Výbor Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod v tomto týdnu schvaloval dotace na venkovské projekty.
V desátém kole výzvy se zaregistrovalo rekordních 173 žádostí o dotaci. Šlo o projekty zaměřené na oživení veřejných prostranství, zvýšení bezpečnosti obyvatel a ochrany majetku, vzdělávání, rekonstrukce či výstavby obecních a multifunkčních domů i sportovišť, které tentokrát podávaly kraje, obce s pěti sty až pěti tisíci obyvatel a další organizace. Výbor nakonec schválil 66 projektů: 26 z Královéhradeckého a stejný počet i z Pardubického kraje a čtrnáct projektů z Libereckého kraje.

Desítky milionů pro Orlickoústecko

Na Orlickoústecku má důvod k radosti pět obcí. Výprachtice získaly dotaci přesahující 12 milionů korun na revitalizaci centra obce, Přes sedm milionů získala Vraclav na podobný projekt. Jedenáct milionů na úpravu centra si „odnesl“ i městys Kunvald. V Červené Vodě díky téměř desetimilionové dotaci z evropských fondů postaví víceúčelové sportoviště. Nejvyšší dotace, a to přes 19 milionů, půjde do Lukavice na modernizaci sokolovny. „V zimě se začne bourat stávající sokolovna a snad v polovině roku 2011 by měla stát nová. Ta bude vhodná i na volejbal a další míčové hry,“ uvedla starostka Ilona Severová.

„V rámci Regionálního operačního programu byla výzva zaměřená na rozvoj venkova vyhlášena naposledy, neboť schválené projekty zcela vyčerpaly předpokládanou alokaci určenou na tuto oblast,“ řekl Radko Martínek, předseda Regionální rady a hejtman Pardubického kraje.
Výbor Regionální rady prodloužil až do konce srpna aktuální výzvu sledující revitalizaci brownfields, tedy oživení zanedbaných nebo opuštěných objektů, které je třeba znovu využít. Na tuto výzvu je vyčleněno 250 milionů korun. Členové výboru dále rozhodli o změně v systému plateb, která přispěje k významnému urychlení proplácení dotací ze dvou měsíců na pět dní.