Festival, který dala dohromady místní skupina Radio Jerevan, napíše zítra své další pokračování. A pohled do programu dává tušit, že návštěvníci turisticky atraktivní lokality se mají znovu na co těšit.

Nápad, který se chytil
Jak vzpomíná David Filip, bubeník místní formace Radio Jerevan a hlavní pořadatel dnes už zavedeného hudebního „mejdanu“, festival začínal pod potštejnským hradem ve velice skromných podmínkách. „Začali jsme v době, kdy vznikla naše kapela, to jsme pořádali festival vlastně pro sebe. Skromně, bez zvukaře, s minimálním vstupným. Už tehdy ale přišlo poměrně dost lidí a nás to navnadilo. Vznikla tradice, kterou táhneme až do dneška,“ popisuje historii Rockového vítání jara. To letošní je v součtu s obdobnými podzimními loučeními již 21. festivalem v řadě.
Dvouměsíční přípravy by se měly zúročit v sobotu od 18.30, kdy se o první festivalový akord postará skupina Tři vocasi z nedaleké Lukavice. Poté má pódium zamluvené Pitocha s charismatickým francouzským zpěvákem Rémym, kterou dobře znají nejen posluchači z jejího domovského města Ústí nad Orlicí. „Zaujme nejen veselou a chytlavou muzikou à la šapitó cirkus, ale publikum především rozveselí svou netradiční pódiovou show ve vtipných kostýmech,“ představuje svérázný hudební projekt David Filip z pořadatelského týmu. S humorem hovoří také o další kapele v pořadí, Radiu Jerevan, jehož je sám členem: „Zvuk kytar v tu chvíli zhoustne a i zpěv se posune do poloh, které v lidových školách umění nevyučují.“

Hlavní hvězda ze Slaného
Kdo má rád punk-rock, pojede v sobotu do Potštejna už jen kvůli hlavní hvězdě jedenáctého Rockového vítání jara. Totální nasazení, které patří dvacet let k tomu nejlepšímu na české scéně, je těžko odolatelnou pozvánkou. David Filip ani na chvíli nepochybuje, že skupina „chytne“ návštěvníky podobně jako v uplynulých letech S.P.S. nebo Ty Syčáci: „Je nesporné, že ´Totáči´ dnes patří mezi nejúspěšnější kapely svého žánru v České republice. Za dobu své existence vydala skupina desítku studiových i živých alb a odehrála více jak tisícovku koncertů. Muzika této sehrané a koncertně vyzrálé punkové trojice, plná textových legrácek s výlety do ska i metalu, zaručí letošnímu jaru to nejlepší přivítání,“ míní pořadatel.
Kdo nebude mít ani po čtvrté skupině stále dost, pro toho je na Potštejně přichystán ještě závěrečný hudební zákusek v podobě vystoupení skupin Bu-Fu a Last Ninjas.

Vydrží tentokrát vatra?
Za stokorunu vstupného si návštěvníci, kterých je pravidelně mezi sto až dvěma sty, užijí v sobotu celovečerní hudební „nářez“. Počasí objednali pořadatelé podle Davida Filipa nejlepší možné. „Na Vochtánce na něm dost záleží, budeme doufat, že to dopadne a sluníčko k nám bude přívětivé,“ věří krátce před startem festivalu.
Pokud rtuť teploměru poklesne, hrozí opakování scénáře z před sedmi let. Tehdy lehla v areálu popelem vatra, připravená na úplně jinou akci. Bubeník Radia Jerevan s úsměvem zavzpomínal: „Tehdy se festival konal přesně týden před čarodějnicemi, stejně jako letos. Na Vochtánce už stála vatra a bylo jasné, jak to s ní dopadne. Po skončení festivalu jsme sháněli dřevo a stavěli novou.“

JAN POKORNÝ