V Ústí je po pondělním setkání staronová koalice Oušťáků Ústí žije, ODS a KDU-ČSL na spadnutí. „Domnívám se, že na této čtyřstranné platformě k dohodě dojde. Definována jsou místa starosty a uvolněného místostarosty, kterým bude Jiří Preclík. Shoda je i na tom, že zachováme model dvou neuvolněných místostarostů,“ přiblížil starosta Petr Hájek, který by měl ve funkci rovněž pokračovat.

Podle Hájka se ještě diskutuje o tom, zda pozici druhého neuvolněného místostarosty bude i nadále zastávat KDU-ČSL. „Shodli jsme se, že se opět sejdeme v pátek, abychom doladili podmínky. Pak budeme chtít podepsat koaliční dohodu,“ dodal Petr Hájek.

Cesta ke změně na radnici se po šestnácti letech otevřela v pondělí odpoledne v České Třebové. Vítězná Koalice pro Českou Třebovou, ČSSD, ODS a sdružení 27 statečných podepsali memorandum o povolební spolupráci.

„Pokračují přípravy na koaliční dohodě. Nechali jsem si čas do příštího úterý,“ sdělila kandidátka na starostku Magdaléna Peterková. Koalice pro Českou Třebovou bude mít, kromě funkce starosty, tři místa v radě. Ostatní strany po jednom. ČSSD a ODS navíc získají posty místostarostů.

Memorandum o spolupráci podepsali v úterý rovněž zástupci vítězného Lanškrounského fóra, vedeného starostou Radimem Vetchým, ANO a ČSSD. V Lanškrouně tak bude pokračovat koalice, která na radnici vládla předchozí čtyři roky.