Smrk ztepilý v Mladkově:
- výška 30,57 m
- stáří odhadováno na 75-80 let
– přesné datum a jméno obyvatele, který ho zasadil, neznáme
- v roce 2002 se uskutečnila sbírka na vyzdobení stromu
- zdobí ho 5 pramenů se 109 žárovkami a nově také řetěz o délce 122 metrů se 4641 světelnými led body

První adventní neděle v Mladkově byla ve znamení nového českého rekordu. Krátce po čtvrté hodině odpolední Mladkovští rozsvítili oficiálně nejvyšší volně rostoucí vánoční strom v ČR. Pelhřimovská agentura Dobrý den ústy svého zástupce Tomáše Hrábka potvrdila bezmála třem stovkám nadšených diváků platnost nového rekordu. „Je to krásný a mohutný strom v nádherné krajině," potvrdil Tomáš Hrábek s tím, že bude jistě přinášet místním i návštěvníkům po mnoho dalších let radost.
„Myšlenka dozdobení stromu a jeho zápis do České knihy rekordů je již tři roky stará. Bohužel finanční náročnost pořízení výzdoby neumožňovala obci ji uskutečnit. Letos jsem se tedy rozhodl postavit celý projekt na dobrovolné práci s pomocí sponzorů. Lidé jsou zahlcováni negativními informacemi, a tak jsem chtěl dokázat, že solidarita a soudržnost mají v dnešní době stále své místo," říká iniciátor akce Bohuslav Matouš.
Akce se nesla v duchu soudržnosti místních složek a obyvatel obce. Adventní odpoledne proběhlo za těsné spolupráce obce Mladkov, místního sboru církve bratrské a farnosti církve římskokatolické. Po slavnostním vyhlášení nového rekordu si přítomní připomněli pravý význam Vánoc jako svátku narození Ježíše Krista. Krátkým slovem všechny pozdravil i kazatel sboru církve bratrské Tomáš Pospíchal. V těsné blízkosti vánočního stromu totiž stojí moderní modlitebna místního mladkovského sboru. Její členové si připravili hranou scénku, ve které Josef a Marie doputovali do betlémského chléva. Pod vánočním stromem vyrostl i pravý chlév s živými ovečkami. K vidění tu budou až do Nového roku.
Po setmění pak starosta Mladkova Teodor Šmok spolu s autory prvotní myšlenky výzdoby stromu – Jaroslavem Maloškem a Josefem Kaláškem – slavnostně rozsvítili nového rekordmana. Nynější výzdoba stromu čítá na 4641 světelných led bodů doplněných 109 klasickými žárovkami. Celková délka osvětlení pak dosahuje 222 metrů. „Díky unikátní poloze je tento symbol Mladkova vidět ze všech stran," uvedl organizátor akce Bohuslav Matouš.
Místní občané se na stejné místo vrátí 11. 12. 2013 při akci regionálního Deníku a Hitrádia „Česko zpívá koledy" a 22. prosince tam místní děti zahrají příběh Josefa a Marie. „Pokud pojedete přes Mladkov, zastavte se u nejvyššího volně rostoucího vánočního stromu v České republice. Stojí to za to," zvou k návštěvě Mladkovští.
Více informací na: www.vanoce.mladkov.cz nebo facebooku www.facebook.com/vanoce.mladkov.

V Mladkově mají nejvyšší živý vánoční strom České republiky, bude zapsán do České knihy rekordů.
Foto: Přemek Matějka a Filip Vašata

Jak akci hodnotí její organizátor Bohuslav Matouš?
„I přes nepřízeň počasí, které však k tomuto ročnímu období v Mladkově neodmyslitelně patří, jsem byl potěšen vysokou návštěvností. Nemalou měrou se o to přičinila pomoc všech mediálních partnerů, tedy Orlického deníku a Českého rozhlasu Pardubice.
Myšlenka dozdobení stromu a jeho zápis do České knihy rekordů je již tři roky stará. Bohužel finanční náročnost pořízení výzdoby neumožňovala obci uskutečnit tento plán. Letošní rok jsem se tedy rozhodl postavit celý projekt na dobrovolné práci s pomocí sponzorů. Lidé jsou v dnešní době zbytečně zahlcováni negativními informacemi, a tak jsem chtěl dokázat nejen mladkovským občanům, že solidarita a soudržnost mají v dnešní době stále své místo. Velice mne překvapil postoj a chuť pomoci od všech oslovených firem. Nevídaná ochota paní Zářecké a bezvadná komunikace s dodavatelem osvětlení z Plzně byly zárukou úspěchu.
Nemalou pomocí bylo i uveřejnění prvního článku v Orlickém deníku, který dodal celé akci na důvěryhodnosti. Za pouhý týden se podařilo poskládat vše potřebné, a tak mohlo obecní zastupitelstvo Mladkova na svém jednání uvolnit potřebnou částku k nákupu nového osvětlení.
Že je ten správný čas, dokázal i doprovodný program Církve bratrské v Mladkově, jenž vznikl naprosto spontánně a ke kterému se zápis do České knihy rekordů připojil zcela přirozeně. Hraná scénka o příchodu Josefa s Marií do Betléma měla obrovský úspěch a dala nahlédnout všem divákům do historie netradiční formou. Zejména pak nezapomenutelný herecký výkon pana Kaláška.
Nemalou měrou se o úspěch zasloužil i Petr Hejtmánek, který nelitoval času a peněz a společně se svými spolupracovníky využili svých bohatých zkušeností ve stavbě roubených domů a postavili pravou roubenou betlémskou salaš. Výsledek jejich poctivé práce mohou obdivovat kolemjdoucí až do Tří králů.
Je těžké popsat radost z vydařené akce a ze soudržnosti příchozích. Stejně obtížné je poděkovat i všem, kteří se na akci podíleli, a nikoho nevynechat. Nesmím však zapomenout na členy Církve bratrské Mladkov, rodinu Kaláškových a samozřejmě pana Studeného a pana Filipa, kteří s nasazením vlastního zdraví ve větru a mrazu ozdobili vánoční strom. Je s podivem, že to nachlazením odnesl pouze pan strojník žebříku HZS Pardubického kraje.
Osobně považuji tuto akci za velmi vydařenou. Rozzářené dětské oči, hloučky postávajících sousedů v přátelské debatě a především ono překvapené ´jéé´, nesoucí se krajinou po rozsvícení stromu, je mi dostatečnou odměnou a jsem rád, že jsem mohl být součástí založení další krásné tradice Mladkova."

(tz, miš)