Není to tak dlouho, co začala v bývalém okresním městě pracovat početná českotřebovská romská rodina, která se věnovala úklidu kolem komunikací a chodníků. Starosta města Richard Pešek prohlásil na jedné z pravidlených tiskových konferencí radnice, že „získal patnáct nových kamarádů“ a hovořil o jejich práci v superlativech. Jedno z celostátních periodik reagovalo na starostovy výroky s nepřehlédnutelnou dávkou ironie. Následně se na internetu objevily reakce, které jeho postoje kritizovaly, objevily se i spekulace o tom, zda nemůže být práce zmíněné rodiny ve městě spojena také s trestnou činností. Dnes již romská rodina v Ústí nad Orlicí nepracuje, a to i přes prohlášení starosty, že ji chce ve městě udržet co možná nejdéle – hovořil o tom, že práce je doslova na roky. Jak Deník zjistil, firma Tepvos, která má na starost mj. i činnosti spojené s úklidem města, se chystá během léta pořídit stroj, který práci rodiny nahradí. Více v rozhovoru s Richardem Peškem.

Starosta Richard Pešek: Chovám úctu k pracovitým lidem, neúctu k těm, kteří se jen vezou.

Jste po necelých dvou měsících spokojen s prací, kterou odvádějí Mikovi městu Ústí nad Orlicí?

S prací rodiny Mikových jsem byl nesmírně spokojen, stejně tak jednání s nimi bylo příjemné. Jejich činnost podle sdělení Tepvosu už skončila, protože firma zakoupí v létě stroj, který bude schopen nahradit jejich práci. Do Ústí přivedl Mikovy vlastně Tepvos, já jsem na něj pouze tlačil stran čistoty chodníků.

Jak jistě víte, mezi lidmi se vyskytly pochyby o správnosti příchodu početné romské rodiny do Ústí. Překvapily vás?

Ty mě naprosto zaskočily. Jedná se o úplně normální rodinu z České Třebové, která byla za standardních podmínek přijata na práci do Ústí. Beru to úplně stejně, jako když si starosta Třebové objedná třeba asfaltéry z Ústí. Jak houstly různé pomluvy, začalo mi být ale jasné, že to nabírá úplně jiný směr…

Jak se díváte na materiály, které kolují po internetu a kritizují vaše rozhodnutí? Četl jste je?

Ano četl, docela jsem se zasmál. Rád bych tomu člověku odepsal, kdyby se nepodepsal anonymně jako ´Vaši vděční občané České Třebové´. Mám sílu tyhle lidi přesvědčit, že házet lidi do jednoho pytle se nevyplácí. Jinak svůj podíl měl určitě i článek v Právu, který napsal autor faktograficky přesně, ale velmi ironicky. V tom je možná zakopán pes.

Co byste vzkázal oponentům, kteří nesouhlasí s přítomností Mikových a celou věc vnímají pouze jako snahu o zviditelnění vaší vlastní osoby?

V životě jsem se nikdy nechtěl zviditelňovat takovýmto způsobem. Znova musím zopakovat, v tomto případě jsem od svého nástupu tlačil na Tepvos, aby byly uklizené chodníky. Pokud mne chce někdo obvinit z populizmu, tak tomu opravdu nerozumím. Dobře, nazveme tak Tepvos, protože já jsem neměl tušení, jak se o chodníky postará.

K jakým jste došel závěrům po přezkoumání podezření, že v místech, kde Mikovi uklízeli, docházelo ke krádežím?

Tohle mě zabolelo, protože to byl útok nejen na partu pracovitých lidí, ale také na mě. Nechal jsem se informovat policií o situaci s vloupáními a krádežemi. Za poslední tři měsíce byl vyloupen jeden jediný byt, a to na ´Hečmandě´, kde Mikovi nikdy nepracovali! V současnosti zvažuji právní kroky vůči šiřitelům těchto výmyslů. Je to záměrná sprosťárna, rodině Mikových se za tyto lháře musím omluvit.

Jste tedy stále přesvědčen o správnosti svého počínání? Když to trochu přeženu, máte opravdu patnáct nových kamarádů?

Já teď nevím, jestli nejsou moji kamarádi zklamaní, že přišli o práci kvůli nákupu nových strojů pro Tepvos. Málo platné, ruční práce je dlouhodobě dražší. Číslo na pana Mika ale stále mám, pokud se vyskytnou například nějaké výkopové práce, klidně mu znovu zavolám. Jako starosta tady vždy budu vítat pracovité lidi, jejich opak bych zde mít nechtěl.

Ukázka jednoho z mailů, které kolovaly po ústeckých e-mailových adresách v souvislosti se zaměstnáním romské rodiny Mikovy

DOPIS OBČANŮ ČESKÉ TŘEBOVÉ STAROSTOVI ÚSTÍ NAD ORLICÍ

Vážený pane starosto, z denního tisku jsme se dozvěděli, že se Vám podařilo přemístit od nás z České Třebové k vám do Ústí nad Orlicí rodinu Miků a že jste tak získal 15 nových kamarádů. Měli bychom pro Vás tento návrh : pokud by se Vám podařilo přestěhovat k vám do Ústí nad Orlicí ještě rodiny Szarkézyů, Červeňáků, Bílých, Oláhů, Tekelyů, Berkyů, Mihályů a Szentadrázyů, stali bychom se Vašimi novými kamarády zcela jistě i my, zbývající občané České Třebové. A není nás 15, ale 15 000. Zkuste se, prosím, nad naším návrhem zamyslet. Vaši vděční občané České Třebové