Ve Vysokém Mýtě skončil na Boží hod vánoční jedenáctý ročník Festivalu Hudba pomáhá, který byl tentokrát věnován handicapovaným dvojčatům Janovi a Radovanovi Jiskrovým z Dolního Újezdu. Chlapci trpí dětskou mozkovou obrnou a cílem festivalu bylo zajistit jim finanční prostředky na kompenzační pomůcku MOTOmed. Jedná se o pohybový přístroj, který umožní klukům procvičit úplně celé tělo. Důležité je, že je při cvičení není nutné sundávat z vozíku.

Festival zahrnoval několik akcí ve Vysokém Mýtě a na Svitavsku, celý seriál zakončil koncert skupiny Parkoviště pro velbloudy ve Vysokém Mýtě. Zde se vybralo 31 920 korun, celkový výtěžek činil 201 357 korun. „Já bych chtěla moc poděkovat všem, kteří se těchto koncertů zúčastnili a pomohli získat takovouhle krásnou částku,” poděkovala maminka chlapců všem, kteří přišli podpořit jejich rodinu.

Malá scéna v Ústí nad Orlicí uspořádala jako benefiční koncert Malý Silvestr na Malé scéně. Vybralo se při něm 15 tisíc korun, které byly v neděli 7. ledna předány rodině Maříkových z Ústí nad Orlicí, jejichž Eliška trpí nemocí motýlích křídel. Podle Václava Maříka se akce velmi povedla. „I pro mě samotného byl ten večer nezapomenutelný zážitek,“ konstatoval při přebírání šeku. Pro obě vystupující kapely to bylo příjemné hraní. Těžkou dobu potěšil velký zájem o koncert, dorazilo na něj hodně přes sto fanoušků. Kapelník PPS zdůraznil, jak je v dnešní době důležité pomáhat druhým. „Co to pro tu rodinu znamená, pochopí každý, kdo někdy měl nemocné malé dítě,“ podotkl Karel Pokorný.

V ústecké Malé scéně byl Maříkovým předán výtěžek benefičního silvestrovského koncertu.Zdroj: Miroslav Janyš

Pardubicko
Jednou z posledních benefičních akcí na Pardubicku bylo nedělní představení Divadelního spolku UFO v Holicích. Výtěžek ze vstupného podpořil čtyřletou Elišku Novotnou, která trpí epilepsií a atypickým Rettovým syndromem. Veřejnost na Pardubicku dojal i příběh osmiletého Adama Vyčítala, který po operaci mandlí leží v kómatu. Na jeho podporu se konal koncert či benefiční utkání.

Chrudimsko
„Tříkrálová sbírka v Chrudimi letos vynesla 206 195 korun,“ ohlásila včera farní charita Chrudim a přidala i své poděkování. A to nejen dárcům, ale i všem, kteří se v roli koledníků vypravili do ulic. Výtěžek chrudimské sbírky bude využit nejen na pomoc nemocným, matkám s dětmi v tísni a dalším potřebným, ale pomůže i při zajištění pečovatelské služby, osobní asistence a občanské poradny.

Svitavsko
Benefiční koncert pro poličskou charitu v listopadu navštívilo 250 lidí. Ti přispěli částkou 130 tisíc korun na splácení úvěru a opravy domu, který slouží jako zázemí pro pět terénních sociálních služeb v Poličce. O měsíc dříve uspořádala obdobnou akci Speciální základní škola Bystré. Výtěžek z koncertu ve výši necelých třiceti tisíc korun bude použit na vybavení speciální školky v Poličce.