Kvůli vládnímu nařízení vzali lidé včera útokem lékárny a další obchody, kde prodávají roušky a hlavně respirátory.

„Já jsem zaměstnanec, nepředbíhám,“ oznámila žena, když zahlédla nevraživé pohledy z fronty před jednou pardubickou lékárnou, a vklouzla dovnitř.

„Jakmile to vyhlásili, začalo chodit daleko více lidí. Zatím ještě na skladě roušky a respirátory máme, ale zásoby se začínají tenčit,“ řekl lékárník Michal Němec z lékárny na pardubické Karlovině, kde neustále před dveřmi čekají dva až tři lidé.

Mnohde už přitom hlásí vyprodáno, především žádanější respirátory.

„Poptávka po respirátorech je už delší dobu, zhruba čtrnáct dnů až tři týdny, kdy se začalo mluvit o tom, že jednou budou potřeba. Momentálně je nemáme a není ani možnost je objednat,“ uvedla zdejší lékárnice z Vysokého Mýta.

„Jen během dneška jsme prodali 260 balení po deseti kusech respirátorů,“ přisvědčila pardubická lékárnice Veronika Slavíková.

„Lidé si na užívání respirátorů zvykli a zásoby si začali dělat už v lednu, to byl první extrémní nápor objednávek,“ uvedl Vladimír Finsterle z chrudimského e-shopu Lékárna.cz. „A po televizním vystoupení ministra Blatného vyskočily objednávky respirátorů o 250 procent během dvouhodin. Situace u nanoroušek je obdobná. Ceny však zůstávají stejné.“