Část řidičů světelnou signalizaci, kterou nechala na pěti místech nově instalovat vysokomýtská radnice, nerespektuje. O vyhrocené situace není nouze, někdy postačí troubení. Jindy si řidiči dopravní předpisy vysvětlují tváří v tvář.

Nově zprovozněné semafory na křižovatkách na průtahu silnice I/35 Vysokým Mýtem místním i přespolním řidičům pořádně zamotaly hlavu. Kromě každodenních vášnivých diskuzí, kdy a kde se tvoří a jak dlouhé jsou kolony na „zelené vlně“, se lidé na sociálních sítích už přes měsíc hádají kvůli připojovacím pruhům na křižovatkách.

Někteří řidiči si totiž dopravní předpisy vykládají po svém. Přesto, že jim při odbočování z vedlejší na hlavní silnici svítí na semaforu červená, vjíždějí do křižovatky a snaží se řidičům, kteří mají zelenou, vecpat do cesty. Argumenty, kterými se samozvaní vykladači dopravních předpisů snaží odůvodnit bezohledné chování některých řidičů na křižovatkách, sice nepostrádají kreativitu, policie v tom má ale jasno.

Červená je prostě červená

Podle vyjádření krajského dopravního inspektorátu platí světelná signalizace pro celou křižovatku. „Řidiči, vyjíždějící ze směru, pro který je provoz semaforem v tu chvíli stopnut červeným světlem, se nemohou domáhat zipování nebo dokonce přednosti v jízdě,“ vysvětlila policejní mluvčí Lenka Vilímková.

Situace na přetížené páteřní komunikaci mezi Hradcem Králové a Olomoucí, kde denně projede přes dvacet tisíc aut, je kvůli agresivním řidičům nezřídka velmi vyhrocená. Ne všichni motoristé se totiž se svérázným výkladem vyhlášky ztotožňují a na červenou prostě zastaví. Pokud za nimi v tu chvíli stojí někdo, kdo si naopak myslí, že pro něj červená neplatí, o vypjaté emoce není nouze. Většina takových řidičů troubí, ale najdou se i tací, kteří neváhají vystoupit z auta a poučovat, že stát na červenou je nesmysl.

Je s podivem, že na nových světelných křižovatkách zatím nedošlo k vážnější dopravní nehodě. „Ve Vysokém Mýtě na těchto místech nemáme zaznamenán zvýšený počet dopravních nehod a z naší strany je tam zajišťován standardní výkon služby dohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu,“ sdělila Vilímková.

Radnice nemá možnost chování řidičů usměrnit, přestože jí někteří z nich dávají situaci na semaforech za vinu. „Dohled nad provozem na silnici I/35 na průtahu městem je záležitostí Policie ČR. Městská policie má v tomto směru velmi omezené možnosti, protože primárně nebyla zřízena proto, aby dozorovala dopravní situaci na silnici první třídy,“ vysvětlila mluvčí vysokomýtské radnice Marie Lněničková.