Rodeo na místním Ranchu C mělo v sobotu už své dvaadvacáté pokračování. Přestože patří k nejstarším akcím svého druhu u nás a je vyhlášeno svou kvalitou (především jeho dobytkářské disciplíny), nemají to organizátoři, hlavně pak hlavní pořadatel Milan Cejp, vždycky lehké. A nemusí se přitom bát jen nepřízně počasí. Za minulého režimu byla „americká zábava“ trnem v oku ideologickým dohlížitelům, dnes je rodeo pod stále větším tlakem ochranářů i Státní veterinární správy.

K údivu početných diváků byl oficiální začátek libchavského rodea posunut o více než hodinu. Moderátor akce jen naznačil, že pořadatelé mají problém. „Máme tu Státní veterinární správu, která hledá chyby. Tímto způsobem mi to udělali poprvé, je možné, že se nebudou moci jet disciplíny s dobytkem,“ řekl Deníku s rozpačitým úsměvem Milan Cejp. Mezi přítomnými kovboji ovšem na adresu veterinářů padla řada ostrých slov. „Krajská veterinární správa stanoví podmínky pro konání akce, hlavní pořadatel je musí dodržet. Dnešní kontrola jde striktně bod po bodu, hledají argumenty. Bohužel je v jejich pravomoci celou akci zavřít. Za patnáct let jsem ještě něco podobného nezažil,“ uvedl Aleš Baudis, hlavní rozhodčí z Rodeo Corral WI–CZ. Kontrolu konající pracovníci veterinární správy odmítli na otázky Deníku odpovědět, později se vyjádřili ve smyslu, že pouze „konají svou práci“…

Nakonec se i se zpožděním rodeo uskutečnilo v plném rozsahu a stovky příznivců westernu opět viděly vzrušující podívanou včetně dobytkářských disciplín, které jsou libchavskou specialitou. Soutěž se jela jako 1. divize mistrovství republiky. Absolutním vítězem se stal Martin Vodvářka z Lipence u Prahy. „Vyčetli nám jen detaily, například že jsme nežádali o povolení v Ústí. Přitom jsme žádali a dostali povolení z kraje. Nechápu, že mezi sebou v době internetu nekomunikují. Taky mají starost o to, aby nebyl trápen dobytek. Myslíte si, že bych dokázal trápit svůj dobytek?“ komentoval Milan Cejp s tím, že pro organizátory tradiční akce v Libchavách zůstane sobotní „šťára veteriny“ hořkou zkušeností.