kamenů a relaxační hudbou. Každý dotyk je příjemný, zvlášť když si takovou masáž dopřejete s partnerem. Ale ne každý má možnost vychutnat si takovou masáž doma, tak se těším s přicházejícím podzimem na více hřejivých vůní a svíček při mé práci.