Po obecních volbách před čtyřmi roky zasedli v Lanškrouně do zastupitelských lavic kandidáti osmi politických stran, hnutí a sdružení. Nejvýraznějšího úspěchu se šesti mandáty dosáhlo v jednadvacetičlenném zastupitelstvu sdružení Lanškrounské fórum, které spolu se sociálními demokraty, sdružením Volba pro město a Babišovým hnutím ANO utvořilo radniční koalici. Starostou se stal Radim Vetchý (Lanškrounské fórum). Funkci místostarosty obsadil Bohumil Bernášek (ČSSD), kterého před koncem roku 2016 - poté, co se stal pardubickým krajským radním, vystřídal spolustraník Miloš Smola.

Občanská demokratická strana vedená někdejší starostkou Stanislavou Švarcovou, která vládla na lanškrounské radnici v předchozích letech, skončila s ostatními stranami a sdruženími v opozici.

Lanškroun. Ilustrační foto.
Petiční archy k volbám prověřuje policie

Koho máme na radnici
Starosta:
Radim Vetchý (Lanškrounské fórum)

Místostarosta:
Miloš Smola (ČSSD)

Radní:
Bohumil Bernášek (ČSSD), Jaroslav Karlík (Volba pro město), Pavel Resler (Lanškrounské fórum), Oldřich Strnad (ANO 2011), Marta Šilarová (Lanškrounské fórum)

Zastupitelé:
Lukáš Boháč (ODS), Marie Borkovcová (ODS), Vladimír Cacek (ANO 2011), Monika Dušková (ODS), Roman Ehl (ČSSD), Josef Fuchs (Lanškrounské fórum), Jiří Kráčmar (KDU-ČSL), Miroslav Kuťák (KDU-ČSL), Milan Minář (Volba pro město), Richard Nosek (KSČM), Stanislav Popelář (TOP 09), Jana Rybaříková (Lanškrounské fórum), Jaromíra Staňková (Lanškrounské fórum), Stanislava Švarcová (ODS)

Výsledky voleb 2014:
Lanškrounské fórum (6 mandátů, 22,9 %), ODS (4, 18,15 % hlasů), ČSSD (3, 13,99 %), KDU-ČSL (2, 10,93 %), ANO 2011 (2, 9,62 %), Volba pro město (2, 9,45 %), KSČM (1, 6,81 %), TOP 09 s podporou NK (1, 5,27 %)

Priority na právě končící čtyřleté období zformulovala radniční koalice, disponující v zastupitelstvu většinou 13 hlasů, do společného programového prohlášení. „Prohlášení však nebude sloužit jako dogma a je možné, že jednotlivé priority bude nutné přehodnotit podle aktuální ekonomické situace města či podle neočekávatelných událostí,“ uvádí se v něm.

Do situace, pro kterou si v programovém prohlášení otevřela zadní vrátka, se radniční koalice dostala již v počátcích svého vládnutí. Poté, co zkrachoval soukromý projekt na výstavbu nové polikliniky na místě bývalé tržnice, se lanškrounská radnice ocitla před nevděčným rozhodnutím, co se záměrem dál.

Po několikaměsíčním jednání, během kterého přišel jiný soukromý investor se záměrem vystavět polikliniku poblíž nákupní zóny na okraji Lanškrouna, k němuž se v petici vyjádřili i obyvatelé města, se radnice rozhodla, že budovu zrekonstruuje vlastními silami.

Na realizaci záměru si radnice vzala 160milionový bankovní úvěr. S rekonstrukcí se má začít příští rok na jaře. Sdružení Lanškrounské fórum má záměr ve svém programu na následující volební období. „Město už nepřešlapuje na místě v jednání se soukromníky o stavbě polikliniky, ale učinilo rozhodnutí o výstavbě nové budovy na stávajícím místě, čímž dojde k rozšíření a zkvalitnění lékařské péče pro všechny,“ píše Lanškrounské fórum na svém webu.

Druhou zásadní prioritou, která se jako červená nit vinula volebním obdobím, je oprava kulturního domu, na jejíž neodkladnosti se politici i lanškrounská veřejnost vzácně shodovali.

Horší už je to se samotnou realizací, kolem níž se ve městě rozvinula bouřlivá diskuze. Příprava a finanční náročnost projektu, která podle mnohých město neúměrně zatíží na řadu let dopředu, vynesla radnici zdrcující kritiku z více stran.

Rekonstrukce za necelých 150 milionů korun začala na začátku loňského léta. „Pouhé čtyři roky stačily k realizaci kulturního domu, od návrhu po téměř kompletní stavbu a rekonstrukci historické vily,“ chválí se komunální politici z Lanškrounského fóra. Hotovo by mělo být do konce roku.

Mnohamilionovou investici si vyžádala i výstavba nového polytechnického centra na základní škole Dobrovského, která byla zahájena před čtyřmi týdny. Výsledkem bude devět nových učeben pro výuku technických předmětů. Stavba za 50 milionů korun, na kterou město získalo devadesátiprocentní dotaci z evropských fondů, by měla být dokončená v červnu příštího roku.

K úspěšným projektům, které lanškrounská radnice realizovala v uplynulém období, patří i revitalizace prostředí lanškrounských rybníků. Poslední investicí je výstavba osmnáct metrů dlouhého betonového mola u Dlouhého rybníku.

Ilustrační foto.
Kde kandidují dělníci či lékaři. A jaké profese mají reálnou šanci uspět?

Poliklinika se změní
Vitualizace polikliniky.Zdroj: archiv města
Původně měl polikliniku rekonstruovat soukromý investor, nakonec na sebe muselo vzít břímě mnohamilionových oprav město.

Spor o kulturní dům
Vizualizace kulturního domu.Zdroj: archiv města
Na nutností rekonstrukce kulturního domu v Lanškrouně panovala shoda, realizace je ale předmětem sporů.